Oprava chyb minulého období

evidence operativní, podrozvahová, inventarizace, software

Oprava chyb minulého období

Příspěvekod peta.sto » pát 25. čer 2010 15:40:56

Dobrý den po mé předchůdkyni mi zůstaly nějaké restíky a účetnictví v hrozném stavu. Kontrolou jsem zjistila, že v loňském roce špatně zaúčtovala předpis SP pracovníků a SP organizace. Chci tuto chybu napravil, ale nějak váhám jak. Napadlo mě 408/336. Pomůže mi někdo?
peta.sto
 
Příspěvky: 13
Registrován: čtv 03. čer 2010 9:35:17

Re: Oprava chyb minulého období

Příspěvekod Terina » ned 27. čer 2010 20:01:55

Taky jsem přebrala účetnictví v šíleném stavu. Ptala jsem se proto několika lektorek na školeních, co s tím. Bylo mi řečeno, že pokud zjistím přesně, kam mělo být účtováno, tak mám použít ten stejný nákladový účet. Teprve pokud se mi nepodaří zjistit, kde vznikla chyba, tak mám použít účet 408. Tak se toho držím. Oponovala jsem, že nebude dodržena zásada časového rozlišování (náklady nesouvisí s letošním rokem), ale prý bych to kontrole mohla první rok ve funkci lehce odůvodnit tím, že jsem opravovala chyby po minulé účetní. Tak se toho držím.
Terina
 
Příspěvky: 322
Registrován: úte 09. úno 2010 11:16:05

Re: Oprava chyb minulého období

Příspěvekod Dája » pon 28. čer 2010 9:20:59

Terinko, nebudete muset nic vysvětlovat, protože právě vyhl. 410/2009 Sb. § 69 - metoda časového rozlišení - odst. 1b) říká: opravy nákladů nebo výnosů minulých účetních období se zachycují na položkách nákladů a výnosů, kterých se týkají. Stejné ustanovení měla i zrušená 505 v § 37, tak mě překvapuje, že lo lektorky nevěděly :roll:
:bye:
Dája
 
Příspěvky: 634
Registrován: čtv 23. dub 2009 11:28:01

Re: Oprava chyb minulého období

Příspěvekod peta.sto » pon 28. čer 2010 14:36:58

Takže to chápu dobře, že mám účtovat na 408?
peta.sto
 
Příspěvky: 13
Registrován: čtv 03. čer 2010 9:35:17

Re: Oprava chyb minulého období

Příspěvekod Terina » pon 28. čer 2010 18:41:32

Ne, nechápete to dobře. Pokud víte, kde vznikla chyba, musíte účtovat na účet, kam to skutečně patří.

Dájo, ano, to lektorky samozřejmě věděly a já jsem si to zjistila také tady na "radímesi". Jenomže já jsem se obávala především toho obrovského množství oprav!!! Těch chyb mám skutečně strašně moc, takže letošní náklady absolutně neodpovídají skutečnosti. Opravuji zhruba 10 roků zpětně, takže do letošních nákladů přibude zhruba 600 000Kč. I když jsme velká škola, tato suma značně ovlivní náš hospodářský výsledek. Proro jsem se obávala, jestli mi to nebudou při kontrole vyčítat. Jenomže co s těmi chybami, že? Nějak to musím dát do pořádku. Moje předchůdkyně mi prostě nebyla schopna rozebrat ani jeden zůstatek!!! To si vůbec nedovedete představit ten binec, v jakém jsem účetnictví přebírala. Jistě sama víte, kolikrát se každá účetní splete, i když je sebepečlivější. Pokud ovšem provádíte kontrolu každý měsíc, chyby si následně opravíte. Jestli však nikdo kontrolu 10 roků neprováděl, tak vznikne to, co bylo na naší škole. |:-(| |:-(| |:-(| Nevěřila byste, kolik rozdílů bylo jenom na účtu 321, kdy účetní dala zaplatit několikrát třeba i o 5000více než zaúčtovala. Mám to všechno podloženo, slabostí bývalé účetní byly přesmyčky :yahoo: Při kontrole 321 jsem už byla pološílená. Někdy dělal rozdíl jenom 90Kč nebo pár haléřů, ale někdy i několik tisíc. A to je jeden účet. Věřte mi, že si ten bor..l neumíte představit ani ve snu. Tedy aspoň mě by tohle nikdy v životě nenapadlo, že je možné tímto způsobem také "vést účetnictví".
Terina
 
Příspěvky: 322
Registrován: úte 09. úno 2010 11:16:05

Re: Oprava chyb minulého období

Příspěvekod Dája » úte 29. čer 2010 7:44:35

Na to se, Terino, dá říct jen - My zíráme, vy zíráte, Vizír. Ale, jak je vidět, šlo to. Tak jako té účetní na škole, zapomněla jsem město, která si "nahrábla miliónek", jak včera říkali v telce. :mosking:
Dája
 
Příspěvky: 634
Registrován: čtv 23. dub 2009 11:28:01


Zpět na Majetek, inventarizace

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků