osobní limity

penzijní připojištění, životní pojištění, příspěvky na stravné, ošatné aj., podmínky poskytování

osobní limity

Příspěvekod Lille2012 » úte 05. lis 2013 22:44:16

Vyhláška nezná pojem osobní účty, pokud tedy budeme chtít rozdělit prostředky stejným dílem můžeme to nazvat osobní limity? Je fond FKSP tvořen podle výše platu a mohou zaměstnanci s vyšším platem čerpat vyšší příspěvek z FKSP?
Lille2012
 
Příspěvky: 6
Registrován: úte 05. lis 2013 22:36:54

Re: osobní limity

Příspěvekod Dahab » stř 06. lis 2013 8:30:34

Zdravím Vás a asi ani nepotěším, protože FKSP je určen k zabezpečování kulturních a sociálních potřeb zaměstnanců. Z toho plyne, že část plnění poskytovaná z FKSP má být vázána na řešení sociálních problémů zaměstnanců /např. půjčky na bytové a sociální účely, na stravování, zlepšení pracovních podmínek.../ a to na základě konkrétních sociálních poměrů zaměstnanců a část prostředků fondu má být vyčleněna na kulturu a další volnočasové aktivity zaměstnanců. Ani vyhláška nezná pojem osobní účet nebo limit. Musí se prostě respektovat princip solidarity.
Takže doporučuji nejprve vyčlenit prostředky na sociální účely, na společnou kulturu a volnočasové aktivity a pokud něco zbyde, tak rozpočítat stejným dílem mezi všechny pracovníky a každý si pak může rozhodnout zda tutu částku využije jako příspěvek na rekreaci, rehabilitaci....
Abych byla konkrétní. Máme to i u nás tak. Půjčky neposkytujeme, protože o ně nikdo nežádá, takže na začátku roku sestavíme rozpočet podle pravidel nakládání s fondem, vyčleníme částky na dary /u nás při prvním odchodu do důchodu a při životním jubileu 50 let/, na dětskou rekreaci /u nás tábory pro děti zaměstnanců/, na akce /u nás společné kulturní, společenské a sportovní akce, minimálně 2 za rok/ a teprve částka, která zůstává se rozpočítá rovným dílem mezi všechny pracovníky. U nás nemáme příspěvek na stravu, tak obyčejně zbývá kolem 1000,- Kč a zaměstnanci ji čerpají převážně jako příspěvek na rekreaci. Máme to tak už léta a žádná kontrola nic nenamítala. :bye:
Uživatelský avatar
Dahab
 
Příspěvky: 366
Registrován: stř 04. bře 2009 21:29:59

Re: osobní limity

Příspěvekod Lille2012 » stř 06. lis 2013 21:19:16

Moc děkuji za vyčerpávající odpověď. Prosím ještě o Váš pohled na některé názory našich zaměstnanců, že když mají vyšší plat, tak by mohli čerpat vyšší příspěvek z fondu.
Lille2012
 
Příspěvky: 6
Registrován: úte 05. lis 2013 22:36:54

Re: osobní limity

Příspěvekod Dahab » pon 11. lis 2013 16:06:47

Zdravím Vás, názor, že když do fondu přispívám víc než ostatní je mylný. Když by si tito pracovníci přečetli vyhlášku, tak by dokonce zjistili, že na poskytnutí příspěvku nebo jiné plnění z fondu není právní nárok. Je to skutečně sociální fond a funguje na principu solidárnosti. Je to prostě tak. Když si např. vedení usmyslí, že chce stmelovat kolektiv, tak se může stát, že se z fondu budou platit zájezdy např. na lyže nebo na nějaká kulturní vystoupení a nebude se dávat ani příspěvek na stravování, protože ve školských zařízeních se stravujeme společně se žáky za sníženou cenu a hotovo. I když asi toto není ten nejlepší příklad, protože to zase popírá ten sociální princip. Nač jezdit na hory nebo do divadla, když máme v kolektivu pracovníka, který potřebuje půjčku na opravu bydlení např. po povodních..... A taky už odvádíme jen 1% z mezd, tak těch peněz není opravdu moc, tak se většinou "projí" jako příspěvek na stravné.
Pracuji ve škole, a podle rozděleného rozpočtu jak nám ho posílá kraj, tak dostáváme prostředky na školu, jídelnu a družinu. Když si vezmu kolik do fondu přispívá 50 pracovníků školy, kolik 5 družinářek a kolik 8 kuchařek a kdybych měla rozpočet tvořit jen podle středisek, tak by zase na tom byli kantoři nejlíp a ostatní by neměli nic moc, protože příděl z jejich mezd by byl ve srovnání s 50 pracovníky mizivý. Takže se příděl počítá na celou organizaci a všichni ho využívají na principu solidárnosti podle potřeb nebo stejnoměrně - záleží na schválených Zásadách o hospodaření s FKSP. :bye:
Uživatelský avatar
Dahab
 
Příspěvky: 366
Registrován: stř 04. bře 2009 21:29:59

Re: osobní limity

Příspěvekod Lille2012 » pát 15. lis 2013 20:58:54

Děkuji za odpověď. Mám ale stále plno nejasností s těmi limity - pokud by se u nás zavedly, jak dlouho (kolik let) je možné z osobního limitu čerpat? A jak by se případně proplácely např. vstupenky do kina, divadla? A může každý zaměstnanec čerpat na něco jiného? Máme přibližně 5.000 zaměstanců, tak by to bylo asi celkem náročné.
Lille2012
 
Příspěvky: 6
Registrován: úte 05. lis 2013 22:36:54

Re: osobní limity

Příspěvekod refi » pon 18. lis 2013 8:13:56

lile, kdysi jsem si na internetu stáhla pár zásad hospodaření s fksp z jiných škol, některé to opravdu mají vyvěšeno na internetu, hlavně teda vysoké školy. často to měli tak, že pokud svou částku (na cokoliv povolené vyhláškou) zaměstnanec nevyčerpá v daném roce, může si čerpat v dalším roce. vypadá to tak, že to opravdu ničemu neodporuje a je tento způsob možný, kolik let to takto převádět bude spíše záležet už na organizaci samotné. u nás si mohl zaměstnanec ročně vyčerpat konkrétní částku také na cokoliv - rekreaci, kulturu, sport .. akorát jsme to omezili jedním rokem a pak zase nanovo. zásada u všeho samozřejmě byla ta, že ke všemu čerpání musela být faktura vystavená na jméno organizace, tzn. že když si někdo chtěl z fksp koupit lístky na hudební festival, musela se poslat objednávka na infocentrum, kde se prodávaly lístky a oni nám poslali fakturu. prostě klasický postup. u takového počtu zaměstnanců, jako máte vy, to bude asi dost náročné takto individuálně čerpat, nicméně když se v tom zavede systém, který budou všichni dodržovat a čerpání se bude dobře hlídat, tak se to časem taky zaběhá a všichni si zvyknou. jen tomu prostě někdo musí dát jasná pravidla a řád a trvat na jejich dodržování.
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3217
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: osobní limity

Příspěvekod Lille2012 » stř 22. led 2014 19:19:48

Moc děkuji za rady! Dopadlo u nás tak, že osobní limity v tomto roce nebudou a budeme čerpat z fondu jako dosud (penz. připojištění, rekreace, dětské rekreace, dary). Takže spokojenost, ale moc díky za rady.
Lille2012
 
Příspěvky: 6
Registrován: úte 05. lis 2013 22:36:54


Zpět na Benefity

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků