Nehmotný majetek pro více licencí

evidence operativní, podrozvahová, inventarizace, software

Nehmotný majetek pro více licencí

Příspěvekod Terina » pát 17. zář 2010 22:21:50

Dobrý večer!
Ráda bych se zeptala na tomto fóru někoho zkušenějšího na radu. Je mi jasné, že nehmotný majetek se odepisuje, pokud je dražší než 60 tis. Ovšem jak je tomu, pokud je tento majetek pro více licencí? Má počet licencí vliv na účtování? Dělí se pořizovací cena počtem licencí? Myslím tím, že pokud by byl počet licencí jednoznačně stanoven, tak bych částku za program vydělila počtem licencí a podle toho zaúčtovala. Jenomže my máme majetek, kde je napsáno: 4 až 8 licencí. Celková poř. cena je 250 tisíc. Pokud to vydělím 4 licencemi - vyjde mi částka nad 60 000 (tedy musím odepisovat). Pokud to vydělím 8, vyjde mi částka poloviční. Osobně se ale spíš přikláním k názoru, že počet licencí účtování neovlivňuje a měl by to být odepisovatelný majetek. Kolegyně mi však můj názor vyvrací. Ví tady některá radilka, jak je to správně?
Terina
 
Příspěvky: 322
Registrován: úte 09. úno 2010 11:16:05

Re: Nehmotný majetek pro více licencí

Příspěvekod Alena H » pon 20. zář 2010 12:41:26

Podívejte se napřed do smlouvy, na jak dlouho máte licence poskytnuté. Je li déle jak 1 rok, zaúčtovala bych na DNM a odepisovala účetně s přihlédnutím k DZP.
Alena H
 
Příspěvky: 850
Registrován: čtv 27. kvě 2010 9:38:24

Re: Nehmotný majetek pro více licencí

Příspěvekod Dája » pon 20. zář 2010 13:51:28

Myslím, že já bych majetek účtovala v celkové výši 250 tis. Kč. Je to jeden program, který mám umístěný na více počítačích. Nyní máte možná na 7 počítačích, ale protože máte možnost mít až na 8 - tak třeba za rok si ho dáte i na ten osmý počítač. A když to teď rozkouskujete, tak ten osmý počítač pak bude zadarmo? Nebo opačně bude z jednoho počítače vyřazen - pak už nebude mít původní nákup hodnotu 250 tis. protože ho jednorázově doodepisujete? Tato úvaha mě vede k tomu, že bych měla jeden nákup za 250 tis. :bye:
Dája
 
Příspěvky: 634
Registrován: čtv 23. dub 2009 11:28:01


Zpět na Majetek, inventarizace

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 44 návštevníků