Ukončení prac. poměru po dlouhodobé nemoci, jak s dovolenou

dočasná pracovní neschopnost, dovolená, svátky, neplacená volna, odměny

Ukončení prac. poměru po dlouhodobé nemoci, jak s dovolenou

Příspěvekod prusakova » čtv 24. lis 2011 10:48:49

Dobrý den všem,
Jsem tu nová a nováčkem jsem i v personalistice, proto se zeptám na možná jednoduchou věc, ovšem pro mě dost zapeklitou...
Zaměstnankyně, zaměstnaná od 1.3.2011(ÚSC), nastoupila 13.7. na DPN, která trvá dodnes. Hned po uschopnění chce rozvázat pracovní poměr a vzdát se zbývající nevyčerpané dovolené - písemně a já řeším, jak na to. Může se zaměstnanec vzdát zbývající dovolené? Bylo jí nabídnuto dovolenou vyčerpat a ukončit až potom, ona ale trvá na dohodě ihned po ukončení DPN. Proplatit dovolenou zaměstnavatel nechce, jen čerpat - je to právní postup?
Pokud by dovolenou čerpala, má na ni nárok i za dni DPN, krácená je o 1/6 z důvodu nástupu do zaměstnání až od března, je to tak?
Moc děkuji za odpovědi a prosím o shovívavost, spadla jsem do toho po hlavě a lehce se topím :-(
Katka Prušáková
prusakova
 
Příspěvky: 4
Registrován: čtv 24. lis 2011 9:57:04

Re: Ukončení prac. poměru po dlouhodobé nemoci, jak s dovolenou

Příspěvekod Čelakovská » čtv 24. lis 2011 11:17:15

Pokud zaměstnankyně nastoupila 1.3.2011 a od 13.7.2011 je v DPN, pak se vychází z celoročního nároku na dovolenou, pokráceného o 2/12, když nastoupila až 1.3.2011. Např. nárok na rok 25 dní, nastoupila 1.3.2011, pak je celoroční nárok na dovolenou 21 dní. Pokud skončí nemoc a chce hned skončit pracovní poměr, pak to záleží na zaměstnavateli, jestli s ní hned k datu skončení nemoci rozváže PP dohodou, když ano, pak se jí nevyčerpaná dovolená /případně pokrácená za nemoc/ proplatí. Nevím, kdy skončí nemoc, ale krátí se za 1. 100 neodpracovaných dní 1/12 a pak za každých dalších 21 neodpracovaných dní další 1/12. Pokud bude např.nemocná do konce roku 2011, pak mi to vychází pokrátit jí dovolenou o 2/12 tj. o 4 dny, takže z 21 původních dní dovolené by jí zbylo 17 dní. A ty bych, v případě skončení pracovního poměru dohodou ke sni skončení nemoci, proplatila. Pokud jí je zaměstnavatel nechce proplatit, ale dát vyčerpat, pak by s ní uzavřel dohodu o skončení PP až po vyčerpání dovolené. Myslím, že vzdát se dovolené nejde.
Čelakovská
 
Příspěvky: 92
Registrován: pát 23. říj 2009 7:59:54

Re: Ukončení prac. poměru po dlouhodobé nemoci, jak s dovolenou

Příspěvekod refi » čtv 24. lis 2011 11:30:42

souhlasím s kolegyní, dovolená je nároková záležitost, vzdát se jí podle mne nejde. pokud paní nechce čerpat dovolenou, musí počítat s tím, že jí zaměstnavatel nemusí podepsat dohodu o ukončení k datu, které si přeje ona a stejně ji bude muset čerpat. v podstatě jí o nic nejde, pokud chce nastoupit jinde hned po ukončení nemoci, tak klidně může. u vás si vyčerpá dovolenou a už může ve stejné době pracovat jinde.
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3368
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Ukončení prac. poměru po dlouhodobé nemoci, jak s dovolenou

Příspěvekod prusakova » čtv 24. lis 2011 11:43:27

Moc, moc děkuji. Myslela jsem si to tak, že nároku na čerpání/proplacení se vzdát nelze. Děkuji také za dopočet dovolené a možnost jejího krácení za dny DPN. Předložím to zaměstnavateli a navrhnu proplacení, bude to nejschůdnější řešení.
Katka Prušáková
prusakova
 
Příspěvky: 4
Registrován: čtv 24. lis 2011 9:57:04


Zpět na Náhrady, odměny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 30 návštevníků