Odpisování majetku financovaného z dotace

evidence operativní, podrozvahová, inventarizace, software

Odpisování majetku financovaného z dotace

Příspěvekod Kim » úte 20. zář 2011 17:01:53

Ahojky radilky, poradíte mi jak je to s technickým zhodnocením - konkrétně s odpisováním majetku financovaného zcela nebo částečně z dotace ?

....Při pořízení dlouhodobého nehmotného majetku, dlouhodobého hmotného majetku a technického zhodnocení, pokud jsou částečně nebo zcela pořízeny z přijaté dotace, se vlastní jmění zvýší o částku ve výši přijaté dotace. V případě, že je takto pořízený majetek odpisován, postupuje se takto:
-stanoví se částka, která zvýší výnosy, a to z výše odpisů v poměru přijaté dotace a pořizovací ceny. V případě, že je majetek pořízen zcela z přijaté dotace, je tato částka rovna výši odpisů,
-sníží se výše vlastního jmění o tuto částku a
-současně se zvýší jiné ostatní výnosy o tuto částku.“

Jak ale postupovat v případě, že nám takto nabytý majetek (např. střešní nástavbu v poř. ceně 1 mil.) převedl do správy zřizovatel? Zřizovatel byl příjemce dotace, neodepisoval majetek. Naše účetní jednotka žádnou dotaci nedostala, pouze nám zřizovatel na základě rozhodnutí převedl majetek do správy? :?:
Uživatelský avatar
Kim
 
Příspěvky: 294
Registrován: úte 30. bře 2010 11:53:46
Bydliště: Karvinsko

Re: Odpisování majetku financovaného z dotace

Příspěvekod Terina » úte 20. zář 2011 19:15:29

Kim, budu sledovat, jestli Vám někdo poradí. Budu mít podobný oříšek: děláme zateplování budovy a výměnu oken, financované je to ze tří zdrojů... částečně od KÚ, částečně z SR, částečně z EU. Už teď se děsím, jak to vymyslím. Nejhorší je, že na kraji mi nikdo neporadí, cokoliv se tam zeptám, odkazují mě jeden na druhého a ve výsledku se nic nedozvím, nebo mi nějaký paskvil sdělí telefonicky, ale písemně ani rána!!!
Terina
 
Příspěvky: 322
Registrován: úte 09. úno 2010 11:16:05

Re: Odpisování majetku financovaného z dotace

Příspěvekod milili » stř 21. zář 2011 6:50:18

V naší škole proběhly podobné akce, zateplení, výměna oken i nástavba nad pavilon tělocvičny - také financováno částečně z dotací EU a částečně z prostředků zřizovatele. Budova školy je v majetku zřizovatele, my ji máme ve výpůjčce. Zřizovatel si prováděl veškeré účtování dotací sám, vše šlo mimo účetnictví školy. Pouze po ukončení nástavby došlo k navýšení pořizovací ceny budovy na podrozvaze.
milili
 
Příspěvky: 118
Registrován: pát 09. dub 2010 12:10:00

Re: Odpisování majetku financovaného z dotace

Příspěvekod Alena H » stř 21. zář 2011 7:23:34

Kim, kde jste vzala toto?

....Při pořízení dlouhodobého nehmotného majetku, dlouhodobého hmotného majetku a technického zhodnocení, pokud jsou částečně nebo zcela pořízeny z přijaté dotace, se vlastní jmění zvýší o částku ve výši přijaté dotace. V případě, že je takto pořízený majetek odpisován, postupuje se takto:
-stanoví se částka, která zvýší výnosy, a to z výše odpisů v poměru přijaté dotace a pořizovací ceny. V případě, že je majetek pořízen zcela z přijaté dotace, je tato částka rovna výši odpisů,
-sníží se výše vlastního jmění o tuto částku a
-současně se zvýší jiné ostatní výnosy o tuto částku.


Před časem jsem pracovala v nemocnici, kde se majetek točil v milionech a dotací bylo stále dost. U majetku pořízeného z dotací se účetní odpisy vždy účtovaly v PC bez ohledu na zdroj, pouze daňová PC byla ponížena o výši dotace, takže tomu pak odpovídaly i daňové odpisy. Kde nastala změna, která je poplatná vašemu výkladu?
Alena H
 
Příspěvky: 850
Registrován: čtv 27. kvě 2010 9:38:24

Re: Odpisování majetku financovaného z dotace

Příspěvekod Kim » stř 21. zář 2011 12:30:25

Jojo, asi to bude daňově. Už jsem z toho jelen, řešil to s náma zřizovatel, který zatím nikdy nicneodepisoval :? Už jsem našla i dotaz z loňska s odpovědí k této problematice a vyplývá z ní :
Je nutno vnímat rozdíl mezi účetními a daňovými předpisy. Účetně se podle vyhlášky 410/2009 - konkrétně § 56 odst. 7 - ocenění nesnižuje o přijaté dotace. Tedy vstupní účetní cena se bere bez ohledu na to, zda došlo či nedošlo k financování prostřednictvím dotací. Z této vstupní ceny také musíte provádět odepisování.
Jiná je ale situace po daňové účely - zákon o dani z příjmů skutečně definuje, že vstupní cena se pro účely daně z příjmů snižuje o přijaté dotace. Přitom za přijatou dotaci se považuje jak účelová dotace ze SR, tak ale i účelový příspěvek od zřizovatele.
Uživatelský avatar
Kim
 
Příspěvky: 294
Registrován: úte 30. bře 2010 11:53:46
Bydliště: Karvinsko


Zpět na Majetek, inventarizace

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků