účtování licencí a instalačních médií

evidence operativní, podrozvahová, inventarizace, software

Re: účtování licencí a instalačních médií

Příspěvekod Květa » pon 30. lis 2009 14:54:33

Abych Vám to trochu zamotala, tak Vám sdělím názor Ing. Hanzlové. "Uptade" programového vybavení je vlastně oprava, neboť se majetek uvádí do provozuschopného stavu. Pokud se v rámci placených sofwtvarových služeb dá odlišit, kdy se "update"skutečně provedlo a kdy se jedná o konzultace, poradenskou činnost apod., pak je vhodné mít v rámci účtu 511 analytický účet pro případy "udržování programu". Ve vnitřní směrnici vymezíte náplň účtu 511xx - Údržba a servis programového vybavení od účtu 518xx - Softwarové služby. Toť její citace z dotazu nějaké účetní. Tak nevím. Zdravím
Květa
 
Příspěvky: 11
Registrován: úte 03. bře 2009 14:05:00

Re: účtování licencí a instalačních médií

Příspěvekod Dája » úte 01. pro 2009 9:46:31

Zdravím všechny. Musím souhlasit s Květou, protože, jak sama refi píše výše - účtuje 518 76, ale nazvala si tento účet údržba programového vybavení. Údržba je jasná 511. :bye:
Dája
 
Příspěvky: 634
Registrován: čtv 23. dub 2009 11:28:01

Re: účtování licencí a instalačních médií

Příspěvekod Handa » stř 17. bře 2010 13:57:37

Dobrý den, potřebovala bych poradit jak dát dohromady účtování licencí.
Rozumím, že se SW někdy koupil ( 1994) a nové aktualizace se účtuji na 518 a nezvyšuje se cena SW.Jenže v tom je háček, že
jako DDNM, když se koupil nebyl zaveden,pravděpodobně ( co jsem dohledala po předchůdkyních)protože jeho cena nedosahovala 7000. Nyní nové licence na rok 2010 stojí 11.000,- Kč. Podle nové účetní metodiky by se měly v účetním období 2011 odepisovat. Jsem s toho Maruš.
Děkuji za radu
Handa
 
Příspěvky: 1
Registrován: pon 08. bře 2010 22:00:56

Re: účtování licencí a instalačních médií

Příspěvekod stana » stř 30. čer 2010 13:06:58

Dobrý den.
Prosím o radu jak je to s prodlužováním licenci u softwaru. Licenci máme koupenou už v minulosti, pravidelně nám chodí prodloužení (obvykle 2 roky). Zatím učtujeme na 548 s tím, že se nejedná o TZ. Ale nezdá se mi to jako správné řešení. Díky. Stáňa
stana
 
Příspěvky: 3
Registrován: stř 30. čer 2010 13:02:19

Re: účtování licencí a instalačních médií

Příspěvekod Dája » čtv 01. črc 2010 7:32:59

Stáňo, to jste se spletla s tou 548? A ještě bych se chtěla zeptat, co myslíte tou licencí. Znamená to, že program, o kterém je řeč, pokud byste nezaplatili, tak by přestal úplně fungovat anebo by fungoval ale nebyly by prováděny úpravy podle nových předpisů? Stejný dotaz i na Handu.:bye:
Dája
 
Příspěvky: 634
Registrován: čtv 23. dub 2009 11:28:01

Re: účtování licencí a instalačních médií

Příspěvekod stana » čtv 01. črc 2010 14:37:40

Dájo, bohužel s 548 jsem se nespletla. Tady to tak je zavedené... Co se programu týče - jde o antivirový program, v případě nezaplacení by sice fungoval, ale nebyl by funkční pro nové viry a nebyl by aktualizován. Není někde něco, podle čeho by se mohl člověk řídít? Takové aktualizace nám teď chodí jednou za dva roky, a pokaždé je to s komplikacemi. Není vyjímkou, že toto prodloužení bylo znovu zaevidované do majetku. Ale s tím se potýká více lidí, jak jsem si tak pročítala diskuzi. :) Moc díky. Stáňa
stana
 
Příspěvky: 3
Registrován: stř 30. čer 2010 13:02:19

Re: účtování licencí a instalačních médií

Příspěvekod Dája » čtv 01. črc 2010 15:24:58

Stano, myslím si, že aktualizace programu je 511 - je to udržování programu v provozuschopném stavu. Program byl zakoupen a teď je jen aktualizován - tj. udržován. Kdyby nebyl udržován, tak by řádně neplnil funkci antivirového programu. To je můj názor.
A taky si myslím, že byste se neměla spokojit s tím, že "tady je to tak zavedeno". Podívejte se do účtového rozvrhu. Do konce roku 2009 byl účet 548 nazván Manka a škody. Od 1.1.2010 jsou manka a škody na účtu 547 a účet 548 je Tvorba fondů a na tomto účtu příspěvková organizace nemá co dělat!!!!! Nemůžete zavádět vlastní náplně syntetických účtů ani je špatně přejímat od bývalých takyúčetních :-! , kteří to tak "zavedli". Snad to není moc silné vyjádření O:-) , ale mé účetnické srdce krvácí, když vidím, jak se taky "účtuje". Já chápu, že je spousta nejasností a že tady tato diskuse se snaží je rozplést, kdy se neví jestli ten nebo ten účet, ale účtování programového vybavení je snad zcela jasné. Nakupuji-li program do 60 tis. Kč SÚ 518, když technicky zhodnocuji, tak ještě loni hned 549, letos napřed 044 a podle situace pak 549 ev. 018. Aktualizace 511. :bye:
Dája
 
Příspěvky: 634
Registrován: čtv 23. dub 2009 11:28:01

Re: účtování licencí a instalačních médií

Příspěvekod stana » čtv 01. črc 2010 15:36:59

Dájo, i já se přikláním k opravě. A rozumím vašemu "rozčílení". Poměrně často ho tu zažívám. Věřte, že kdybych mohla, něco s tím udělám, ale na to jsem tu malý pán. Každopádně jste mě nahlodala a tak to alespoň zkusím přednést hlavní účetní.... |:-(| Moc vám děkuji za rady. :) Mějte se. :bye:
stana
 
Příspěvky: 3
Registrován: stř 30. čer 2010 13:02:19

Re: účtování licencí a instalačních médií

Příspěvekod Dája » čtv 01. črc 2010 15:46:59

Stano, já jsem se domnívala, že jste "mladá a nezkažená" a že jste třeba nastoupila a teď v tom plavete, jako každý jiný - včetně mě na začátku. Ale když máte HLAVNÍ účetní, která účtuje na 548 |:-(| |:-(| |:-(| |:-(| |:-(| |:-(|. No, než za ní zajdete, tak si přesně ověřte, že jste se fakt nespletla, abyste neletěla jak špinavé prádlo. Ale něco opravovat hlavní účetní asi taky nebude med :?
Držím palce :bye:
Dája
 
Příspěvky: 634
Registrován: čtv 23. dub 2009 11:28:01

Předchozí

Zpět na Majetek, inventarizace

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 29 návštevníků