Výpočet nároku na dovolenou

dočasná pracovní neschopnost, dovolená, svátky, neplacená volna, odměny

Výpočet nároku na dovolenou

Příspěvekod Dana Moždíková » pát 12. čer 2009 14:04:10

Dobrý den, obracím se na vás s dotazem, týkajícím se výpočtu nároku na dovolenou, když :

se jedná o učitele s úvazkem 10 %, tzn. 2 hod jednou týdně. Pracovní smlouva byla na dobu neurčitou. Nyní se končí pracovní poměr dohodou. Má tento člověk nárok na 8 dnů dovolené či je to jinak?
Předem děkuji za odpověď.
S pozdravem D.M. ;)
Dana Moždíková
 
Příspěvky: 5
Registrován: pát 20. bře 2009 12:32:31

Re: Výpočet nároku na dovolenou

Příspěvekod witty » pát 12. čer 2009 15:22:35

Dovolená při nerovnoměrně rozvržené pracovní době je docela oříšek. Teoreticky se to počítá tak, že počet směn zaměstnance v kal. roce se vynásobí počtem týdnů nároku na ŘD a vydělí počtem týdnů v roce. Ovšem zaměstnanec musí splnit podmínky pro nárok (60 odprac. dní), což ten váš nesplní, takže použijete tzv. dovolenou za odpracované dny. Pokud odpracoval aspoň 21 směn, dala bych mu půl dne ŘD (jednu dvanáctinu z 8 dnů, vypočítaných dle vzorce nahoře).
Připadá mi to dost nespravedlivé, ale potvrdili mi to na MPSV.
witty
 
Příspěvky: 1232
Registrován: pon 02. bře 2009 10:21:43
Bydliště: JČ kraj

Re: Výpočet nároku na dovolenou

Příspěvekod pitrs » stř 30. zář 2009 12:13:44

Zdravim, ja mam podobny dotaz:

Učitelka je na rodičovské dovolené a např. 5.9.2009 nastoupí na snížený úvazek zpátky do zaměstnání. Bude tak pracovat do konce školního roku. Jaký jí vznikne nárok na dovolenou?

Díky za připadné rady

hezký den p. :)
Uživatelský avatar
pitrs
 
Příspěvky: 74
Registrován: stř 04. bře 2009 10:09:32

Re: Výpočet nároku na dovolenou

Příspěvekod witty » čtv 01. říj 2009 9:17:19

pro pitrs:
za předpokladu, že pracovní poměr učitelky trval celý rok (šla od vás na MD a zase se vrací), tak zameškala od ledna do srpna cca 175 dní. Dovolená se tím krátí o 4/12, takže nárok za letošek je 27 dní.
Jestli pracovní poměr začíná až nástupem během září, nárok za 3 celé kal. měsíce je 10 dní (3/12 ze 40). A to ještě za předpokladu, že učitelka odpracuje do konce kal. roku aspoň 60 dní.
witty
 
Příspěvky: 1232
Registrován: pon 02. bře 2009 10:21:43
Bydliště: JČ kraj

Re: Výpočet nároku na dovolenou

Příspěvekod pitrs » stř 14. říj 2009 14:20:09

Diky za odpoved.

Zajimalo by me jeste, jak davate takovymto pedagogum cerpat dovolenou. Maji uvazek napr. 0,333, od zari do cervna. Domnivame se, ze pokud jim nejaka hodina odpadne, nebo jsou prazdniny (jine, nez hlavni), da se ten tyden psat nejaka dovolena, abychom nemuseli shanet supl, az by si ji pedagog pak kdysi vybiral, nebo abychom nemuseli pripadne celou dovolenou proplacet pri skonceni pracovniho pomeru.

Diky pekny den pitrs;-)
Uživatelský avatar
pitrs
 
Příspěvky: 74
Registrován: stř 04. bře 2009 10:09:32

Re: Výpočet nároku na dovolenou

Příspěvekod ega » pát 16. říj 2009 9:37:03

Ano, pedagogům, kteří pracují od září do června, dáváme podepsat, že jim ředitel určuje čerpání dovolené na období podzimních, vánočních, pololetních, jarních a velikonočních prázdnin. Přesně pro ten důvod, abychom jim pak v červnu nepropláceli celou dovolenou. Pokud se jim ke konci šk.roku náhodou prodlouží pr.poměr přes prázdniny na další rok a dovolená by na celé dva měsíce nestačila, podepíšou žádost o neplacené volno.
Ale odpadlé hodiny dovolenou neřešíme, to snad ani nejde, ne?
ega
 
Příspěvky: 148
Registrován: stř 04. bře 2009 10:10:14
Bydliště: Praha 9

Re: Výpočet nároku na dovolenou

Příspěvekod pitrs » pát 16. říj 2009 11:55:13

Ne? ja myslim, ze v teto republice jde vsechno ;-)

diky p. :lol:
Uživatelský avatar
pitrs
 
Příspěvky: 74
Registrován: stř 04. bře 2009 10:09:32

Re: Výpočet nároku na dovolenou

Příspěvekod ega » stř 21. říj 2009 8:53:59

pitrs píše:Ne? ja myslim, ze v teto republice jde vsechno ;-)

diky p. :lol:


Tak to jo, z tohoto pohledu určitě :lol:
ega
 
Příspěvky: 148
Registrován: stř 04. bře 2009 10:10:14
Bydliště: Praha 9

Re: Výpočet nároku na dovolenou

Příspěvekod Waja » stř 11. led 2012 23:57:48

Děvčata moc prosím o pomoc a radu při výpočtu nároku na dovolenou. Více jak 25 let pracuji ve školství a měla jsem dojem, že už mi nic nemůže rozhodit. Ale přešli jsme na nový mzdový program a ten mi počítá nárok na dovolenou u kratších úvazků úplně jinak, než jsem za celá ta léta zvyklá.
Dám jeden příklad:
6. září 2011 nastoupila učitelka na smlouvu do 30. 6. 2012 s úvazkem 2 vyučovací hodiny týdně s pracovní dobou vždy jen v úterý včetně přípravy. Do konce roku 2011 odpracovala celkem 17 dní (úterků), takže já bych jí nepočítala žádný nárok na dovolenou za rok 2011, protože neodpracuje ani 21 dní. Programátoři našeho nového mzdového programu mi ale tvrdí, že má nárok dokonce na poměrnou část dovolené za rok 2011 na dva dny. Program mám nastavený tak, že počítá nárok na dovolenou jako by pracovala všechny dny do prosince, to je víc jak 60 pracovních dnů, takže tři dvanáctiny dovolené (září neměla pracovní poměr celý měsíc) ze 40 tj. 10 dní. A pak prý se to dělí pěti dny, když pracuje jen jeden den v týdnu. Takže výsledek jsou podle nich ty dva dny. Dohadovala jsem se s nimi dnes celé dopoledne a oni odkazují na zákoník práce § 216 odst. 3

(3) Pro zjištění, zda jsou splněny podmínky vzniku práva na dovolenou, se posuzuje zaměstnanec, který je zaměstnán po stanovenou týdenní pracovní dobu, jako by v kalendářním týdnu pracoval 5 pracovních dnů, i když jeho pracovní doba není rozvržena na všechny pracovní dny v týdnu; to platí i pro účely krácení dovolené, s výjimkou neomluvené nepřítomnosti v práci.

Já si tento odstavec vykládám tak, že stanovená týdenní pracovní doba je plný úvazek a 40 hodin týdně. Pak by tohle bylo možné použít u těch, kteří třeba těch 40 hodin odpracují ve čtyřech dnech. Ale myslím, že v praxi se to snad ve školství ani nevyskytuje, protože každý zaměstnavatel pak logicky na den, kdy kantor neučí, rozepíše přípravu, aby měl celý týden.

Vůbec nevím co s tím, protože oni nechtějí program upravit, mám víc takových učitelů, kteří neučí každý den, a už si nejsem vůbec ničím jistá, co je tedy správně. Podle nich jsem to počítala víc jak dvacet let špatně.

Budu moc ráda a předem děkuji za vaše názory a zkušenosti.
Waja
 
Příspěvky: 80
Registrován: pát 17. zář 2010 9:42:32

Re: Výpočet nároku na dovolenou

Příspěvekod hanna » čtv 12. led 2012 7:43:02

Dovolenou u učitelů počítám takto:
Plný nárok je 8 týdnů. Jestliže pracuje (učí - přímá i nepřímá v jednom dni nesmí přesáhnout 8 hod.)1 den, je tento jeden den pro tohoto učitele 1 týden dovolené. Učí 3 dny, tyto tři dny jsou pro něj týden dovolené.
Takže 8 týdnů nároku ŘD x 1 (počet dní výuky)=8 : 12 kal. měs. v roce = 0,6667 x 3 měs. (tj. počet celých měsíců v prac.poměru) = 2 (tj. nárok na dovolenou v daném kalendářním roce).
Př. PP 1.1.-31.12 (12 měsíců): Učí 3 dny: 8x3=24:12(počet měs.v roce)x12(počet měs.výuky)=24 nárok ŘD
Př. PP 1.1.-30.6. (6 měsíců): Učí 4 dny: 8x4=32:12(počet měs.v roce)x6(počet měs.výuky=16 dní nároku ŘD
Př. PP 1.9.-31.12.(4měs.): Učí 2 dny: 8x2=16:12x4=5.33, tj. 5,5 dne nárok ŘD
hanna
 
Příspěvky: 383
Registrován: čtv 12. bře 2009 6:58:06

Re: Výpočet nároku na dovolenou

Příspěvekod Waja » čtv 12. led 2012 9:59:57

hanna,
tomu vašemu výpočtu rozumím, ale mám k tomu ještě jeden dotaz, jak u těchto zkrácených úvazků sledujete odpracování 60 dní na vznik nároku na poměrnou část dovolené? A když ta naše učitelka od září do prosince odpracovala jen 17 směn? Podle mne nesplňuje podmínku ani na dovolenou za odpracované dny? To jí započítáváte i dny, kdy nemá rozepsanou směnu?
Waja
 
Příspěvky: 80
Registrován: pát 17. zář 2010 9:42:32

Re: Výpočet nároku na dovolenou

Příspěvekod Markethka » čtv 12. led 2012 10:20:31

Wajo, mohu se zeptat v jakém mzdovém programu pracujete? Já dělám v AVENSIU a musím přiznat, že u učitelů, kteří nastoupili v záři mi to špatně spočítalo nárok na dovolenou :x
Markethka
 
Příspěvky: 147
Registrován: ned 03. črc 2011 17:19:10

Re: Výpočet nároku na dovolenou

Příspěvekod Waja » čtv 12. led 2012 11:02:02

Markethka, právě od září jsme přešli z programu MZDY 2000 Klatovy na Avensio. Se starým programem jsem neměla nikdy žádný problém, a po naistalování poslední verze Avensia se mi ty nároky na dovolenou u kratších úvazků totálně rozhodily. Dohadovala jsem se s programátory včera půl dne, ale oni si stojí za svým, že to mají prokonzultované s právníky, a že to mají oni dobře. Chtěla jsem si to ručně upravit, ale bojím se, co to v programu udělá s nápočty na další rok. A jsem z toho úplně vedle, protože jsem si doteď myslela, že nárok na dovolenou umím sama spočítat správně.
Waja
 
Příspěvky: 80
Registrován: pát 17. zář 2010 9:42:32

Re: Výpočet nároku na dovolenou

Příspěvekod hanna » čtv 12. led 2012 12:01:08

Náš mzdový program sleduje odpracování 60 dní pro celoroční nárok, popř. 21 dní při nároku za odpracované dny takto:
60:5(počet prac.dní v týdnu)=12x3(počet dnů výuky v týdnu)=36. Tzn. 36 dní je nutné odpracovat, aby zaměstnanci vznikl nárok (výpočet viz výše) na celoroční dovolenou při rozvržení směn 3 dny v týdnu výuky po celý kalendářní rok.
Při výpočtu za odpracované dny:
21:5x 2(počet dní výuky v týdnu)=8,4, tzn. po odpracování 8,5 má nárok na čerpání 1/12 z nároku vypočteného způsobem viz výše.
Nevím, zda je to dost srozumitelné.
hanna
 
Příspěvky: 383
Registrován: čtv 12. bře 2009 6:58:06

Re: Výpočet nároku na dovolenou

Příspěvekod Markethka » čtv 12. led 2012 12:58:49

Wajo,já si dělám kontrolu na dovolenou tak, že si nejdříve spočítám u učitele počet směn za kalendářní rok, ten potom vynásobím počtem týdnů dovolené (8) a vydělím číslem 52,143. To mi vychází přesně. Ve Vašem případě by to mělo být: odpracované směny září - prosinec: 17 x 8 : 52,143 = 2,61 dnů. Při zaokrouhlení by to pak bylo 2,5 dne. Zaokrouhlování jsem si našla v Abecedě mzdové účetní :D .
Loňské opravy dovolených jsem také dělala s programátory cca 2 hodiny s tím, že to mám od nich dobře opravené, a ejhle, když jsem ukončila rok, tak mi tam naskákaly chyby :x .Všechno jsem si ručně upravila, a už to mám v pořádku [:-}
Markethka
 
Příspěvky: 147
Registrován: ned 03. črc 2011 17:19:10


Zpět na Náhrady, odměny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků