osvobozená plnění

DPH, daň z příjmu, daň darovací, daň z nemovitosti a vše z účetnictví, co se jinde nevešlo

osvobozená plnění

Příspěvekod kokoska » pon 27. dub 2015 13:57:33

Zdravím. Jedna paní mne znejistila ohledně DPH a §75 zákona. Myslela jsem si, že mám jasno, ale není to tak. Paní mi tvrdí, že mám chybu v softwaru.

Mám zálohový koeficient např. 20%.
a) faktura došlá na 121 000 Kč, z toho DPH 21 000. Jde o fakturu týkající se hlavní činnosti, která je osvobozená od daně (odkaz na zákon o daních z příjmů). Předpokládám správně, že tento odpočet budu krátit zálohovým koeficientem, takže z DPH 21 000 Kč si budu odečítat jen jednu pětinu, tj. 4 200 Kč? Nebo si nebudu odečítat vůbec nic?

2) faktura došlá týkající se zdaňované činnosti, např. pronájmu nebytových prostor. Zde si uplatním celý odpočet, protože se týká zdaňované činnosti, takže 21 000 Kč na vstupu?

Nebo zálohový koeficient funguje tak, že mám celkem na vstupu tyto dvě faktury, tj. 42 000 Kč, ty vynásobím zálohovým koeficientem a uplatním krácený nárok ve výši 42 000 * 0,2 = 8 400 Kč" :?:

Na konci roku se zálohový koeficient samozřejmě vypořádá, s tím problém nemám. Moc děkuji.
kokoska
 
Příspěvky: 223
Registrován: úte 07. zář 2010 10:47:30

Re: osvobozená plnění

Příspěvekod macek1 » úte 28. dub 2015 8:11:19

Kokosko u faktury, která je osvobozená se DPH neuplatňuje. Účtuji na 5XX proti 321.
Faktura, která se týká hlavní i vedlejší činnosti (například oprava v tělocvičně, která se pronajímá i pro cizí) se účtuje DPH a krátí se koeficientem.
Když by to bylo na činnosti, které se týkají jen vedlejší činnosti (nevyužívá se pro žáky školy, u nás např. vaření pro cizí o prázdniny), tak DPH plný odpočet. Nekrátí se.
macek1
 
Příspěvky: 104
Registrován: úte 23. bře 2010 15:48:53


Zpět na DPH, daňová přiznání a jiné nezařaditelné ...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků