Chyby v účetnictví

účtování, závěrky, vzory a opravy vnitřních i jiných dokladů

Chyby v účetnictví

Příspěvekod savy » čtv 18. čer 2009 0:38:18

Nedávno jsem objevilo tohle fórum a teď bych potřebovala poradit. Jsem účetní v malé MŠ, vrátila jsem se po RD a zjišťuju co chyb udělala slečna, která tam byla jako zástup, doslova na co sáhnu, tam je nějaká bota. Teď jsem dávala dohromady v účetnictví pohledávky, přechodné účty na kterých se třeba celé ty 3 roky jen převáděl zůstatek co tam zůstal než jsem odešla a teď mi zůstalo na účtu 342 něco přes 10 tis. na MD a na 336 60 Kč na D (odtud byly v r. 2007 dány na účet 389 :roll: a tam zůstaly doteď). Zbytek jsem umístila kam patří - na nákladové a výnosové účty, ale s tímhle si vůbec nevím rady. Slečna taky dělala opravy v kterých se nikdo nevyzná proč se vlastně dělaly, opr. doklad třeba na 15 řádků několikrát spravovaný, některé doklady chybí úplně, prostě hrůza. Zítra to budu řešit se zřizovatelem který dělal finanční kontrolu, ale zajímal by mě i jiný názor, přece po mě nikdo nemůže chtít abych kontrolovala všechno 3 roky zpětně - už tak opravím jedno a najdu něco jiného :?.

V této souvislosti se chci zeptat jaké vůbec můžou do MŠ přijít kontroly - z Kraje to je jasný, asi nás to v brzké době čeká, byli u nás jen v r. 2005? Máme taky DC, tam se jí zase povedlo udělat v loňském roce zisk který nesmíme mít a v HČ ztrátu, přitom měla DČ jako každý rok vynulovat, takže na to může taky přijít FÚ a co ještě? Myslím krom sociálky a ZP (VZP nás čeká příští týden).

Doufám, že jsem to zařadila dobře, když tak mě někam přešoupněte.
savy
 
Příspěvky: 96
Registrován: stř 17. čer 2009 23:29:50
Bydliště: JM kraj

Re: Chyby v účetnictví

Příspěvekod refi » čtv 18. čer 2009 22:34:17

vítám na fóru, i když vám moc neporadím. sama dělám účetní druhý rok a to jsem měla loni víc než půl roku díky úrazu pauzu, takže sama dotahuju a zjišťuju, jak co dělat, koukám jak to dělala kolegyně přede mnou, pročítám internet, krajské stránky, kde taky najdu sem tam radu, volám kolegyním na jiných školách a pak už bylo jasné, že musí vzniknout toto fórum :D
neporadím vám v tom, co se zůstatky na účtech, protože na radu se v této oblasti ještě necítím. určitě bych ráda znala názor zřizovatele, jak toto řešit, když to je několikaletá chyba a oni to mezitím kontrolovali.

co se týká kontrol - k nám chodí zřizovatel, česká školní inspekce, sociálka a vzp. tyto čtyři instituce chodí s jakousi pravidelností, jinak už jsme tu měli i finančák, ale ten kontroloval čerpání nějaké dotace na kraji a proto šel i na školy, kam se dotace přerozdělovala. ostatní zdravotní pojišťovny provádějí kontrolu jednou za čas jen korespondenčně, tzn. že zašlou seznam pojištěnců a seznam vyměřovacích základů s odvedeným pojistným a máme si to odsouhlasit a poslat zpět. nedávno jsme tu měli na kontrole úřad práce, který kontroloval plnění podílu zaměstnávání osob zdravotně postižených. no a pak takové ty BOZP kontroly, krajská hygiena atd. nevzpomenu si asi na nic dalšího, každopádně zřizovatel a česká školní inspekce jsou zřejmě nejobávanější kontroly, alespoň pro mě ;)
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3368
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Chyby v účetnictví

Příspěvekod nono » pát 19. čer 2009 16:04:04

SAVY nedělala bych si z toho starosti. Zůstatky na 3.. účtech bych rozumně zlikvidovala (vystavila bych nějaký protokol, zápis jako přílohu k účetnímu dokladu a nechala si to podeprat ředitelem- ředitelkou). Ostatně vždyť on - nebo ona - přijali tuto účetní a zodpovídají za ten stav. Vy jste nikdy nic nepodepisovala a nic neúčtovala. Dá vám to asi práci "srovnat" si účty, ale za nic z té doby nezodpovídáte i kdyby přišla jakákoliv kontrola. Přeji Vám hezký víkend :)
nono
 
Příspěvky: 721
Registrován: ned 15. bře 2009 1:25:10

Re: Chyby v účetnictví

Příspěvekod savy » pát 19. čer 2009 19:51:06

Díky za přivítání i za vaše odpovědi. Se zřizovatelem jsme v pohodě, jsme malá obec s malou školkou, spíš mám obavy z té školní inspekce z Kraje co by mohli případně najít, protože to muselo vzniknout u mezd, ale vůbec nechápu jak. Já vím, že za to nemám odpovědnost, starostka to sama řekla, že jsem to převzala tak jak to je, ale vadí mi to, protože jsem tam od začátku právní subjektivity, vždycky jsem všechno měla v pořádku a teď tohle... Ale co s těmi zůstatky, co si mám představit pod tím rozumně zlikvidovat? ;) Aspoň že to není jako závazek, ale pohledávka. Starostka mi moc nepomohla, ale asi nic lepšího než to chvíli nechat být a pak to dát do výnosů nevymyslíme. Počkám ještě na tu kontrolu VZP jestli něco nenajdou a o prázdninách zkusím trochu zkontrolovat sociálku. Daně jsou na FÚ odsouhlasené, byl tam sice přeplatek, ale ne tak velký.

Ještě se zeptám - šel by nějak dodatečně opravit ten výsledek hospodaření? Ten zisk z DČ je fakt průšvih. V účetnictví už to nespravím, to je jasný, ale aspoň na tom finančáku, zdůvodnit to chybným účtováním, šlo by to? Protože fakticky z DČ žádný zisk nebyl a být nesmí a kompletně celý HV se převedl do fondů i když v HČ byla ztráta (což zřizovatel nějak přehlídl :roll:).
savy
 
Příspěvky: 96
Registrován: stř 17. čer 2009 23:29:50
Bydliště: JM kraj


Zpět na Účtování, vnitřní doklady

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 43 návštevníků