Osobní překážky v práci

dočasná pracovní neschopnost, dovolená, svátky, neplacená volna, odměny

Osobní překážky v práci

Příspěvekod Bobina » pon 19. zář 2011 15:04:08

Dobrý den,
jak řešíte osobní překážky v práci, myslím návštěvu lékaře? V nař. vlády je uvedena doba nezbytně nutná, ale co si pod tím představit? Paní učitelka má nyní v tomto měsíci již třetího lékaře (celý den), protože podstupuje umělé oplodnění a jsou s tím spojena různá předvyšetření. Dnes a zítra nebude opět celý den v práci, má podepsané propustky od ředitele, který s tím souhlasí. Neschopenku si zřejmě brát nechce, protože za 3 dny by neměla žádný plat, ředitel to ví, vše podpisuje.Je možné v měsíci uplatnit třeba 5x celý den lékaře (osobní překážky v práci)?
Nemáme nic konkrétntě stanoveno vnitřním předpisem, vím, že některé firmy mají předem určeno, kolik hodin mají na lékaře a kolikrát do měsíce, ale tady u nás ve školství nic nemáme. Ptala jsem se ředitele a byla odkázána do příslušných mezí. Jsem z obliba, když dostanu podepsaný od ředitele a schválený výkaz této učitelky s propustkami a omluvenými celými dny? Nevím .............. :-!
Bobina
 
Příspěvky: 29
Registrován: čtv 20. kvě 2010 14:42:47

Re: Osobní překážky v práci

Příspěvekod jolana » pon 19. zář 2011 20:24:42

musela jsem se pousmát..udělejte to samé a myslím, že vnitřní směrnice bude brzy na světě..a bude striktně vyžadovat potvrzení příchodu a odchodu k/od lékaře..jinak..pokud jí to její přímý nadřízený podepíše.. :)
jolana
 
Příspěvky: 51
Registrován: pon 30. srp 2010 21:19:41

Re: Osobní překážky v práci

Příspěvekod sonajda » úte 20. zář 2011 9:00:07

Bobino... nevíte, že s větrnými mlýny je boj zbytečný??? |:-(| vše máte podložené (výkazem odosouhlaseným ředitelem), tak to neřešte...
P.S. nevím, jestli by p.uč. vůbec neschopenku od lékaře získala - vyšetření není přece překážkou v práci jako nemoc :roll:
sonajda
 
Příspěvky: 451
Registrován: stř 20. říj 2010 14:57:20

Re: Osobní překážky v práci

Příspěvekod Bobina » úte 20. zář 2011 11:32:15

Šlo mi hlavně o to, zda jsem z obliga při případné kontrole nebo když na to někdou poukáže. U nás jsou totiž "vyvolení" a "méně vyvolení", pro mě nešťastníci, kteří nic nemůžou, a nevím, proč si to "zasloužili". Pokud je těm méně vyvoleným špatně, nebo si potřebují něco zařídit, volno nedostanou, v případě nevolnosti se požaduje rovnou neschopenka, nebo musí mít lékaře po pracovní době, a pak jsou tací, kteří mají lékařů kolik chtějí (v pracovní době), dovolenou také dostanou a nic se neděje a jsou hvězdy. Ostatní jen trpně mlčí a hledají v inzerátech, ale doba je zlá, míst málo.
Kdyby byla směrnice, jak již delší dobu navrhuji, byla by pro všechny a basta. :evil:
Sice můžu být v klidu, nic neřešit, ale vnitřně mě to štve. No nic, tak jsem se vykecala, a do práce. :)
Bobina
 
Příspěvky: 29
Registrován: čtv 20. kvě 2010 14:42:47

Re: Osobní překážky v práci

Příspěvekod refi » úte 20. zář 2011 12:38:31

bobino, vyvolení a méně vyvolení jsou bohužel v každém zaměstnání a právě proto jsou zde vnitřní směrnice (jak sama píšete), aby se přistupovalo ke všem stejně. pokud nemá vedení zájem takovouto směrnici vytvořit, je to jejich černý puntík při případné kontrole. přiznávám, že ani u nás není přesně definováno, kolik času má možnost člověk čerpat maximálně pro návštěvy lékaře, ale pokud je někdo u lékaře celý den, tak už je oheň na střeše a řeší se, co s tím. natož aby to bylo vícekrát do měsíce. v tomto ohledu je naše vedení poměrně přísné a zaměstnanci se snaží své pochůzky u lékaře řešit opravdu hlavně po práci, případně si přehazují hodiny s druhým pedagogem, aby měli odučeny hodiny, které mít odučené mají. máme tady také paní učitelku, která se již po několikáté snaží o těhotenství, je to velké trápení pro ni stejně jako pro školu, protože je už poněkolikáté na dlouhodobé nemocenské a pak se zase vrací do školního roku, který už je nějakým způsobem vyřešen. obecně jsou nemoci a návštěvy lékařů hodně citlivý problém, protože něco jiného je běžná kontrola nebo návštěva zubaře, kdy nám třeba spraví plombu a něco jiného jsou třeba různá vyšetření jako mamografy apod, kde se prostě objednává dlouho dopředu a není možné s termínem a hodinou hnout. tohle všechno je tedy na vedení, jak to zváží a tak vám nezbývá nic jiného, než to na nich nechat. já sama netuším, s čím naši zaměstnanci k lékaři chodí, pokud mi to sami neřeknou. je to mezi nimi a vedením a to samo posoudí, jestli to nejde jinak a jindy.
u vás budete muset opravdu spoléhat na to, že vedení v tomto ohledu funguje jak má a pokud se nepřistupuje ke všem stejně, bude muset za sebe bojovat každý sám, případně se obrátit na odbory. a třeba přes odbory tlačit na vytvoření směrnice. ale věřte, že ani směrnice není spásou a nepostihne všechny případy, které se mohou vyskytnout.
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3369
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Osobní překážky v práci

Příspěvekod Rozmi » čtv 22. zář 2011 8:17:54

Dobrý den,
mám takový dotaz, týká se svatby. Naše pracovnice vdává dceru. V abecedě mzdové účetní jsem našla, že by se mohlo jednat o druhý okruh - jiné důležité osobní překážky v práci. Svatba dětí by měla být s náhradou mzdy. Ale bližší tady není uvedné. Ani v ZP jsem nic bližšího neobjevila. Má si vzít dovolenou nebo má nárok jeden den na volno s náhradou mzdy? Může mi někdo prosím poradit???

Mnohokrát děkuji :drinks:
Rozmi
 
Příspěvky: 4
Registrován: pát 29. dub 2011 9:58:37

Re: Osobní překážky v práci

Příspěvekod refi » čtv 22. zář 2011 8:29:38

jen se zeptám - ona dceru vdává v pracovním dni?
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3369
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Osobní překážky v práci

Příspěvekod Čelakovská » čtv 22. zář 2011 11:41:56

Překážky v práci řeší nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kde je uvedeno, že pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu se poskytne rodiči na 1 den k účasti na svatbě dítěte.
Čelakovská
 
Příspěvky: 92
Registrován: pát 23. říj 2009 7:59:54

Re: Osobní překážky v práci

Příspěvekod fany » pát 23. zář 2011 8:01:50

Pokud to pro ni není pracovní den, tak to není překážka v práci a nic se neplatí :)
fany
 
Příspěvky: 338
Registrován: pát 25. bře 2011 11:36:05


Zpět na Náhrady, odměny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 36 návštevníků