Zařazení faktury

faktury přijaté, vydané, zálohové, dobropisy, vrubopisy

Zařazení faktury

Příspěvekod L. F. » pát 18. pro 2009 13:03:44

Dobrý den,
prosim Vás,chci se zeptat,kterou fakturu mam zařadit jeste do mesice prosince? Podle jakeho datumu se mam řídit? Podle datumu vystavení nebo splatnosti? Dekuji za radu.Jsem tu poprve ke konci roku,tak nechci neco zanedbat :).
L. F.
 
Příspěvky: 235
Registrován: úte 02. čer 2009 14:57:42

Re: Zařazení faktury

Příspěvekod Dája » pát 18. pro 2009 13:25:14

Účetní závěrku sestavujete k 31.12. hod.24.00. Co do té doby budete mít v ruce, patří do letoška, ostatní faktury zapíšete do příštího roku a do letošního roku je dostanete přes dohadné apod. položky. :bye:
Dája
 
Příspěvky: 634
Registrován: čtv 23. dub 2009 11:28:01

Re: Zařazení faktury

Příspěvekod Jana17 » pon 28. pro 2009 18:50:33

Dobrý den,
do uzávěrky roku dáte všechny faktury, které s ním věcně a časově souvisí.
1. u faktury od plátce DPH je rozhodující datum zdanitelného plnění - tedy do 31.12. On ji také bude mít v účetnictví roku 2009. Faktura samozřejmě může přijít až v lednu 2010. Zapíšete ji do knihy došlých faktur roku 2009 a také zaúčtujete do stejného roku.
2. u faktury od neplátce DPH je to trochu jiné, nemusí uvádět datum zdanitelného plnění, jen datum vystavení faktury a to může být i v novém roce. Vy ale musíte zjistit, kterého roku se to týká a podle toho i zaúčtujete do příslušného roku. Někdy se i v textu uvádí, za které období je fakturováno.
Musíte mít na paměti i to, že ne všechny faktury týkající se roku 2009 dojdou do termínu odevzdání roční uzávěrky, například plyn a elektřina. V takovémto případě musíte udělat fundovaný odhad spotřeby v penězích a pomocí vnitřního účetního dokladu (přes dohadný účet) také zaúčtovat do roku 2009.
Všechny náklady vztahující se k roku 2009 musí být i v účetnictví roku 2009.

Přeji hodně zdaru
Jana17
 
Příspěvky: 7
Registrován: ned 08. bře 2009 10:58:13

Re: Zařazení faktury

Příspěvekod ReVa » pát 04. říj 2013 9:56:56

U nás je to upraveno směrnicí doklady - faktury od dodavatelů do 31. 12. daného roku se zaúčtují řádně do daného období, pokud je organizace obdrží do 10. ledna následujícího roku. Pokud faktury do uvedeného data neobdrží, účtují se na 389....
ReVa
 
Příspěvky: 71
Registrován: pon 06. kvě 2013 15:05:00

Re: Zařazení faktury

Příspěvekod volahova » úte 08. dub 2014 9:31:54

Dobrý den, pokud chápu vaše zařazení faktur do správného období, tedy faktura za pronájem za prosinec, která je vystavena např. 5/1 zařadíte do prosince, nějak přeškrtáváte datum apod. ? Jsem zde nová a bývalá paní účetní aby měla faktury ve správném období, tak datum vystavení přeškrtla a podepsala se k tomu, a zařadila do měsíce ke kterému se vztahuje, nejsem si jistá, zda činila správně. děkuji za vaše postřehy a zkušenosti.
volahova
 
Příspěvky: 93
Registrován: pon 03. bře 2014 10:00:22

Re: Zařazení faktury

Příspěvekod ReVa » úte 08. dub 2014 15:24:53

volahova píše:Dobrý den, pokud chápu vaše zařazení faktur do správného období, tedy faktura za pronájem za prosinec, která je vystavena např. 5/1 zařadíte do prosince, nějak přeškrtáváte datum apod. ? Jsem zde nová a bývalá paní účetní aby měla faktury ve správném období, tak datum vystavení přeškrtla a podepsala se k tomu, a zařadila do měsíce ke kterému se vztahuje, nejsem si jistá, zda činila správně. děkuji za vaše postřehy a zkušenosti.


Já tedy datum rozhodně nepřeškrtávám! Na faktuře je datum uskutečnění zdanitelného plnění a to je např. v prosinci - v prosinci vykonali nějakou službu a datum vystavení faktury už je např. leden a pokud nám faktura přijde dle směrnice ještě do 10.1. tak ji zaúčtuji do prosincových nákladů - náklad v prosinci oproti dodavateli (tj. předpis faktury) a úhrada samozřejmě v lednu... takto jsem letos účtovala vyúčtování za energie - měnili jsme dodavatele - do 10.1. přišlo vyúčtování za 10 - 12/2013 - nedoplatek - předpis jsem zaúčtovala do prosince k 31.12. vnitřním dokladem a úhradu až v lednu k datu úhrady z BÚ... doufám, že jsem Vám pomohla to lépe pochopit :bye:
ReVa
 
Příspěvky: 71
Registrován: pon 06. kvě 2013 15:05:00


Zpět na Faktury

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 27 návštevníků