Kopírování vysvědčení a výučních listů

DPH, daň z příjmu, daň darovací, daň z nemovitosti a vše z účetnictví, co se jinde nevešlo

Kopírování vysvědčení a výučních listů

Příspěvekod jajas » stř 06. říj 2010 10:46:51

Dobrý den. Byla bych ráda, kdybyste mi poradily, zda kopírování vysvědčení nebo výučních listů našim bývalým žákům posuzovat z hlediska DPH jako osvobozené bez nároku na odpočet nebo jako běžnou službu zdaněnou základní sazbou DPH. Mám za to, že se totiž už nejedná o školskou službu žákům, která má jakoukoliv souvislost s výukou či vzděláváním, ale o běžnou službu občanům (byť bývalým žákům). Takže jsem úplatu za tuto službu zdaňovala 20% DPH. Teď jsem se setkala s názorem zřizovatele, že se jedná o školskou službu v rámci výchovy a vzdělávání dle par.57 zákona o DPH a úplata se nezdaňuje. Mám obavu, že se ze strany zřizovatele jedná o mylnou informaci, protože nějak neumím, v případě kontroly FÚ prokázat, že se v tomto případě jedná o službu žákům. Jiná věc je, jestliže žákům kopírujeme nějakou školní pomůcku (učební materiál atd.), pak toto beru jako osvobozené bez nároku na odpočet dle par.57 ZDPH, ale v případě kopírování vysvědčení občanům, kteří již nejsou našimi žáky, je to pro mne běžná služba zdaněná. Máte někdo s tímto nějaké zkušenosti? Moc děkuji. :?
jajas
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv 05. bře 2009 7:54:50

Re: Kopírování vysvědčení a výučních listů

Příspěvekod refi » stř 06. říj 2010 11:01:32

jedná se opravdu o kopírování? nebo ztratili originál a vy vystavujete druhopis?
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3365
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Kopírování vysvědčení a výučních listů

Příspěvekod jajas » stř 06. říj 2010 12:23:17

Omlouvám se za naprosto nesprávný výraz - kopírování! Jedná se o "stejnopis". Na základě žádosti bývalého žáka pracovnice vyhledá v archivu katalogový list, doklady o zkouškách atd. Pak na formulář vysvědčení vepíše všechny požadované data a text. V hlavičce označí názvem "stejnopis". Na druhou stranu tohoto stejnopisu pak ještě dopíše, kdy byl vystaven a že souhlasí s prvopisem a podepíše jej ředitel. Pro tento stejnopis se žadatel buď dostaví a osobně převezme nebo se mu zasílá poštou (především pokud již nebydlí v nejbližším okolí). Takže omlouvám se za nesprávné výrazy, které jsou pak zavádějící.
jajas
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv 05. bře 2009 7:54:50

Re: Kopírování vysvědčení a výučních listů

Příspěvekod jajas » stř 06. říj 2010 12:45:37

Takže abych upřesnila Váš dotaz refi, jedná se o druhopis, protože originál někde založili (ztratili).
jajas
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv 05. bře 2009 7:54:50

Re: Kopírování vysvědčení a výučních listů

Příspěvekod refi » stř 06. říj 2010 12:53:55

jasně jajas, já vám rozumím, tyto poplatky za vydání opisu - druhopisu - stejnopisu vysvědčení jsou od dph osvobozeny, jen nemůžu najít, kde to píšou :D
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3365
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Kopírování vysvědčení a výučních listů

Příspěvekod jajas » stř 06. říj 2010 13:49:19

Tak to jsem se tedy spletla... Nevím, jestli to po Vás můžu žádat, ale pokud budete mít chvilku a popřemýšlela byste, kde bych o tom mohla najít nějakou zmínku, budu ráda. Já se samozřejmě podřídím doporučení zřizovatele, ale nedělá mi dobře, kdy provádím něco, o čem nejsem přesvědčená nebo nevím, na základě čeho to tak provádím, jestli mi rozumíte... Cítím se být nejistá. No a pak je tady FÚ, který, podle mých předchozích zkušeností, žádá doložit kdeco. Ale i tak Vám děkuji. :thumbs up:
jajas
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv 05. bře 2009 7:54:50

Re: Kopírování vysvědčení a výučních listů

Příspěvekod refi » stř 06. říj 2010 13:54:08

já už na netu hledala, ale všude mi to vyhodilo jen vnitřní směrnice z různých škol, kde píšou, že je to od dph osvobozeno, ale nepíšou, kde na to přišli. samozřejmě až najdu, dám to sem :)
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3365
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Kopírování vysvědčení a výučních listů

Příspěvekod stredni skola » stř 06. říj 2010 16:36:37

Našla jsem z jednoho školení, že poplatky za duplikáty nejsou předmětem daně, protože se jedná o správní poplatek a to je výkon veřejné správy. To se mi zdá, že má logiku. Zdravím
stredni skola
 
Příspěvky: 78
Registrován: stř 04. bře 2009 13:13:59

Re: Kopírování vysvědčení a výučních listů

Příspěvekod jajas » stř 06. říj 2010 17:35:41

Hmm, tak to je ještě třetí varianta. Pokud by tyto poplatky nebyly vůbec předmětem DPH, vůbec by se v přiznání k DPH neuváděly. Pokud by byl osvobozeny od DPH bez nároku na odpočet, uváděly by se na ř. 50 daňového přiznání a měly by tak vliv na výpočet koeficientu na ř. 52 pro příští rok. No a kdyby byly zdaňovány 20%, tak by samozřejmě přímo ovlivňovaly čtvrtletní výpočet DPH (jsme čtvrtletní plátci). Takže pokud by se Vám podařilo zjistit, jak to vlastně s těmi poplatky je, byla bych vám velice vděčná. Taky hledám, ale prozatím nenacházím. Asi by to chtělo nějakého daňového poradce.
jajas
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv 05. bře 2009 7:54:50

Re: Kopírování vysvědčení a výučních listů

Příspěvekod DanaS » stř 06. říj 2010 20:20:13

já si myslím, že je osvobozeno. Taky neumím najít. Do kdy potřebujete zjistit, příští týden k nám přijede daňový poradce zkusím se zeptat. My jsme se teprve stali plátci DPH takže v tom taky trošku tápeme.
DanaS
 
Příspěvky: 244
Registrován: ned 30. kvě 2010 21:08:20

Re: Kopírování vysvědčení a výučních listů

Příspěvekod jajas » čtv 07. říj 2010 7:03:19

DanaS, to byste byla "zlatá"! , kdybyste se zeptala přímo daňového poradce! Vůbec to nespěchá, protože mi jde hlavně o to, jak zdůvodnit to osvobození od daně bez nároku na odpočet (§57 ZDPH) a jakou to tedy má souvislost s výukou a vzděláváním. Takže nyní tyto stejnopisy účtuji dle zřizovatele jako osvobozené. Jen to zdůvodnění prostě chybí. Předem moc děkuji.
jajas
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv 05. bře 2009 7:54:50

Re: Kopírování vysvědčení a výučních listů

Příspěvekod DanaS » úte 12. říj 2010 5:37:14

Duplikát vysvědčení-dle p. Hanzlové(účetnictví, daně a mzdy - poplatek není předmětem daně(správní poplatek). To jsem našla, ale ověřím ještě u daňového poradce.
DanaS
 
Příspěvky: 244
Registrován: ned 30. kvě 2010 21:08:20

Re: Kopírování vysvědčení a výučních listů

Příspěvekod jajas » stř 13. říj 2010 13:38:45

DanaS děkuji i za tuto zprávičku. Pokud bude možné znát vyjádření daňového poradce, počkám si.
Děkuji, že jste nezapoměla.
jajas
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv 05. bře 2009 7:54:50

Re: Kopírování vysvědčení a výučních listů

Příspěvekod DanaS » pon 18. říj 2010 20:05:48

dle daňového poradce je taky správní poplatek a není tedy předmětem daně, ale přesně znění jsme nenašli(který zákon řeší)
DanaS
 
Příspěvky: 244
Registrován: ned 30. kvě 2010 21:08:20

Re: Kopírování vysvědčení a výučních listů

Příspěvekod jajas » úte 19. říj 2010 7:03:15

DanaS, moc Vám děkuji. Budu tedy účtovat jako o správním poplatku, který není předmětem DPH. Snad při případné kontrole FÚ nebudou právě duplikáty tím, čím se budou zabývat především.
jajas
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv 05. bře 2009 7:54:50


Zpět na DPH, daňová přiznání a jiné nezařaditelné ...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků