!!!!Pomoc!!! Odpis majetku

evidence operativní, podrozvahová, inventarizace, software

!!!!Pomoc!!! Odpis majetku

Příspěvekod luckadp » pon 08. pro 2014 11:56:49

Ahojte ochotné radilky a radilové. Letos jsem přebírala účetnictví jedné příspěvkové organizace a mám problém s odpisem budovy. Jelikož nám v současné době provedli modernizaci kotelny, zřizovatel nařídil že se samozřejmě jedná o technické zhodnocení budovy. Nahlédla jsem tedy do odpisového plánu, abych upravila odpisy a zjistila, že v roce 2012 byly odpisy upravovány se změnou ČÚS 708, u budovy byl odpis stanoven na 80 let (odpis tedy ZC/80). Jak mám nyní postupovat, mám k zůstatkové ceně budovy přičíst cenu technického zhodnocení a vydělit 80? Budu velice ráda, pokud mi poradíte, nejsem si totiž jistá!
luckadp
 
Příspěvky: 6
Registrován: pon 08. pro 2014 11:42:26

Re: !!!!Pomoc!!! Odpis majetku

Příspěvekod kokoska » pon 08. pro 2014 17:22:14

Já si nejsem jistá, že by mohla nová kotelna prodloužit životnost budovy, a tudíž způsobit prodloužení doby odepisování. Vyloučit se to samozřejmě nedá, ale neočekávala bych to.
Pokud byste se přesto rozhodli upravit odpisový plán, musí se to jednou ročně, a to k 1.1.(2015). Pokud Vám odpisový plán schvaluje zřizovatel, musí se vyjádřit i k tomuto.

Technické zhodnocení samozřejmě zvýší vstupní cenu pro odepisování. Pokud se doba odepisování neprodlouží, odpisy za rok 2015 tedy budou vyšší než letos. Záleží dost na tom, zda tvoříte z odpisů investiční fond a jestli ho budete mít krytý. A co na to zřizovatel, samozřejmě.
kokoska
 
Příspěvky: 223
Registrován: úte 07. zář 2010 10:47:30


Zpět na Majetek, inventarizace

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků