účtování - vlastní výrobky

účtování, závěrky, vzory a opravy vnitřních i jiných dokladů

účtování - vlastní výrobky

Příspěvekod parda » ned 27. srp 2017 17:14:02

Ahoj, prosím o radu.
Jsme OU a máme učební obor zahradnické práce. Pokud by chtěli dodávat své výpěstky (např. rajčata, květák apod.) do naší školní kuchyně jak bych toto účtovala? Vedoucí kuchyně to musí nějak přijmout na sklad aby to následně prošlo spotřebním košem a z případných tržeb by žáci dostávali odměnu za produktivní práci. Tento obor máme nově od šk.roku 2016/17 takže teď na podzim by mělo začít docházet k prodeji a tak prosím kdo má s tímto účtováním zkušenost - poraďte. Předem děkuji!
parda
 
Příspěvky: 16
Registrován: čtv 12. lis 2015 20:23:56

Re: účtování - vlastní výrobky

Příspěvekod kokoska » stř 30. srp 2017 13:09:34

Předpokládám, že se vše odehrává v rámci hlavní činnosti.
Vlastní výrobky by se měly oceňovat vlastními náklady. Protože učňové mají dostávat procento z tržeb jako odměnu (nikoliv plat), tak bych náklady na žactvo do ocenění asi nedávala.
Vlastní náklady tak budou:
přímé, např. :

zejména část výplaty a odvodů učitelů, kteří praxi vedou
odpisy skleníku, kde se pěstuje sadba
energie, voda
nějaký nájem nebo ostraha pozemku, pokud je
doprava
spotřeba materiálu (sadba, nářadí apod.)

Nepřímé:

asi nějaké procento (nevelké) z režijních nákladů (odpisy nebo nájem budovy školy, platy vedení školy, kancelářské potřeby)

Z výše uvedeného vzniknou kalkulační náklady a z nich kalkulační vzorec (vše nutno napsat do směrnice. Nejlépe bude, když letos uděláte odhad a do směrnice napíšete, že příští rok bude prověřeno, zda byl odhad správný).

Pak si musíte stanovit tzv. kalkulační jednici. Může to být třeba 1 kg zeleniny nebo ovoce apod. Celkové kalkulační náklady vydělíte počtem kalkulačních jednic, vzniknou tzv. jednicové kalkulační náklady a těmi oceníte dodávky do kuchyně, až je budete účtovat. Účtovat se bude pořízení materiálu (nebo spotřeba, podle toho, jak účtujete o zásobách), pak účet 501 a proti němu buďto výnosy ze změny stavu vlastních výrobků (pokud jste neziskovka) nebo mínusové náklady na změnu stavu vlastní výroby (pokud jste vybraná účetní jednotka).
kokoska
 
Příspěvky: 223
Registrován: úte 07. zář 2010 10:47:30


Zpět na Účtování, vnitřní doklady

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků