Inventarizace

evidence operativní, podrozvahová, inventarizace, software

Inventarizace

Příspěvekod L. F. » pon 30. lis 2009 12:32:44

Dobrý den,
letos v prosinci mě poprvé čeká inventarizace majetku a žádám vás o radu, jaké protokoly musí byt sepsany, na co nezapomenout a tak. Dekuji za vsechny rady. Lenka.
L. F.
 
Příspěvky: 235
Registrován: úte 02. čer 2009 14:57:42

Re: Inventarizace

Příspěvekod Alme » pon 30. lis 2009 17:04:45

Dobré odpoledne. Inventury na OÚ a v ZŠ provádíme následovně. Z programu majetku v Gordicu vytisknu Inventurní soupis podle jednotlivých ORJ /tj. OÚ, sokolovna, knihovna, SDH, v ZŠ pak MŠ, ZŠ, ŠJ. Ty předám invent. komisi. Zkontrolují majetek a vyplní datum a čas zahájení a datum a čas ukončení inventury a podepíší. Vyznačí položky určené k vyřazení. Vyplním protokol o vyřazení, tj. název, invent. číslo, počet ks, cenu, důvod vyřazení. Pak provedu změny v majetku a vytisknu nový inventurní soupis, který inv. komise překontroluje a podepíše. Tisknu rozvahu, sestavy majetku podle ORJ, podle syntet.. účtů / 021. 022. 028.../ a celkovou sestavu dle SU, protokol o zařazení majetku, protokol o vyřazení majetku , sestavu přírůstků a úbytků. Auditu na OÚ vyhovuje bez připomínek.
Alme
 
Příspěvky: 63
Registrován: úte 24. bře 2009 8:20:59

Re: Inventarizace

Příspěvekod Dája » úte 01. pro 2009 10:05:43

U nás to tak neřešíme. Inventurou se zjistí skutečný stav a už se nic nepředělává. Pokud inventární komise při inventuře zjistí nepotřebný nebo neupotřebitelný majetek - navrhne jeho vyřazení apod. To se realizuje po inventurách. Myslím si, že způsob vyhotovování nových seznamů, jak píše Alme, je snad i proti všem předpisům. A taky je třeba připomenout, že inventarizace se týká nejen majetku hmotného a nehmotného, ale i pohledávek, závazků, fondů ....., zkrátka všech účtů rozvahy. :bye:
Dája
 
Příspěvky: 634
Registrován: čtv 23. dub 2009 11:28:01

Re: Inventarizace

Příspěvekod Alme » úte 01. pro 2009 10:49:42

Asi jsem se špatně vyjádřila. Pokud inventurní komise navrhne nepotřebný majetek k vyřazení, vyřazení provedu a zaúčtuji. Sestava majetku by potom měla souhlasit
se stavem v rozvaze. Tak chápu § 30, odst. 4 zákona o účetnictví. Sestava přírůstků a úbytků, skutečného stavu majetku po inventuře je součástí inventur. Inventuru finančních prostředků, pohledávek, závazků atd. provádíme také. Dokládáme inventurními soupisy. Hezký den
Alme
 
Příspěvky: 63
Registrován: úte 24. bře 2009 8:20:59

Re: Inventarizace

Příspěvekod L. F. » úte 01. pro 2009 11:15:10

Díky moc :). Snad se to povede 8-) .
L. F.
 
Příspěvky: 235
Registrován: úte 02. čer 2009 14:57:42

Re: Inventarizace

Příspěvekod Dája » úte 01. pro 2009 13:22:22

Ano, Alme. Špatně jsme si rozuměly. U nás to děláme tak, že fyzické inventury se dělají k 30.10. a pak dokladové dělá jiná komise a ta vyhotoví seznam dokladů, kterými došlo ať k přírůstku nebo úbytku majetku k 31.12. vč. finančního vyjádření. Tak se dostaneme na stav v rozvaze.
Tak hezký den. :bye:
Dája
 
Příspěvky: 634
Registrován: čtv 23. dub 2009 11:28:01

Re: Inventarizace

Příspěvekod marlenka » stř 31. bře 2010 18:35:37

Ráda bych sem vložila dotaz na téma "poraďte jak na inventarizaci", které Vás možná pobaví, ale je myšleno opravdu smrtelně vážně. Máte někdo za sebou zkušenost nebo nápad, jak postupovat v případě, že začínáte pracovat jako hospodářka ve velké škole (1000žáků), kde dlouhé roky nikdo neevidoval majetek tak, jak by měl? To znamená, že veškerý majetek je nakupen na jednom středisku (pokud se vůbec nějak zaevidoval), spousta drahého vybavení (kopírky, kamery i nehmotný majetek v ceně 200tis) nebyla zaúčtována na "velkém" majetku vůbec. Šlo to vše buď do spotřeby (do nákladů ihned) nebo se sice zařadilo na účty účtové třídy 0, ale nikdo nepraktikoval odpisy, protože to je pojem pro bývalou účetní naprosto neznámý. Je to neuvěřitelné, ale je to tak. Poraďte prosím, jak začít... Jedná se jak o fyzické inventúry majetku, tak o dokladovou inventuru pohledávek a závazků. Už jsem tady podobný dotaz četla, takže možná je nás podobně postižených víc..
marlenka
 
Příspěvky: 439
Registrován: stř 17. úno 2010 19:25:36

Re: Inventarizace

Příspěvekod marlenka » ned 04. dub 2010 17:36:00

Chápu, že není jednoduché mi odpovědět. Tak mi prosím alespoň poraďte, jestli je podle nějakého zákona povinnost evidovat majetek podle místností nebo podle středisek (poněvadž u nás je vše tzv. "na jedné hromadě", ačkoliv jsme velká škola. V případě, že je to někde uvedeno, prosím o číslo tohoto zákona nebo vyhlášky.
marlenka
 
Příspěvky: 439
Registrován: stř 17. úno 2010 19:25:36

Re: Inventarizace

Příspěvekod Dája » úte 06. dub 2010 6:47:33

Ahoj, marlenko. Těžký život účetní... :? Nejnověji v ČÚS 701 je např. toto:
3.2. V rámci syntetických účtů vytváří účetní jednotka analytické účty. Při vytváření analytických účtů bere účetní jednotka v úvahu zejména následující hlediska, pokud tato nejsou již zohledněna přímo syntetickými účty směrné účtové osnovy nebo zajištěna jinými nástroji pro členění syntetických účtů:
a) členění podle jednotlivých druhů majetku, hmotně odpovědných osob, případně podle míst uložení či umístění majetku,
b) zatížení majetku zástavním právem nebo věcným břemenem, popřípadě převedené nebo poskytnuté zajištění,
c) změna reálné hodnoty u majetku určeného k prodeji podle § 64 odstavce 1 vyhlášky,
d) další významné skutečnosti, například u pohledávek členění podle jednotlivých dlužníků nebo u cenných papírů cenné papíry v umořovacím řízení,
e) členění závazků podle jednotlivých věřitelů,
Z toho mi jasně vyplývá, že byste měla členit, členit a členit. Bude to asi fuška.
A co já bych dělala, kdybych se ocitla na Vašem místě. Pokusila bych se ze stávajícího seznamu vytvořit členěné seznamy - jak se rozhodnete (místnosti, osoby - jak Vám to bude vyhovovat) a důslednou fyzickou inventurou zjistit, co v seznamu není a co naopak fyzicky chybí, ač v seznamu je. To co nenajdu - vyřadím pro opotřebení, to co najdu nově - ocením reprodukční cenou a zařadím. A "velký majetek", který nebyl odepisovaný? Dohodnout se se zřizovatelem, zda Vám povolí doodepisovat tak, jak bylo kdysi povoleno, že se vypočtou oprávky od data pořízení, jako kdyby se odepisovalo a zaúčtuje se tuším 901/07X ev. 08x. Tím se dostanete do reálného stavu, kdy 901 bude snížena o vypočtené oprávky a dále již odepisujete přes náklady.
Tak přeji zdar. :bye:
Dája
 
Příspěvky: 634
Registrován: čtv 23. dub 2009 11:28:01

Re: Inventarizace

Příspěvekod marlenka » úte 06. dub 2010 7:37:31

Ahoj Dájo! Moc Vám děkuji za podrobnou odpověď. Je vidět, že Vám účetnictví není cizí a že víte, o čem píšete. S tou kontrolou stávajícího seznamu jsem uvažovala podobně, ale neumím si přesně představit pojem "ocenit reprodukční cenou". Můžete mi prosím ještě poradit, co je k tomu potřeba? Mohu to ocenění provést i já nebo musím mít nějakého znalce? Stačí k tomu napsat např. nějaký doklad - seznam tohoto neevidovaného majetku se mnou odhadnutou cenou a na základě toho zavést do evidence? Trochu mám z tohoto kroku obavy.
Co se týká nezaúčtovaných odpisů za r. 2009 - účetní se údajně radila po telefonu se zřizovatelem (nevím, jestli jí mohu zcela věřit) a ten jí poradil normálně doúčtovat odpisy do letošního roku (tedy 401/416 a 551/079), takže máme navíc 45tis. v letošních nákladech (dle mého názoru neoprávněně). Písemně nic od zřizovatele nemám. Takže teď váhám, jestli se nemám přesvědčit...
marlenka
 
Příspěvky: 439
Registrován: stř 17. úno 2010 19:25:36

Re: Inventarizace

Příspěvekod Dája » úte 06. dub 2010 8:01:26

Těžká rada, Marlenko. Znalce nezaplatíte. Já bych to řešila tím seznamem - ředitel schválit a podepsat. Ev. nějaká přímo jmenovaná invent. komise jako mimořádná inventura? - to by se mi líbilo nejvíce. Každopádně - nejsem ze školství - bych to řešila i se zřizovatelem a nechala bych si své kroky "posvětit". Vy jste tuto situaci nezavinila a řešit se někdy musí začít. Nevím, jak je to s odpovědností ředitele? Aby na to "nedojel" . Když to tak píšu, tak si postupně uvědomuji, že to bude vše možná mít dosti velké dopady, protože organizace je podle zákona povinna provádět inventarizaci, a co to je za inventarizaci, kdy něco chybí a něco přebývá? Tak nevím. Asi bude třeba postupovat opatrně, napřed si v tom sama udělat jasno, pak řešit s ředitelem a nakonec - kvůli oprávkám "velkého majetku" za minulá léta - se zřizovatelem. No, nezávidím Vám, ale držte se :)
A k těm oprávkám.
Vyhl. 410/2009 Sb. v § 60 odst.(8) Nezajistí-li příspěvková organizace ke dni sestavení účetní závěrky, s výjimkou mezitímní účetní závěrky, krytí investičního fondu nebo fondu reprodukce majetku finančními prostředky, sníží výsledkově o tento rozdíl investiční fond nebo fond reprodukce majetku. Účetní jednotky v příloze účetní závěrky zdůvodní, proč nebylo možno investiční fond nebo fond reprodukce majetku krýt finančními prostředky.
Takže byste náklady snížila snížením inv. fondu. :bye:
Naposledy upravil Dája dne úte 06. dub 2010 8:26:05, celkově upraveno 1
Dája
 
Příspěvky: 634
Registrován: čtv 23. dub 2009 11:28:01

Re: Inventarizace

Příspěvekod marlenka » úte 06. dub 2010 8:15:09

Dájo, teď jste na to právě "kápla". Dobře si uvědomuji rozsah tohoto průšvihu a nerada bych udělala řediteli problémy, takže pokud budu jednat v této věci se zřizovatelem, tak velice opatrně.
marlenka
 
Příspěvky: 439
Registrován: stř 17. úno 2010 19:25:36

Re: Inventarizace

Příspěvekod Dája » úte 06. dub 2010 8:28:20

Marlenko, ještě jsem upravovala svou zprávu, ale nebyla jsem dost rychlá a Vaše odpověď mě předstihla.Nevšimla jsem si, že píšete ještě o odpisech, tak jsem na to chtěla reagovat. :bye:
Dája
 
Příspěvky: 634
Registrován: čtv 23. dub 2009 11:28:01

Re: Inventarizace

Příspěvekod refi » úte 06. dub 2010 8:39:39

marlenka> nerada vstupuji do diskuze, ke které můj příspěvek vůbec nepatří, jen jsem vám chtěla blahopřát. váš příspěvek psaný dnes v 7:15 byl od založení fóra pětitisící!! takové malé jubileum, které mi nedalo nezmínit O:-) :thumbs up: :drinks:
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3365
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Inventarizace

Příspěvekod marlenka » úte 06. dub 2010 11:14:43

refi píše:marlenka> nerada vstupuji do diskuze, ke které můj příspěvek vůbec nepatří, jen jsem vám chtěla blahopřát. váš příspěvek psaný dnes v 7:15 byl od založení fóra pětitisící!! takové malé jubileum, které mi nedalo nezmínit O:-) :thumbs up: :drinks:


Tak to je pěkné jubileum nás všech, ale především :) zakladatele tohoto fóra, který může být jak se patří pyšný. Jsem za něj velmi ráda a často zde čerpám vědomosti.
marlenka
 
Příspěvky: 439
Registrován: stř 17. úno 2010 19:25:36

Další

Zpět na Majetek, inventarizace

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 návštevníků