Jak to bude v roce 2014?

DPH, daň z příjmu, daň darovací, daň z nemovitosti a vše z účetnictví, co se jinde nevešlo

Jak to bude v roce 2014?

Příspěvekod slunce » pon 06. led 2014 23:08:24

Zdravím všechny chytré hlavy a prosím o radu. Jsem v invalidním důchodu III. st. a pracuji na DPČ v rozsahu 32 hodin za mzdu 1920Kč v knihovně - zde mám podepsán růžový papír. Dále dělám na DPP webového poradce, tam jsem si nechávala vyplácet odměnu až v době, kdy přesáhla 5000Kč - měli by mi poslat vyúčtování a všechny zaplacené daně budu moc uvést v daňovém vyrovnání/dostanu je zpět/.A pak mám ještě příjem jako pěstoun - dostávám odměnu pěstouna, za které se odvádí i zdr. a soc. pojištění /hrubého je to 8000,- já beru 5500Kč - tady by se mi také daně měli vrátit v ročním zúčtování.
Nyní se něco změnilo u DPP, kde se částka z 5000Kč zvýšila na 10 000Kč. Když tedy na svou DPP napíšu v r. 2014 výkaz ve chvíli, kdy budu mít přesně 10000Kč, nespadnu do kategorie, kdy již budu muset odvádět zdr. a soc. pojištění?
Nevím, u koho mám letos podepsat růžový papír, abych na tom byla co nejlépe a byly mi daně vráceny v ročním zúčtování. Jsem samoživitelka a mám jen to jedno dítko v pěstounské péči, peněz tedy není nikdy dost :-)
Nerozumím takovým pojmům, jako je srážková daň a zálohová /také se něco měnilo/, kterou mi budou moc vrátit a o co přijdu.
Když to shrnu, tak beru:
1. 1920Kč hrubého na částečný úvazek - čistého stejná částka/změnilo by se něco, kdyby byl úvazek navýšen na 80hodin za měsíc a odměnu 4800Kč/
2. cca 3000Kč za měsíc na DPP /dosud jsem vykazovala jednou za dva měsíce, aby to bylo více než 5000Kč/
3. 5500Kč čistého jako odměnu pěstouna /odečteno zdr. a soc pojištění a daň vše z částky 8000Kč.
Kde pro mě bude nejlepší podepsat letos růžový papír? Mate mě to zvýšení částky na 10000Kč.
Děkuji všem dobrým lidem, kteří mi budou ochotni poradit a vysvětlit to polopatě. Zdenka
slunce
 
Příspěvky: 10
Registrován: sob 16. dub 2011 13:31:55

Re: Jak to bude v roce 2014?

Příspěvekod kokoska » úte 07. led 2014 14:51:02

Zdravím,
nejsem mzdovka, ale těm údajům o DPČ v knihovně a odměně pěstouna rozumím.
U DPP (poradce) píšete, že vykazujete jednou za dva měsíce, aby byla odměna nad 5 000. Tomu moc nerozumím, výplata za DPP se dělá obvykle k datu ukončení práce a mezi tím mohou být zálohy (jaké vykazování jednou za dva měsíce?). Nejsem si jistá, zda to není obcházení zákona a skrytá DPČ.
Růžový papír bych nechala podepsaný tam, kde Vám strhávají zdravotní a sociální. To je podle mne v pořádku.
kokoska
 
Příspěvky: 223
Registrován: úte 07. zář 2010 10:47:30

Re: Jak to bude v roce 2014?

Příspěvekod witty » úte 07. led 2014 16:13:30

Skrytá DPČ a obcházení to bývalo, teď už nad tím kontroly mávnou rukou.

slunce: jestli se o tom chcete pobavit, napište mi na Vás mail do SZ.
witty
 
Příspěvky: 1230
Registrován: pon 02. bře 2009 10:21:43
Bydliště: JČ kraj

Re: Jak to bude v roce 2014?

Příspěvekod MarSal » pát 10. led 2014 23:10:10

Tuším, že tím vyplácením jednou za dva měsíce řešila srážkovou daň u DPP, která se aplikovala při částce pod 5 000 bez podepsaného prohlášení. Od nového roku se částka aplikování srážkové daně u DPP posunula na 10 000 a došlo tak ke sjednocení limitů na odvody.

Kdyby jste zvedla mzdu u DPČ na 4800 budete odvádět sociální a zdravotní, limit do kterého se neodvádí je 2499. U poradce vám po novu srazí daň. Budete si ale moci podat daňové přiznání a tam vám nově sraženou daň vrátí zpět. Domnívám se, že to pro vás bude ve výsledku stejné jako do minulého roku s jediným rozdílem, budete-li chtít zpět daň z poradenské činnosti, budete si muset podat daňové přiznání.
MarSal
 
Příspěvky: 10
Registrován: ned 17. bře 2013 22:03:55


Zpět na DPH, daňová přiznání a jiné nezařaditelné ...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků