Použití Fondu odměn

tvorba, čerpání, krytí

Použití Fondu odměn

Příspěvekod luckadp » pát 05. čer 2015 9:41:01

Prosím o radu. Letos nám v příspěvkové organizaci dal ředitel odměny. Fond odměn máme, ale chtěla jsem se zeptat, jestli je potřeba nechat si od zřizovatel schvalovat použití fondu odměn, nebo ho mohu prostě použít? S odměnami překročíme rozpočtový limit mzdového fondu a proto ho potřebuji zvýšit proti výnosům z fondu odměn a nevím, zda tak mohu učinit sama, nebo potřebuji schválení zřizovatele.
luckadp
 
Příspěvky: 6
Registrován: pon 08. pro 2014 11:42:26

Re: Použití Fondu odměn

Příspěvekod Slunecnice » pát 05. čer 2015 11:57:05

Já myslím, že není potřeba:

zákon č. 250/2000Sb. - pokud se jím řídíte:
§ 31
Fond investic


(1) Fond investic vytváří příspěvková organizace k financování svých investičních potřeb. Jeho zdrojem jsou

a) peněžní prostředky ve výši odpisů hmotného a nehmotného dlouhodobého majetku4) prováděné podle zřizovatelem schváleného odpisového plánu,

b) investiční příspěvek z rozpočtu zřizovatele,

c) investiční dotace ze státních fondů a jiných veřejných rozpočtů,

d) příjmy z prodeje svěřeného dlouhodobého hmotného majetku, jestliže to zřizovatel podle svého rozhodnutí připustí,

e) peněžní dary a příspěvky od jiných subjektů, jsou-li určené nebo použitelné k investičním účelům,

f) příjmy z prodeje dlouhodobého hmotného majetku ve vlastnictví příspěvkové organizace,

g) převody z rezervního fondu ve výši povolené zřizovatelem.

(2) Fond investic příspěvkové organizace se používá

a) na pořízení a technické zhodnocení hmotného a nehmotného dlouhodobého majetku, s výjimkou drobného hmotného a nehmotného dlouhodobého majetku,

b) k úhradě investičních úvěrů nebo půjček,

c) k odvodu do rozpočtu zřizovatele, pokud takový odvod uložil,

d) k navýšení peněžních prostředků určených na financování údržby a oprav majetku, který příspěvková organizace používá pro svou činnost.

(3) Ke krytí investičních potřeb lze se souhlasem zřizovatele použít též investičních úvěrů nebo půjček.

§ 32
Fond odměn


(1) Fond odměn je tvořen ze zlepšeného výsledku hospodaření příspěvkové organizace, a to do výše jeho 80 %, nejvýše však do výše 80 % objemu prostředků na platy stanoveného zřizovatelem nebo zvláštním právním předpisem, a peněžními dary účelově určenými na platy.

(2) Převod peněžních prostředků do fondu odměn schvaluje zřizovatel.


(3) Z fondu odměn se hradí odměny zaměstnancům. Přednostně se z fondu odměn hradí případné překročení stanoveného objemu prostředků na platy.

§ 37b
Předchozí souhlas

(1) Předchozí souhlas zřizovatele podle tohoto zákona, nebo stanoví-li tak zřizovatel podle § 27 odst. 4, se uděluje vždy pouze pro jedno právní jednání a je jeho součástí, s výjimkou peněžitého daru účelově neurčeného, k jehož přijetí může zřizovatel udělit předchozí souhlas společný pro více právních jednání. Není-li předchozí souhlas udělen, k právnímu jednání se nepřihlíží.

(2) Do doby, než právní jednání nabude účinnosti, lze předchozí souhlas dodatečně odvolat, jestliže po jeho udělení vyjdou najevo podstatné skutečnosti pro rozhodnutí o udělení předchozího souhlasu, které nebyly známy v době rozhodování a měly by na výsledek rozhodnutí podstatný vliv.

(3) Pokud si zřizovatel příspěvkové organizace vyhradí udělení předchozího souhlasu k nabytí majetku podle § 27 odst. 4, je povinen oznámit tuto skutečnost v Ústředním věstníku České republiky.
Slunecnice
 
Příspěvky: 79
Registrován: pon 09. bře 2009 17:46:33

Re: Použití Fondu odměn

Příspěvekod bekami » pát 05. čer 2015 12:56:05

Nám zřizovatel musí povolit jakékoliv čerpání fondů. Je to prý jejich majetek a může nám i tyto peníze odebrat :x
bekami
 
Příspěvky: 15
Registrován: pát 11. čer 2010 15:20:56

Re: Použití Fondu odměn

Příspěvekod volahova » pát 25. zář 2015 7:35:30

Dle mého nemusíte mít souhlas, protože zřizovatel Vám přeci již odsouhlasil převod do fondu odměn a tak z toho vyplývá, že souhlasí s jeho čerpáním.
volahova
 
Příspěvky: 74
Registrován: pon 03. bře 2014 10:00:22

Re: Použití Fondu odměn

Příspěvekod witty » pát 25. zář 2015 10:11:07

Nám zřizovatel (kraj) také nic neschvaluje, prostě čerpáme když je třeba.
Nevím, zda je to pravda, ale je prý lepší FO průběžně čerpat - jinak by zřizovatel mohl ty peníze použít jinak (netuším jak).
witty
 
Příspěvky: 874
Registrován: pon 02. bře 2009 10:21:43
Bydliště: JČ kraj


Zpět na Fondy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Majestic-12 [Bot] a 0 návštevníků