Roční zúčtování - doklady k předložení

zálohové, srážkové, slevy, bonusy, roční zúčtování daní, potvrzení

Roční zúčtování - doklady k předložení

Příspěvekod Samantha » čtv 24. úno 2011 10:02:39

Dobrý den,
mám problém. Pracovník, který u nás pracuje od loňského roku, mi poslal po kolegovi začátkem února Potvrzení o pojistném zaplaceném poplatníkem na soukromé životní pojištění, byl totiž nemocný a nemohl to donést osobně. Dole vše řádně vyplnil a podepsal. Nyní již nastoupil do práce a já po něm požadovala smlouvu k životnímu pojištění, abych si jí mohla ofotit. On mi jí ale nechce předložit, prý na to nemám právo, prý mu řekli na příslušné pojišťovně, že mi musí stačit potvrzení. Co mám dělat? V lednu si požádal o RZ, začátkem února poslal "Potvrzení" a teď nevím, když jsem smlouvu ani neviděla? Může mi stačit větička, že "pojišťovna vydává toto potvrzení pro možnost uplatnění odpočtu zaplaceného pojistného od zákadu daně .......?
Našla jsem si v publikaci o RZ, že "nárok na odpočet se prokazuje smlouvou, která se předkládá při prvním uplatnění". Z toho mi vychází, že na okopírování asi tedy nemám nárok, jen bych si jí měla prohlédnout a zkontrolovat. Ale co budu dělat při případné kontrole z FÚ? Nebude po mě požadovat kopii smlouvy? Děkuji moc za radu. :o
Samantha
 
Příspěvky: 53
Registrován: ned 23. led 2011 18:42:22

Re: Roční zúčtování - doklady k předložení

Příspěvekod Waja » čtv 24. úno 2011 12:52:45

U nás byla kontrola z FÚ v roce 2010 a kopie smluv chtěli vidět. Jedna mi chyběla, musela jsem jim jí doložit dodatečně. Paní kontrolorka byla jinak moc milá a vstřícná. Radila mi, že když zaměstnanec nedoloží potřebné doklady, tak mu vyúčtování nemám dělat.
Waja
 
Příspěvky: 80
Registrován: pát 17. zář 2010 9:42:32

Re: Roční zúčtování - doklady k předložení

Příspěvekod Samantha » čtv 24. úno 2011 13:54:43

Tak jsem to riskla a zavolala na náš finanční úřad, který by mi případně šel na kontrolu. Zapsala jsem si datum a čas telefonátu a s kým jsem mluvila. Paní mi řekla toto:
§38 l , odt. i)- způsob prokazování nároku - uvádí, že se nárok prokazuje smlouvou o soukromém životním pojištění.... atd a nikde zde není uvedeno, že máme mít založenou kopii této smlouvy. Na školení, které prý pracovníci FÚ zrovna absolvovali, jim bylo řečeno, že kopie mít nemusíme, ale máme si vypsat všechny podstatné náležitosti ze smlouvy, aby bylo jasné, o jakou smlouvu jde. To samé se týká i penzijního připojištění a hypotečních úvěrů atd.
Takže mi z toho vychází, že lepší je mít kopii, než něco sáhodlouze opisovat. Zkrátka něco mít musím. Tak se podle toho zařídím.
Samantha
 
Příspěvky: 53
Registrován: ned 23. led 2011 18:42:22

Re: Roční zúčtování - doklady k předložení

Příspěvekod danka » pát 25. úno 2011 18:27:35

Prosím o radu. V srpnu 2010 k nám nastoupila absolventka střední školy. Musí k ročnímu zúčtování doložit doklad o ukončení studia ze školy? Odečítám jí celých 24840.Děkuji
danka
 
Příspěvky: 151
Registrován: pon 08. úno 2010 23:04:36

Re: Roční zúčtování - doklady k předložení

Příspěvekod refi » ned 27. úno 2011 20:56:16

nemusí, ale když donese, bude mít nárok na odpočet za studenta za měsíce, kdy studovala. ano, slevu na poplatníka uplatňujete za celý rok.
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3368
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Roční zúčtování - doklady k předložení

Příspěvekod danka » pon 28. úno 2011 14:49:19

refi, moc děkuju. Danka
danka
 
Příspěvky: 151
Registrován: pon 08. úno 2010 23:04:36


Zpět na Daně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků