Průměr na dovolenou a proplácení přespočetných hodin

dočasná pracovní neschopnost, dovolená, svátky, neplacená volna, odměny

Průměr na dovolenou a proplácení přespočetných hodin

Příspěvekod ulina » pát 05. dub 2024 11:14:39

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli tady někdo ze školy zpracovává mzdy v PERM od firmy KVASAR. Jde mi o to, jakým pod jakým kódem zadáváte odměny. S programem začínám a předchůdkyně vždy používala 1511 Odměny, 1540 Mimořádné odměny. Při tomto zadání se odměna rozpočítá do 3 měsíců. Pokud tedy ředitel vyplatí zaměstnancům v červnu a v listopadu vyšší odměny, navýší to následně značně průměr, tzn. v červenci na dovolené, dále na náhrady za překážky v práci,
za přespočetné hodiny atd. Stejná situace je i u odměny ředitelů, kterou dostávají také v červnu a v listopadu, tzn. v době čerpání dovolené v červenci a v srpnu je vysoký průměr. V programu jsem zjistila ještě možnost zadání 1552 Pololetní odměny (odměna se rozpočítá do 2 čtvrtletí) a Roční (rozpočítaná do 4 čtvrtletí). Můžete mi poradit, jak zadáváte vy? Nechci nikoho poškodit, ale ani zadávat chybně. Nevím, co kontroly na toto téma. Budu ráda za každou odpověď :bye:
ulina
 
Příspěvky: 48
Registrován: stř 16. zář 2009 12:07:33

Re: Průměr na dovolenou a proplácení přespočetných hodin

Příspěvekod agata » pon 08. dub 2024 11:43:29

Dobrý den,

dělám v PERMu a vždy jsem se ptala, zda to jsou měsíční či pololetní odměny, podle toho zvolila položku 1510 nebo 1550. U ředitelů je to jednoduché - má to napsané na rozhodnutí o přiznání odměny. U nás ve škole se přešlo na pololetní systém odměn - červen a listopad. No a uvidíme, jak to letos vůbec s odměnama vyjde :-(
agata
 
Příspěvky: 12
Registrován: úte 21. dub 2020 10:10:27

Re: Průměr na dovolenou a proplácení přespočetných hodin

Příspěvekod ulina » úte 09. dub 2024 14:20:38

Děkuji za odpověď, podívám se, jak to mají ředitelé v rozhodnutí. A s těmi odměnami v letošním roce to bude u nepedagogických pracovníků hodně slabé.
ulina
 
Příspěvky: 48
Registrován: stř 16. zář 2009 12:07:33

Re: Průměr na dovolenou a proplácení přespočetných hodin

Příspěvekod ulina » čtv 13. čer 2024 15:00:44

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu. Pokud ředitel vyplácí během roku odměny zaměstnancům, je třeba úplně ke každé odměně připravit písemné odůvodnění a předat v tištěné formě zaměstnanci k podpisu? Některé odměny se vyplácí měsíčně, některé podle potřeby, některé v červnu a v prosinci. Nestačí u těch těch drobných a opakujících se měsíčních pouze přehled v excelu, kde je uveden přehled zaměstnanců a u každého výše a důvod.
ulina
 
Příspěvky: 48
Registrován: stř 16. zář 2009 12:07:33

Re: Průměr na dovolenou a proplácení přespočetných hodin

Příspěvekod refi » pát 14. čer 2024 8:39:54

hezký den, vy dáváte zaměstnancům k podpisu jejich odměny? nebo jsem něco špatně pochopila?
odměny rozděluje nadřízený zaměstnance a žádný souhlas, podpis nebo vyjádření od zaměstnance nepotřebuje. maximálně bude mít podpisy dle organizační struktury, tzn. např. zástupce a ještě ředitel.
stačí tedy zdůvodnění, částka a podpisy vedení. potom vám samozřejmě stačí seznam v excelu, vytisknout za všechny jeden papír a doplnit podpisy vedení.
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3378
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Průměr na dovolenou a proplácení přespočetných hodin

Příspěvekod ulina » pát 14. čer 2024 10:37:07

Při vyplácení mimořádných odměn tady bylo zvykem už za předchozího vedení vypracování zdůvodnění, za co byla odměna vyplacena. Pro každého zaměstnance tak byl vytvořen samostatný dokument, kde byla uvedena výše odměny a bodově vyjmenováno, za co byla udělena.
O výši samozřejmě rozhodovala ředitelka. Zaměstnancům se to dávalo na vědomí a potvrdili podpisem. Jinak samozřejmě prvotně podepsal příkazce operace a správce rozpočtu v rámci finanční kontroly. Nyní mi šlo o to, když dostanou třeba odměnu za přípravu a absolvování
maturit, jestli stačí excelovská tabulka s jednotlivými jmény a částkami, nazvaná odměny za maturity nebo je potřeba zase každému předat dokument z odůvodněním.
ulina
 
Příspěvky: 48
Registrován: stř 16. zář 2009 12:07:33

Re: Průměr na dovolenou a proplácení přespočetných hodin

Příspěvekod witty » pát 14. čer 2024 11:21:13

Všude se to dělá jinak. Na mém předchozím působišti (škole) se dávaly odměny jednou za čas - třeba za 4 měsíce nebo pololetně = s velkým časovým odstupem po vykonané práci - a zaměstnancům se žádné písemné zdůvodnění nedávalo. Možná jim to řekl nadřízený ústně. Možná :mosking:
Ve škole, kde pracuji posledních pět let, lepím k výplatnímu lístku s odměnami i lísteček, za co ty odměny jsou, aby lidi věděli. Někteří si totiž lístek ani neprohlédnou, na účet taky moc nekoukají a pak třeba (fakt se stalo) nevědí, že nějakou odměnu dostali. Odměny se dávají průběžně, podle potřeby.
Teď konkrétně jsem měla návrh odměn za maturity s uvedením konkrétní činnosti (zkoušející, přísedící, počet žáků apod.), ale pokud by v návrhu bylo uvedeno "za mimořádnou práci spojenou s průběhem maturitních zkoušek", tak by to bylo podle mě taky v pořádku - myslím z hlediska nějaké kontroly.
witty
 
Příspěvky: 1238
Registrován: pon 02. bře 2009 10:21:43
Bydliště: JČ kraj

Re: Průměr na dovolenou a proplácení přespočetných hodin

Příspěvekod ulina » pon 17. čer 2024 11:43:21

Dobrý den, děkuji za odpověď. Pracuji nyní také ve škole, veřejnosprávní kontrolu od zřizovatele jsem tady zatím nezažila. Proto se ptám, co je nutné, abychom to splnili, ale zase abychom zbytečně nepapírovali.
ulina
 
Příspěvky: 48
Registrován: stř 16. zář 2009 12:07:33

Re: Průměr na dovolenou a proplácení přespočetných hodin

Příspěvekod ulina » pon 17. čer 2024 11:49:48

Ještě se zeptám, když jste vypláceli odměny jak píšete s delším odstupem (4 měsíce nebo pololetně), zadávala jste je jako mimořádnou odměnu? Nebo jako pololetní, kde vstupuje do čtvrtletního průměru jen polovina?
A u ředitelů, když byla odměna 2x ročně, jednou za výborné ekonomické výsledky a podruhé za výchovné činnosti, jste zadávala také jako mimořádnou odměnu, která navýšila pracovněprávní průměr v následujícím čtvrtletí? Děkuji.
ulina
 
Příspěvky: 48
Registrován: stř 16. zář 2009 12:07:33

Re: Průměr na dovolenou a proplácení přespočetných hodin

Příspěvekod witty » pon 17. čer 2024 12:24:26

ulina píše:Ještě se zeptám, když jste vypláceli odměny jak píšete s delším odstupem (4 měsíce nebo pololetně), zadávala jste je jako mimořádnou odměnu? Nebo jako pololetní, kde vstupuje do čtvrtletního průměru jen polovina?
A u ředitelů, když byla odměna 2x ročně, jednou za výborné ekonomické výsledky a podruhé za výchovné činnosti, jste zadávala také jako mimořádnou odměnu, která navýšila pracovněprávní průměr v následujícím čtvrtletí? Děkuji.


a) Jak kdy. Vedení školy mě v tomto nijak neinstruovalo, takže jsem to dávala tak nějak "pocitově" :D Když to byly větší částky před prázdninami, tak jsem zadala, že je to odměna třeba za 3 měsíce. Popravdě on se v tom kromě mě stejně nikdo nevyznal, takže to nikdo neřešil, nerozporoval.
b) na ředitelských odměnách je od zřizovatele napsáno "vyplaťte v měsíci xy za delší časové období", tak to dávám jako odměnu pololetní.
Pracuji ve Vemě a tam lze nastavit přesný počet měsíců, na které se má odměna rozdělit, není to nutně jen 1 nebo 6 měsíců.
witty
 
Příspěvky: 1238
Registrován: pon 02. bře 2009 10:21:43
Bydliště: JČ kraj

Re: Průměr na dovolenou a proplácení přespočetných hodin

Příspěvekod ulina » pon 17. čer 2024 14:14:35

U nás se třeba v červnu vyplácí pedagogům odměna za různé akce od ledna do června, takže je to celkem větší částka za delší období. Moje předchůdkyně to vždy zadávala pod kódem pro odměny nebo mimořádné odměny, což se připočítá do výdělku období a značně to ovlivní průměr pro další období. Tím, že se mzdami teprve začínám, tak nad tím přemýšlím, zda je to tak správně. Kontroly jí to nikdy nevytkly. Žádné kódy pro pololetní odměny vůbec nepoužívala. Jde mi o to, abych měla stanovený správně průměr na prázdniny, kdy všichni pedagogové berou většinu dovolené, takže to mzdové náklady hodně ovlivní.
ulina
 
Příspěvky: 48
Registrován: stř 16. zář 2009 12:07:33

Re: Průměr na dovolenou a proplácení přespočetných hodin

Příspěvekod ulina » pon 17. čer 2024 14:47:59

Ještě doplnění k předchozímu mému příspěvku, píšu, že se odměna připočítá k výdělku období, myslím tím čtvrtletí, ve kterém je vyplacena a ovlivní průměr pro následující čtvrtletí.
ulina
 
Příspěvky: 48
Registrován: stř 16. zář 2009 12:07:33

Re: Průměr na dovolenou a proplácení přespočetných hodin

Příspěvekod ulina » úte 02. črc 2024 11:35:33

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak nyní v pololetí vycházíte s penězi na nepedagogické pracovníky ve školách. Tím, že nemáme pokrytou část úvazku těchto pracovníků, ale nepropustili jsme je, rozdělili jsme vlastně přijaté finanční prostředky mezi všechny tyto nepedagogické pracovníky. To znamená, že na odměny již nezbývá téměř nic. Používáte někdo v tomto případě prostředky pedagogů na nepedagogy, aby alespoň nějak odměněni byli?
ulina
 
Příspěvky: 48
Registrován: stř 16. zář 2009 12:07:33

Re: Průměr na dovolenou a proplácení přespočetných hodin

Příspěvekod witty » úte 02. črc 2024 13:34:11

My vnitřně peníze na ped x neped nerozdělujeme. Máme jeden balík a s tím hospodaříme jak potřebujeme, tzn. že možná dáváme "učitelské odměny" uklízečkám. Nesledujeme to.
witty
 
Příspěvky: 1238
Registrován: pon 02. bře 2009 10:21:43
Bydliště: JČ kraj

Re: Průměr na dovolenou a proplácení přespočetných hodin

Příspěvekod jitumk » úte 02. črc 2024 15:21:17

ulina píše:Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak nyní v pololetí vycházíte s penězi na nepedagogické pracovníky ve školách. Tím, že nemáme pokrytou část úvazku těchto pracovníků, ale nepropustili jsme je, rozdělili jsme vlastně přijaté finanční prostředky mezi všechny tyto nepedagogické pracovníky. To znamená, že na odměny již nezbývá téměř nic. Používáte někdo v tomto případě prostředky pedagogů na nepedagogy, aby alespoň nějak odměněni byli?


Dobrý den,
také si hlídám kolik vydám peněz na pedagogy a nepedagogy zvlášť, dokonce musím i rozlišovat zvlášť asistenty pedagoga,.... Pan ředitel vyžaduje kompletní rozčlenění.
Nedostali jsme peníze na 1 celý úvazek, ale nikoho jsme nepropuštěli. Do dohodovacího řízení jsme nesměli jít, bylo nám řečeno, že nemáme žádat, že nám nikdo nic nedá. Dokud máme pro učitele aspoň 1,00 Kč navíc, tak prý máme peněz dost |:-(|
Odměny vyplácí pan ředitel všem, i když jsou provozní zaměstnanci "v mínusu", tak přesto malou odměnu dostanou. Prostě to bereme z hromádky pro učitele. Jinak to nejde.
jitumk
 
Příspěvky: 362
Registrován: úte 10. led 2017 9:34:41
Bydliště: JMK


Zpět na Náhrady, odměny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron