Kdy vyplnit cestovní příkaz ?

dočasná pracovní neschopnost, dovolená, svátky, neplacená volna, odměny

Kdy vyplnit cestovní příkaz ?

Příspěvekod Lumir » stř 07. kvě 2014 12:23:39

Obracím se z otázkou, zda je nutné vyplnit cestovní příkaz pro účely služebního jednání ve velkém (krajském, hlavním) městě, když je jednání kratší než 2 hodiny a pouze v rámci města(vzdálenost místa jednání je dostupná pěšky) a nepožaduji vzhledem k síťové jízdence náhradu ani za dopravu ani za stravu. Příklad - pracuji na státním úřadu a jdu na krátké jednání na jiný úřad nebo jiný stupeň úřadu v témže městě (magistrát, ministerstvo). Současný zaměstnavatel vyplnění CP požaduje vzhledem k možnému pracovnímu úrazu. Nikdy v mnohaleté praxi jsem se s tímto požadavkem nesetkal - administrativně to značně zatěžuje. Předem díky za odpovědi, případně za doporučení instituce, která by poskytla oficiální výklad.
Lumir
 
Příspěvky: 1
Registrován: stř 07. kvě 2014 12:05:59

Re: Kdy vyplnit cestovní příkaz ?

Příspěvekod JPohn » sob 10. kvě 2014 20:45:01

Dotaz o cestovním příkazu mne zaujal, sice neumím odpovědět, ale napadlo mne několik souvislostí:

1/ v pracovní smlouvě musí být uvedeno místo výkonu práce - (§ 34)
místo výkonu práce může být stanoveno šířeji např. v rámci celého města - pak by cestovní příkaz nebyl potřeba.
pokud je místo výkonu práce specifikováno úzce, např. pouze na budovu obecního úřadu, pak je skutečně vyslání na jiné pracoviště pracovní cestou.

2/ vyslání na pracovní cestu (§ 42)
pracovní cestou se rozumí vyslání zaměstnance k výkonu práce mimo sjednané místo výkonu práce (tedy na místo jiné než uvedené v pracovní smlouvě)
s vysláním na pracovní cestu musí zaměstnanec souhlasit - obvykle se to řeší obecně v pracovní smlouvě, případně konkrétně právě prostřednictvím formuláře cestovního příkazu - zaměstnavatel specifikuje kam a proč vysílá a zaměstnanec souhlasí.

3/ pracovní úraz § 380
pracovním úrazem není úraz, který se zaměstnanci přihodil na cestě do zaměstnání a zpět
§ 387 upřesňuje: cestou do zaměstnání a zpět se rozumí cesta z místa bydliště do místo vstupu do objektu zaměstnavatele nebo na jiné místo určené k plnění pracovních úkolů a zpět.
Z pohledu posouzení pracovních úrazů je tedy cestovní příkaz dokladem, že nešlo o cestu z bydliště či do bydliště, ale o cestu k plnění pracovních úkolů.

Jinak se domnívám, že podmínky vyplnění cestovního příkazu upravuje Váš zaměstnavatel vlastním vnitřním předpisem a má-li taková pravidla nastavena, postupuje podle nich. Druhou podstatnou skutečností je tedy sjednané místo výkonu práce v pracovní smlouvě.

A to je asi tak vše, co jsem v zákoníku práce našla. Myslím, že v pracovních otázkách by uměl poradit Úřad práce.
JPohn
 
Příspěvky: 145
Registrován: pon 19. lis 2012 0:26:24


Zpět na Náhrady, odměny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník