Akumulační kamna

evidence operativní, podrozvahová, inventarizace, software

Akumulační kamna

Příspěvekod mama » stř 28. dub 2010 14:22:18

Dobrý den všem! Prosím o radu. Jsou elektrická akumulační kamna součástí budovy? Pokud ano, jak je to s jejich výměnou. Řekla bych že oprava (ks za ks)?Děkuji
mama
 
Příspěvky: 18
Registrován: úte 09. bře 2010 17:34:30

Re: Akumulační kamna

Příspěvekod Dája » čtv 29. dub 2010 6:51:35

K tomu slouží snad ještě platný pokyn D 300 z r. 2006, kde s m.j. píše:
Nedílnou součástí stavebních děl je i technické vybavení stavebních děl, zahrnující např.:
- lokální a ústřední vytápění včetně kotlů a výměníkových stanic pro dům (budovu), resp. pro několik domů (blok) v domech a budovách bez ohledu na druh topného média (kromě kotlů a výměníkových stanic v samostatných budovách výtopen a energetických stavebních děl).
Z toho bych soudila, že akumulační kamna jsou součástí budovy - pak je to oprava. Ale ještě se podívejte do inventarizace DHM, jestli je náhodou nemáte v evidenci samostatně. Pak bych doporučovala vyřadit a nová kamna oprava.
:bye:
Dája
 
Příspěvky: 634
Registrován: čtv 23. dub 2009 11:28:01

Re: Akumulační kamna

Příspěvekod mama » čtv 29. dub 2010 8:44:16

Mockrát děkuji za ujištění, v DHM nejsou. Jen mi není jasné; pokud by byly v DHM nebo DDHM- tak vyřazení chápu, ale když se vymění za nové, tak to snad není oprava.Já bych ty nové zase zařadila pod novým inv. číslem jako DHM nebo DDHM dle ceny. Už jsem z toho jelen.
mama
 
Příspěvky: 18
Registrován: úte 09. bře 2010 17:34:30

Re: Akumulační kamna

Příspěvekod Dája » čtv 29. dub 2010 9:15:28

No, podle mého názoru, kdyby byla v DHM, byla by to chyba z minulosti. A ta by byla napravena tím, že by se z DHM vyřadila a nová akumulační kamna by se správně zaúčtovala jako opravy a udržování. Někdy se musí chyba opravit O:-) :bye:
Dája
 
Příspěvky: 634
Registrován: čtv 23. dub 2009 11:28:01

Re: Akumulační kamna

Příspěvekod eliska » čtv 29. dub 2010 10:04:09

Pokud by byla akumulační kamna vedena jako DHM, tak se stará vyřadí a nezařadí se nová kamna jako technické zhodnocení budovy? Myslím, že to není oprava. Já budu mít stejný problém. Já mám v DHM zase 2 plynové kotle, které tak byly zařazeny v minulosti, kdy jsem tady ještě nebyla. Teď se odepisují. Až nebudou funkční, tak se vyřadí a nové kotle bych dala jako technické zhodnocení budovy. Nebo to tak není správně?
eliska
 
Příspěvky: 218
Registrován: pon 29. bře 2010 11:05:34

Re: Akumulační kamna

Příspěvekod Dája » čtv 29. dub 2010 11:55:04

Elisko, těžké rozhodování. Skoro to vypadá, že máte pravdu. Ale jaké technické zhodnocení, když vyměňujete stará kamna za nová? Technické zhodnocení by bylo, kdyby tam kamna nebyla a teď je tam dáváte. Ale stejně je to s DHM, který byl nesprávně zařazen jako DHM a už původně měl být účtován jako stavební údržba. Tak tím, že vyřadíte DHM a nový účtujete jako opravu rušíte podle mého názoru starou chybu. Tak se rozhodněte. :? |:-(| :bye:
Dája
 
Příspěvky: 634
Registrován: čtv 23. dub 2009 11:28:01


Zpět na Majetek, inventarizace

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků