Osoba identifikovaná k dani

DPH, daň z příjmu, daň darovací, daň z nemovitosti a vše z účetnictví, co se jinde nevešlo

Osoba identifikovaná k dani

Příspěvekod marlenka » pát 25. led 2013 21:55:38

Mám zjištěno, že od 1.1.2013 platí novela týkající se tzv. osoby identifikované k dani. Bohužel se to týká právě naší školy.

Zaplatili jsme do jiné země EU peníze za autorská práva na divadelní hru, kterou budeme hrát v ČR. Dříve bychom se automaticky stali plátci DPH, od ledna 2013 se však staneme tzv. "osobu identifikovanou k dani", což znamená, že do 15 dnů musíme podat jednorázové daňové přiznání a zaplatit pouze z tohoto plnění DPH. Jinak zůstaneme nadále neplátci DPH. Toto mám ověřeno jak příslušnou pracovnicí KÚ, tak na místním FÚ.

Používáme software Gordic a nejsem si úplně jistá, zda mohu použít účet 343, když jinak mám software nastaven jako pro neplátce. Vůbec jsem z toho účtování trochu zmatená, neboť celá akce proběhla poněkud netradičně. Abychom se vyhnuli vysokým bankovním poplatkům (příjemce totiž odmítal platit jakékoliv bankovní poplatky, takže nebylo možné využít platbu SEPA), byl poměrně malý obnos v eurech zaslán jako "cenné psaní" v hotovosti (tzn. pokladní vyměnila příslušnou částku ve směnárně a cizí bankovky byly poslány v obálce v hotovosti). Předpokládám, že v pokladně tuto položku zaúčtuji v Kč oproti závazkovému účtu. Kurzové rozdíly zde nebudou, neboť smlouva s autorem byla podepsána se stejným datem, kdy byly peníze vyměněny). Abych pravdu řekla, je to poprvé, kdy jsem se setkala se zasíláním peněz ve formě cenného psaní, takže praktické zkušenosti se zaúčtováním nemám a od počátku mám k tomuto způsobu výhrady. Úspora však více než 1000Kč na bankovních poplatcích rozhodla. Je mi jasné, že to nebylo úplně ideální řešení.

Nyní tedy budu muset podat jednorázové daňové přiznání a DPH zaplatit. Může mi zde někdo poradit správný způsob účtování této transakce, týkající se přímo DPH? Jen pro úplnost bych chtěla dodat, že vše je hrazeno z doplňkové činnosti. Moc děkuji.
marlenka
 
Příspěvky: 439
Registrován: stř 17. úno 2010 19:25:36

Re: Osoba identifikovaná k dani

Příspěvekod ivetstats » pon 29. dub 2013 11:57:11

Dobrý den,
týká se toto jen služeb, nebo také zboží. Nejsme platci dph a nakoupili jsme zboží z eu, byla jsem jistá, že limit nákupu z EU je 326000,-. U služeb je to asi jiné, jsem trochu na vážkách. Jak je to třeba se startovným žáků zaplaceným v EU, nevíte někdo?? A ještě dotaz na Marlenku, jak jste to nakonec účtovala??
Díky Iveta.
ivetstats
 
Příspěvky: 16
Registrován: ned 16. říj 2011 23:32:18

Re: Osoba identifikovaná k dani

Příspěvekod marlenka » pon 06. kvě 2013 13:11:29

Ptala jsem se zřizovatele, který mi po mírném zesměšnění sdělil, že samozřejmě musím použít účet 343, to je přece jasné všem! :lol: Tak jsem si nasypala popel na hlavu, protože mně to tak jasné vzhledem k neplátcovství nebylo.

Zahraniční faktury všeobecně se rozdělují podle místa plnění: s místem plnění v tuzemsku (tj. zahraniční partner nám poskytne zboží nebo službu, kterou obdržíme v ČR) a s místem plnění v zahraničí. Pokud se jedná o místo plnění v zahraničí, tak je vše ok a jednoduché.
Problém může být u zahraničních faktur s místem plnění v tuzemsku. Doporučuji nastudovat § 94 Zákona o DPH. U zboží nesmí hodnota přesáhnout 326 000Kč. Nejhorší situace je u nákupu služeb s místem plnění v tuzemsku - zahraniční faktury pro tento účel jsem ve vnitřní směrnici zakázala. V momentě, kdy zaplatíme takovouto fakturu (byť na sebemenší částku) se totiž stáváme povinně plátci DPH.
marlenka
 
Příspěvky: 439
Registrován: stř 17. úno 2010 19:25:36


Zpět na DPH, daňová přiznání a jiné nezařaditelné ...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků