Roční zúčtování - povinnost?

zálohové, srážkové, slevy, bonusy, roční zúčtování daní, potvrzení

Roční zúčtování - povinnost?

Příspěvekod blanduleb » úte 04. led 2011 9:57:56

Dobrý den.
Nedávno jsem byla na jednom školení, na kterém se strhla docela živá diskuze o tom, jestli je mzd. účetní povinná udělat zaměstnanci roční vyúčtování, pokud si požádá. Nevíte někdo jak to je? Je jasné, že asi žádná z nás se nebrání tomu, udělat vyúčtování člověku, který má běžné slevy. Co ale s tím, kdo uplatňuje úroky z úvěrů atp.? K tomu aby měl člověk další šanon na doklady k té půjčce (hypotéce), a stejně si nebude moc jistý, jestli to udělá dobře. Zažila jsem půjčku, která u jedné společnosti prošla při kontrole, a u druhé ne. Vysvětlujte pak zaměstnanci, že po něm chcete peníze zpátky.
Moc díky za odpovědi.
Blanka
blanduleb
 
Příspěvky: 8
Registrován: čtv 03. čer 2010 10:32:05

Re: Roční zúčtování - povinnost?

Příspěvekod refi » úte 04. led 2011 10:33:23

zaměstnavatel je povinen rzd zaměstnanci provést, pokud si včas požádá a donese všechny doklady. mám u každého založené smlouvy z pojišťoven, penzijních fondů, stavebních spořitelen a příp. dary atd. není to zase až tak nic složitého, první rok vše prověřím, založím a další rok už donese jen potvrzení o zaplaceném pojistném či úrocích. pokud se stane, že nemám jistotu v tom, zda slevu uplatnit, požádám ho, aby si ji uplatnil přímo u finančního úřadu a vybavím ho všemi doklady. zatím mi vždy vyhověli, stejně jako já se snažím vyhovět jim, i když něco donesou později.
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3368
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Roční zúčtování - povinnost?

Příspěvekod hortma » úte 04. led 2011 11:00:10

Dělám to jak refi. Pokud zaměstnanec požádá a přinese všechno potřebné vyúčtování udělám. Pokud nedoloží co má, tak si musí podat daňové přiznání sám. FÚ po něm bude chtí doložit to samé.
hortma
 
Příspěvky: 272
Registrován: čtv 12. bře 2009 9:05:57

Re: Roční zúčtování - povinnost?

Příspěvekod blanduleb » úte 04. led 2011 11:53:40

Díky.
Taky jsem to tak dělávala. Teď se vracím po MD a dost mě pekvapily některé názory na školení, že mám nárok odmítnout RZD udělat. Také si myslím, že je to hlavně o domluvě.
Přeji krásný den.
Blanka
blanduleb
 
Příspěvky: 8
Registrován: čtv 03. čer 2010 10:32:05

Jak provést roční zúčtování - prosím o radu

Příspěvekod noeva » úte 11. led 2011 15:13:05

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jak mám provést roční zúčtování. Jsem úplný laik, tuto práci jsem „zdědila“ po kolegyňce, která šla na mateřskou. Tak prosím o shovívavost a radu, abych něco nevyvedla špatně.
Zkusím popsat situaci u jednoho pracovníka:

Dne 28.4.2010-31.12.2010 jsme přijali pracovníka na dohodu o provedení práce. V dubnu pobíral HM 2000,-Kč z toho srážková daň činila 300,-Kč = čistá 1700,-Kč. Od května si podepsal prohlášení a tudíž uplatňuji odpočitatelnou položku na pracovníka. Od května do listopadu pobíral každý měsíc HM 2000,- Kč, tudíž čistá je opět 2000,- Kč. V prosinci má na dohodu HM 2000,- Kč, srážkovou daň 193,- = ČM 1097,-Kč. Tady jsem slevu neuplatňovala, poněvadž jsme tohoto pracovníka vzali od 20.12.2010 na hlavní pracovní poměr – odpočitatelnou položku má uplatněnou zde. Tady HM činila 13 722,- Kč. Ještě jsem zapomněla dodat, že v lednu byl zaměstnán u jiného zaměstnavatele a od února je veden na Úřadu práce do 19.12.2010. Chtěla jsem se zeptat, zda mám počítat do ročního zúčtování i příjem na dohody, to znamená od května do listopadu? Příjem na dohodu duben a prosinec tam asi uvádět nesmím, jelikož byla provedena srážková daň? Takže provedu : příjem od jiného zaměstnavatele + dohody /květen-listopad/ + příjem z hlavní činnosti? Mám to tak správně? Pokud ne, prosím o vysvětlení jak to mám provést.
Ještě zaměstnáváme starobního důchodce na dohodu o provedení práce, také má uplatněnou odpočitatelnou položku na pracovníka. Mohu mu také provést roční zúčtování??? Pokud ano, tak musím uvést i kolik má příjem z důchodu?
Děkuji moc za odpověď
noeva
 
Příspěvky: 5
Registrován: pát 07. led 2011 21:03:25

Re: Roční zúčtování - povinnost?

Příspěvekod refi » úte 11. led 2011 16:13:17

noevo, nejdříve se zkusím vyjádřit k tomu, že jste i přes podepsané prohlášení k dani srazila v prosinci z dohody srážkovou daň. pokud u vás zaměstnanec toto prohlášení podepíše, uplatňujete slevu na dani na jeho veškeré příjmy v organizaci a tyto příjmy se sčítají pro společné zdanění zálohovou daní s uplatněnou slevou. takže (doufám, že by mě někdo opravil, pokud bych se mýlila), máte to v prosinci špatně zdaněno, pokud jste danila oba příjmy zvlášť - dohodu a příjem z pracovního poměru a z toho jednoho odvedla srážkovou daň.

nicméně k vašemu dotazu - k ročnímu zúčtování budete potřebovat potvrzení o příjmech z ledna, kdy byl zaměstnán jinde (ale jen pokud tam nebyl zdaněn srážkovou daní) a také potvrzení z úřadu práce. sečtete příjem z ledna plus příjmy u vás a uplatníte slevu na dani za měsíce leden a květen-prosinec. prostě sečtete příjmy za měsíce, kdy byl zdaněn zálohovou daní.

u starobního důchodce také provádíte rzd, příjem z důchodu neberete v úvahu. jen pokud u vás nepracoval celý rok, tak si zjistěte, kde pracoval předtím a ať vám donese potvrzení o příjmech anebo čestné prohlášení, že neměl příjem, za měsíce, kdy třeba vůbec nepracoval.

a jak tak nad tím prosincem dále přemýšlím, divím se, že vám to takhle zdanil program? nebo děláte mzdy ručně?
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3368
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Roční zúčtování - povinnost?

Příspěvekod noeva » stř 12. led 2011 20:42:51

Program mi to vzal, protože v našem programu nelze zadat u jednoho pracovníka dvě smlouvy PP a DPP. Takže je musím do personalistiky zadat jako dva cizí lidi.
Ještě jsem se chtěla zeptat, jak to mám provést s prosincem. Musí se to nějak opravit?? A nebo to lze až v roč. zúčt.? Ale srážková daň se tam asi nepočítá.
noeva
 
Příspěvky: 5
Registrován: pát 07. led 2011 21:03:25


Zpět na Daně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 27 návštevníků