Faktura ze Slovenska

faktury přijaté, vydané, zálohové, dobropisy, vrubopisy

Faktura ze Slovenska

Příspěvekod Terina » pát 16. črc 2010 11:20:51

Hezký letní den všem návštěvníkům "radímesi"! Mám hned po ránu menší problém. Jedna profesorka si objednala u firmy ze Slovenské republiky 4 ks učebnic. Celková faktura zní na částku 711Kč (ano je v českých korunách). Je u ní poznámka: "Naše dodávky jsou přizpůsobeny pro klienty v České republice: knížky zasíláme z České pošty, faktura je v českých korunách, přepočet na EUR je pro Vás irelevantní), platíte do české banky převodem z Vašeho účtu). "
Celá faktura tedy vypadá jako česká, text je rovněž v češtině.
Jenom si vzpomínám, že jsem tady kdysi dávno někde četla, že nesmíme jako neplátci DPH odebrat žádné zboží ze zahraničí. V opačném případě že se ihned stáváme plátci DPH. Můžete mi prosím poradit, jestli se to týká i Slovenska? Moc prosím o odpověď, nevím co si s tím počít.
Terina
 
Příspěvky: 322
Registrován: úte 09. úno 2010 11:16:05

Re: Faktura ze Slovenska

Příspěvekod eliska » pát 16. črc 2010 13:31:03

Zboží můžete odebrat, plátci byste se automaticky stali při odebrání služeb od plátců DPH na Slovensku.
eliska
 
Příspěvky: 218
Registrován: pon 29. bře 2010 11:05:34

Re: Faktura ze Slovenska

Příspěvekod Terina » pát 16. črc 2010 13:58:09

eliska píše:Zboží můžete odebrat, plátci byste se automaticky stali při odebrání služeb od plátců DPH na Slovensku.


Eliško, moc děkuji za radu, ale oni asi jsou plátci DPH na Slovensku, protože je zde napsáno: " DPH jsme přiznali a zaplatili správci daně ve Slovenské republice ve výši 10%. Pro Vás je hodnota DPH irelevantní. Platíte konečnou částku v Kč."
Terina
 
Příspěvky: 322
Registrován: úte 09. úno 2010 11:16:05

Re: Faktura ze Slovenska

Příspěvekod Terina » sob 17. črc 2010 20:54:04

Eliško a všichni ostatní, nevíte přesně, jak to tedy vlastně je? Můžu fakturu uhradit, aniž bychom se stali plátcem DPH? Co byste udělali na mém místě? Mám zavolat na Finanční úřad a poptat se tam?
Terina
 
Příspěvky: 322
Registrován: úte 09. úno 2010 11:16:05

Re: Faktura ze Slovenska

Příspěvekod eliska » pon 19. črc 2010 11:00:37

Terino,
nám říkali na školení, že osvobozeno od DPH je dodání zboží z jiného členského státu EU, které nepřevýší za kalendářní rok obrat 326 000,- Kč. Plátcem DPH se automaticky stáváte při pořízení služby od plátce DPH v tamní zemi, při nákupu zboží, které podléhá spotřební dani a při nákupu nového dopravního prostředku ze zahraničí. Takže byste měla být v klidu, ale pro klid duše si můžete zavolat na finanční úřad. Tam by to měli vědět nejlépe.
eliska
 
Příspěvky: 218
Registrován: pon 29. bře 2010 11:05:34

Re: Faktura ze Slovenska

Příspěvekod Terina » pon 19. črc 2010 11:48:37

Eliško, zjišťovala jsem to a došla ke stejnému závěru. Pokud se jedná o učebnice a nikoliv služby, nemá to vliv na registraci. Děkuji za Vám rady i ochotu.
Terina
 
Příspěvky: 322
Registrován: úte 09. úno 2010 11:16:05

Re: Faktura ze Slovenska

Příspěvekod Dahab » pon 19. črc 2010 12:05:36

Tak to jste mi hlavu pěkně zamotaly! Místo toho abych se radovala, že jsem odeslala účto do centrály, tak řeším fakturu v eurech na rekreaci jedné paní učitelky. Slovenská cestovka vystavila fa v eurech na zájezd, účet, na který se má platba uskutečnit je vedený v korunách, takže cestovka po mně chce, abych si eura přepočítala v dnešním kurzu a zaplatila na ten korunový účet. Ale z toho, co píšete vyplývá, že bychom odebrali službu /zájezd/ od slovenské cestovky. Takže už jsem volala na finančák a pán byl hodně vstřícný a prý mám volat po 14. hodině, že vše zjistí. Tak pak dám vědět co jsem se dozvěděla. :bye:
Uživatelský avatar
Dahab
 
Příspěvky: 373
Registrován: stř 04. bře 2009 21:29:59

Re: Faktura ze Slovenska

Příspěvekod Dahab » pon 19. črc 2010 14:37:30

Tak už znám odpověď od pracovníka kontrolního oddělení FÚ. Skutečně bychom se museli stát plátci kdybychom zaplatili fa od slovenské cestovky v eurech nebo i v korunách. Je to služba poskytnutá zahraniční osobou /§15/ a my podle § 94 odst. 8 jsme povinni se stát plátcem DPH. Přesto nejede vlak. Proto mi doporučil fakturu kantorce vrátit ať si ji zaplatí sama nebo ať si najde jiný zájezd u cestovky v ČR. Tak na toto téma jsem s ní už mluvila a byla to dřina vysvětlit. Takže coby neplátce DPH jsem zase o něco chytřejší. Zdravím a přeju klidné pracovní podmínky o prázdninách. :bye:
Uživatelský avatar
Dahab
 
Příspěvky: 373
Registrován: stř 04. bře 2009 21:29:59

Re: Faktura ze Slovenska

Příspěvekod Terina » pon 19. črc 2010 18:56:33

Není to vážně lehké uhlídat všechny souvislosti...i když, Dahab, já jsem někde slyšela, že zrovna u těch rekreací je nějaká výjimka |:-(| , ale nejsem si úplně jistá na 100%. Bylo to takové to "jedna paní povídala..." Údajně ale prý když služba bude provedena na území cizího státu, tak to nemá vliv na nutnost naší registrace. Něco jiného by bylo, kdybychom si objednali v zahraničí službu, kterou by měli provádět tady v ČR. Ale kde to s určitostí zjistit, to vážně netuším. Myslím si, že i na FÚ v tom mají guláš.
Terina
 
Příspěvky: 322
Registrován: úte 09. úno 2010 11:16:05

Re: Faktura ze Slovenska

Příspěvekod Dahab » pon 19. črc 2010 20:15:33

Já už to neřit nebudu, prostě to nejde a hotovo. Ten pracovník FÚ organizuje školení k DPH, je vedoucím na kontrolním oddělení, tak to beru, že je to muž na svém místě :) . Nemám čas řešit dokola problémy kantorů, kteří čekají na lastminutky ,třeba i od slovenských cestovek, jen aby mohli jet do Itálie /to je ten náš případ/ za co nejmenší cenu. Všichni dobře ví, co jsem měla práce s uzávěrkou, co všechno mi v práci kvůli ní stojí, teď musím vše dodělávat /vlastně likviduju nashromážděné papíry na stole/, do toho sem tam dojdou děti pro vysvědčení, navíc my jsme škola "otevřená a poskytujeme službu veřejnosti", tak pořád se tam něco děje /pronájmy tělocvičny, teď nás čeká filmovka, tak pronájem 20 tříd :x :evil: a do toho jsem 5x platila dovolenou kantorům, co si domluvili lastminutku a pomalu doběhli i s fakturou a čekali až ji uhradím aby měli jistotu. Můžu Vám říct, že opravdu uvažuju o změně zaměstnání, protože to, co se děje u nás ve škole, tak to se jen tak nevidí. |:-(| Je mi z toho všeho smutno :bye:
Uživatelský avatar
Dahab
 
Příspěvky: 373
Registrován: stř 04. bře 2009 21:29:59

Re: Faktura ze Slovenska

Příspěvekod eliska » úte 20. črc 2010 8:20:41

Také jsem slyšela, že u rekreací je letos nějaká výjimka, ale pořád říkám nekupovat v zahraničí žádné služby, abychom se nestali plátci DPH. DAHAB řeší placení rekreací (last minute) nyní, já jsem zase zuřila v lednu a únoru, protože někteří učitelé si kupovali rekreace na začátku roku a to jsme zase měli uzávěrku roční, a pak rozbory hospodaření. A to ještě občas fakturu na rekreaci vracím, neboť si kantoři nechají napsat částku pouze ve výši příspěvku z FKSP, což je špatně. Oni mi tvrdí, že ta rekreace přesně tolik stojí, tak pak zase vypadám jak de... já.
eliska
 
Příspěvky: 218
Registrován: pon 29. bře 2010 11:05:34

Re: Faktura ze Slovenska

Příspěvekod Terina » úte 20. črc 2010 9:18:46

Holky, kantoři mně někdy připadají jako malé děti. Nemohou pochopit, že ty zákony nevymýšlíme my, ale že jen musíme respektovat daná pravidla. Taky nejsem schopna vysvětlit jedné učitelce, co musí být na faktuře za její rekreaci. |:-(|
Terina
 
Příspěvky: 322
Registrován: úte 09. úno 2010 11:16:05


Zpět na Faktury

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků