pracovní smlouva na dobu určitou těhotenství

doba určitá, neurčitá, zkušební doba, kratší pracovní doba, nepravidelná pracovní doba

pracovní smlouva na dobu určitou těhotenství

Příspěvekod petraho » pon 18. bře 2024 11:28:35

Dobrý den, prosím o radu.
Paní ředitelka uzavřela 1.9.2023 smlouvu s paní učitelkou dobu určitou tři roky do 31. 8. 2026. Paní učitelka si doplňuje kvalifikaci. Během roku paní učitelka otěhotněla a paní ředitelka si našla za ní na nový školní rok náhradu. Nabídla půl úvazku jinénu zaměstnanci. Jenže paní učitelka ještě před nástupem na mateřskou o miminko přišla. Paní ředitelka jí ale řekla, že její úvazek slíbila někomu jinému a že pro ní práci na nový školní rok již nemá. Maximálně půlúvazek. Přijde mi to neetické a nemorální a nezákonné, paní učitelka přeci nemůže za to, že o miminko přišla. Má na to paní ředitelka právo, podotýkám, že zatím nebyla uzavřena žádná pracovní smlouva se zaměstnancem.
petraho
 
Příspěvky: 40
Registrován: stř 10. úno 2010 13:59:28

Re: pracovní smlouva na dobu určitou těhotenství

Příspěvekod witty » pon 18. bře 2024 14:45:17

Zaměstnanec a zaměstnavatel jsou dvě strany v pracovním poměru se stejnou měrou práv (i povinností), takže jednostranně rozhodovat o PP nelze.
Pokud je sepsána smlouva na X% úvazku, je zaměstnavatel povinen práci v tomto rozsahu přidělovat a zaměstnanec vykonávat. Jakékoli změny jsou možné jen se souhlasem obou stran.
Když dojde k situaci, že se strany neshodnou, pak dá jedna ze stran výpověď. Ze strany zaměstnavatele je to komplikovanější, neb nelze dát výpověď z důvodu, že kus úvazku potřebuji pro někoho jiného. Respektive zaměstnanec by mohl takovou výpověď soudně napadnout. Důvody pro výpověď ze strany zaměstnavatele jsou striktně dány v zákoníku práce.
Takže buď má vaše učitelka koule na to, aby obhájila svoje práva (= střet s ředitelkou), nebo holt podepíše půlúvazek a pak už se ničeho jiného domáhat nemůže. Nebo si najde místo jinde.
witty
 
Příspěvky: 1230
Registrován: pon 02. bře 2009 10:21:43
Bydliště: JČ kraj


Zpět na Pracovní smlouvy, dohody

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků