Daňový doklad pro neplátce

faktury přijaté, vydané, zálohové, dobropisy, vrubopisy

Daňový doklad pro neplátce

Příspěvekod jajas » úte 24. lis 2009 10:52:52

Kolegyně byla na školení a přišla s verzí, že pokud bude naše škola, p.o., plátce DPH, fakturovat něco v rámci ekonomické činnosti neplátcům DPH, máme jim vystavit fakturu bez DPH. Já osobně si myslím, že my, jako plátci DPH, musíme vystavit odběrateli daňový doklad s vyčíslenou DPH, protože ji pak uvádíme v daňovém přiznání, zatímco pro odběratele-neplátce DPH je toto nepodstatné. Můžete se někdo k tomu vyjádřit? Děkuji.
jajas
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv 05. bře 2009 7:54:50

Re: Daňový doklad pro neplátce

Příspěvekod refi » úte 24. lis 2009 10:58:14

nedovedu si moc představit, že by u vás platila jiná pravidla, než je to v běžném podnikání. plátce dph vystavuje doklad s rozepsáním dph, ať už od něj kupuje kdokoliv. jdu do obchodu, zaplatím koberec, nejsem plátce, ale fakturu mám taky s dph. :) prodejce koberců si pak dph zahrne do přiznání dph.
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3369
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Daňový doklad pro neplátce

Příspěvekod marmart » pon 08. lis 2010 15:46:58

Vystavování dokladů plátce DPH neplátci DPH bez vyčíslení DPH se týká pouze pronájmů. Celková částka za službu se tím však nesnižuje.
marmart
 
Příspěvky: 477
Registrován: pon 08. lis 2010 12:53:15

Re: Daňový doklad pro neplátce

Příspěvekod jajas » pon 08. lis 2010 18:24:22

Děkuji marmart. Je příjemné vědět, že se někdo zajímá i o starší, nicméně stále platné, dotazy. Musím říct, že jsem kolegyni nakonec "přemluvila", aby faktury vystavovala s rozepsanou DPH i pro neplátce. Musela jsem jí slíbit, že pokud to bude špatně, může to "svést" na mně. Takže jedeme, doufám správně! Ještě jednou děkuji za reakci.
jajas
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv 05. bře 2009 7:54:50

Re: Daňový doklad pro neplátce

Příspěvekod marmart » čtv 11. lis 2010 12:01:09

Pro jistotu posílám ještě vysvětlení odborníka. Mějte se

Dotaz:
Může pronajímatel zdaňovat DPH pronájem honitby?

Odpověď:
Při zodpovězení tohoto dotazu předpokládám, že pronájmem honitby se rozumí pronájem pozemku.
V § 56 odst. 4 zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZDPH“) je uvedeno, že

„Nájem pozemků, staveb, bytů a nebytových prostor je osvobozen od daně. Osvobození se nevztahuje na krátkodobý nájem stavby, nájem prostor a míst k parkování vozidel, nájem bezpečnostních schránek nebo trvale instalovaných zařízení a strojů. Krátkodobým nájmem stavby se rozumí nájem včetně vnitřního movitého vybavení, popřípadě dodání elektřiny, tepla, chladu, plynu nebo vody, nejdéle na 48 hodin nepřetržitě.“

V § 56 odst. 5 je potom uvedeno, že

„Plátce se může rozhodnout, že u nájmu pozemků, staveb, bytů a nebytových prostor jiným plátcům pro účely uskutečňování jejich ekonomických činností se uplatňuje daň. Plátce je povinen oznámit správci daně nejpozději do 30 dnů ode dne uzavření nájemní smlouvy uplatňování daně u tohoto nájmu.“

Z výše uvedeného § 56 odst. 4 ZDPH vyplývá, že pronájem honitby, který je pronájmem pozemku, je od uplatňování DPH osvobozen.

Pouze v případě, že by nájemce

a) byl plátce DPH a

b) honitbu by využíval pro účely uskutečňování své ekonomické činnosti definované v § 5 odst. 2 ZDPH,

by pronajímatel honitby měl právo se rozhodnout, že bude u pronájmu DPH uplatňovat.

Vzhledem k tomu, že Váš klient není plátcem DPH, tak je pronajímatel honitby povinen postupovat pouze podle výše uvedeného § 56 odst. 4 ZDPH. To znamená, že pronájem honitby je od uplatňování DPH osvobozen.
marmart
 
Příspěvky: 477
Registrován: pon 08. lis 2010 12:53:15


Zpět na Faktury

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků