Pronájmy do doplňkové činnosti?

DPH, daň z příjmu, daň darovací, daň z nemovitosti a vše z účetnictví, co se jinde nevešlo

Pronájmy do doplňkové činnosti?

Příspěvekod jajas » pát 04. pro 2009 11:04:45

Zdravím. Právě teď jsem od paní vedoucí obržela mejl od krajského úřadu (zřizovatele), který byl odeslán již 5.8. V něm krajský úřad oznamuje, že od 1. 1. 2010 bude jednotně u všech organizací do okruhů doplňkové činnosti zařazen veškerý pronájem majetku. Naše škola pronajímá nebytové prostory podle ZDPH par.56 odst.3, tedy jako osvobozené bez nároku na odpočet (v přiznání uvádíme v ř.531). Znamená to tedy, že od 1.1.2010 budeme u těchto pronájmů nebytových prostor vystavovat daňové doklady a DPH z příjmů odvádět FÚ? Chci se jen ujistit, zda to chápu správně. Novinek je zase spousta, tak ať něco nepřehlédnu. Děkuji.
jajas
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv 05. bře 2009 7:54:50

Re: Pronájmy do doplňkové činnosti?

Příspěvekod jajas » pát 04. pro 2009 22:11:34

Nechce se mi věřit, že by žádná škola, příspěvková organizace, nepronajímala nějaké nebytové prostory nebo nemovitost. Ještě jsem si ověřila, že v nové zřizovací listině, kterou nám kraj zaslal, máme skutečně v příloze č.2 uvedené pronájmy majetku v doplňkové činnosti s poznámkou platné od 1.1.2010. Předtím jsme je tam neměli. Že by to bylo jen u naší školy? Jsem teď z toho dost zmatená a nevím, co s tím. Poradíte? Děkuji.
jajas
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv 05. bře 2009 7:54:50

Re: Pronájmy do doplňkové činnosti?

Příspěvekod jajas » ned 06. pro 2009 20:14:09

Omlouvám se, ale opět (a slibuju, že už naposledy) bych se ráda dozvěděla něco o výše uvedeném tématu. Dívala jsem se na stránky kraje (MSK) a skutečně jsem našla v sekci "Veřejná správa -"Informace pro školy" v Zápisu porad pro ekonomy příspěvkových organizací ....ze dne 18.června" v bodě 5. Diskuze, dotaz:

5. Diskuse
Dotaz č. 1: Od kterého data mají organizace nově účtovat pronájmy?

Odpověď: V rámci připravovaných dodatků ke zřizovacím listinám dojde k přesunu veškerých pronájmů do doplňkové činnosti, a to s účinností od 1. 1. 2010.

Je tady někdo z příspěvkové organizace MSK, kdo účtuje o pronájmech? V případě že ano, prosím, jak budete pronájmy účtovat v roce 2010? Děkuji.
jajas
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv 05. bře 2009 7:54:50

Re: Pronájmy do doplňkové činnosti?

Příspěvekod refi » pon 07. pro 2009 9:02:43

jajas> ano, máte pravdu, od 1. ledna budeme účtovat pronájmy v doplňkové činnosti, dosud jsme je měli pouze jako vlastní výnosy v hlavní činnosti. měli jsme prasečí prázdniny :mosking: , tak jsem nereagovala dříve. abych pravdu řekla, ještě jsem se na to, co se změní od ledna nestihla moc podívat, stále něco dotahuji a do budoucnosti zatím není čas moc koukat. chystám se na to podívat mezi svátky a pokud bude ještě místo, půjdu 16.12. na školení ing. hanzlové, tak zkusím odtud nějakou informaci vytáhnout. samozřejmě by bylo fajn, kdyby se někdo ozval i odsud :thumbs up: :drinks:
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3365
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Pronájmy do doplňkové činnosti?

Příspěvekod jajas » pon 07. pro 2009 10:14:28

refi, děkuji že jste se ozvala, už jsem si myslela, že si povedu diskusi sama se sebou, přičemž by tato stejně nikam nevedla.
Až budete mít konkrétnější informace, budu ráda, pokud se s nimi podělíte.
:yahoo:
jajas
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv 05. bře 2009 7:54:50

Re: Pronájmy do doplňkové činnosti?

Příspěvekod agama » pon 07. pro 2009 10:59:42

My taky přejdeme od ledna s nájmy podle nové ZL do doplň. činnosti. A protože účtuju v Gordicu, přidám si analytiky pro účtování DČ - podle jejich metodiky - 00 až 27. Takže budu účtovat např. služby spojené s pronájmem namísto 649.50 nově 649.10, el.energie v DČ namísto 502.60 nově 502.10, atd. Tím se ve výsledovce objeví odděleně hospodaření za hlavní a doplňkovou činnost. Nic víc se doufám nezmění. Doteď jsem nájmy účtovala s UZ 5 (vlastní zdroje) v hlavní činnosti, ale i pro daňové přiznání to bude jednodušší a přehlednější.
Uživatelský avatar
agama
 
Příspěvky: 516
Registrován: stř 04. bře 2009 15:45:44
Bydliště: Valašsko

Re: Pronájmy do doplňkové činnosti?

Příspěvekod refi » pon 07. pro 2009 11:50:17

agama> vidím to stejně, zatím máme v doplňkové činnosti testování ECDL, takže mám analytiky 5xx.10 a 6xx.10 obsazené, použiju tedy další v řadě. protože nejsme plátci dph, tak asi nebudeme řešit to, na co se ptala jajas .
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3365
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Pronájmy do doplňkové činnosti?

Příspěvekod hanna » stř 09. pro 2009 15:31:04

Jsem ZL kraj a pronájmy dle pokynů zřizovatele už "několik let" - možná tak 2 až 3 roky - účtujeme v doplňkové činnosti, přestože se taky "kdysi" účtovaly v hlavní s UZ vlastní zdroje.
hanna
 
Příspěvky: 383
Registrován: čtv 12. bře 2009 6:58:06

Re: Pronájmy do doplňkové činnosti?

Příspěvekod Terina » stř 10. bře 2010 20:46:28

Tak já jsem z Olomouckého kraje a veškeré pronájmy také již několik let účtujeme jedině v doplňkové činnosti. Proto zírám a snažím se promnout si oči, jestli vidím dobře... :lol:
Terina
 
Příspěvky: 322
Registrován: úte 09. úno 2010 11:16:05


Zpět na DPH, daňová přiznání a jiné nezařaditelné ...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků