Dovolená při změně pracovního režimu

dočasná pracovní neschopnost, dovolená, svátky, neplacená volna, odměny

Re: Dovolená při změně pracovního režimu

Příspěvekod Waja » úte 21. čer 2016 10:26:44

Zdravím a prosím o radu.

Máme učitelku se smlouvou na zkrácený úvazek na dobu neurčitou. Tento školní rok učila čtyři dny v týdnu, dle toho jsem jí vypočítala nárok na dovolenou za rok 2016, které měla dostatek i na pokrytí hlavních prázdnin. Ona sama požádala vedení o další snížení úvazku od září 2016 (nechce učit nabízený druhý předmět svojí aprobace) a bude učit jen ve dvou dnech po dvou hodinách. Problém nastává s přepočtem dovolené od září, kdy se jí sníží nárok na dovolenou a tudíž jí nepokryje přepočtená dovolená hlavní prázdniny. Chtěla jsem předejít tomu, abychom jí museli přečerpanou dovolenou následně srážet, tak jsme jí navrhli, že může přijít o několik dní dříve do školy v přípravném týdnu, což ona odmítla, že má něco domluvené. Pak už máme jen variantu, že si požádá o neplacené volno, což ona také odmítá, že jí ho nemůžeme nařídit a ona ho nechce.

Nevím jak tuto situaci vyřešit cestou nejmenšího odporu: (týká se to pěti dnů dovolené, které jí budou chybět)

1) nepovolit jí dohodu o změně smlouvy na nižší úvazek od 1. září - ještě nemáme dohodu sepsanou (to asi už nepůjde, úvazky už mají zástupci hotové)
2) vypsat žádost o neplacené volno a donutit jí k podpisu (to se mi nechce)
3) nechat jí doma a dělat, že nic (to by pak chtěli i všichni ostatní)
4) práci ve škole jí o prázdninách nařídit, a když nepřijde, dát jí neomluvenou absenci (to se mi zdá dost drastické)
5) ukončit s ní smlouvu dohodou k 30. 6. a od 1. 9. sepsat novou (to nevím, zda by ona podepsala)
6) nebo zatím dělat "mrtvého brouka", nechat jí vyčerpat dovolenou dle vyššího úvazku a po přepočtu úvazku v září jí srazit přečerpané dny ????

Opravdu si s tím nevím rady, s dotyčnou není rozumná řeč, naše argumenty vůbec nevnímá a tváří se, že my ubližujeme jí. Její argumenty jsou, že buď budeme mít učitelku Frj, nebo papíry :?
Podotýkám, že jako učitelka je opravdu dobrá, pro školu udělala za dva roky docela dost.

Prosím, jak byste řešili tuto situaci vy? Už se s takovým problémem někdo setkal?
Waja
 
Příspěvky: 80
Registrován: pát 17. zář 2010 9:42:32

Re: Dovolená při změně pracovního režimu

Příspěvekod witty » úte 21. čer 2016 11:05:40

S tím se setkávám běžně, u nás se takto mění úvazky hlavně u učitelů odborné výchovy. Dříve jsem se to dozvěděla prakticky až po výplatě za srpen, takže v zářijové výplatě jsem měnila část dovolené v srpnu na studijní volno. Co s tím, když vedoucí dílen tento problém neřeší... vždyť my v účtárně si to nějak zaonačíme, že.
Posledních pár let se snažím zjistit změny včas, aby se už dopředu řeklo, že dovolená vyjde např. do půlky srpna a co potom (stejně studijní volno, to je jasné). Prostě aby to ve výkazu práce bylo napsáno už rovnou a nedělaly se takové "brikule" jako dřív.
Ta Vaše učitelka má studijní volno vyčerpané, nebo by tato možnost připadala v úvahu?
witty
 
Příspěvky: 1232
Registrován: pon 02. bře 2009 10:21:43
Bydliště: JČ kraj

Re: Dovolená při změně pracovního režimu

Příspěvekod Waja » úte 21. čer 2016 11:54:37

witty: naše učitelka bude mít vyčerpáno i studijní volno, to jsem jí zadala do výkazu hned od začátku července a až pak zadávám dovolenou. Nové studijní volno jí vznikne až od září, to jí dát čerpat dopředu v srpnu nemůžu. Naše vedení dělá vždy v září rozpis studijního volna na celý školní rok tak, aby se dočerpalo u všech stejně do hlavních prázdnin.
A já už mám vyčerpány všechny svoje síly :o
Waja
 
Příspěvky: 80
Registrován: pát 17. zář 2010 9:42:32

Re: Dovolená při změně pracovního režimu

Příspěvekod refi » úte 21. čer 2016 12:50:52

řekla bych, že body 4 a 6 jsou jediné schůdné ... u nás se to alespoň prací ve škole o prázdninách řešilo .. a pokud to nešlo, tak se to holt muselo srazit.
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3369
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Dovolená při změně pracovního režimu

Příspěvekod witty » úte 21. čer 2016 12:54:09

Chm, to je zapeklité.
My měli loni případ, že učitelka dostala výpověď k 31.8., takže jí nestačila dovolená a chodila do práce (ne že by tu bylo až tak co dělat).
Zkoušeli jste argument, že čerpání dovolené určuje zaměstnavatel? Když jí dovolenou nedáte, měla by být v práci. Když nebude, tak... to by mělo rozhodnout vedení školy.
A co snížit úvazek už od 1.7.? Délka dovolené by byla 24 dní, něco má asi vyčerpáno, ale zbytek by možná pokryl prázdniny?
witty
 
Příspěvky: 1232
Registrován: pon 02. bře 2009 10:21:43
Bydliště: JČ kraj

Re: Dovolená při změně pracovního režimu

Příspěvekod Waja » úte 21. čer 2016 14:27:31

witty, o tom snížit úvazek už od 1. července jsem také uvažovala, ale tam je zase ten problém, že zatím dopředu nevíme, ve kterých dvou dnech u nás bude učit. Záleží to na její kmenové škole, až bude mít úvazek určený tam, tak podle toho, kdy bude mít volno určí se hodiny u nás. A to budeme vědět nejdříve koncem srpna. Takže tohle do prázdnin nevyřeším.

Ona se paní učitelka řídila dle plánu čerpání dovolených, který máme od začátku roku vyvěšený na nástěnce pro pedagogy na celý úvazek, a z toho usoudila, že tak bude čerpat volno i ona.
Ona právě nebere na vědomí ani ten argument, že úvazek se jí snižuje na její vlastní žádost, protože ty hodiny, které měla doposud jsme pro ni pro příští školní rok měli a počítali jsme s ní.
Dokonce nám řekla, že když jí chceme dělat problémy, tak nám neměla slibovat ani ty čtyři hodiny.

A co teď, opravdu jsem v koncích.....
Waja
 
Příspěvky: 80
Registrován: pát 17. zář 2010 9:42:32

Re: Dovolená při změně pracovního režimu

Příspěvekod refi » úte 21. čer 2016 15:26:58

wajo, a vy jste u vás i ředitelka? pokud ano, tak to chce zapnout všechny vyjednávací síly, jestli nechcete přijít o bezva učitele, který si je vědom své ceny a úspěšně jí používá k vědomému vydírání... pokud nejste, tak v tom přece nemáte žádnou rozhodovací úlohu a nechala bych to na vedení ...
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3369
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Dovolená při změně pracovního režimu

Příspěvekod witty » úte 21. čer 2016 15:31:20

No a ona by na případnou změnu už od července kývla?? Jestli ano, tak by to šlo smluvně ošetřit na libovolné dva konkrétní dny (třeba po+út) a v září upravit dle reality dalším dodatkem. Ve finále by byly finance stejné jako při neplaceném volnu (zhruba) - jestli to učitelce myslí, tak na to asi nekývne, ale člověk nikdy neví.
witty
 
Příspěvky: 1232
Registrován: pon 02. bře 2009 10:21:43
Bydliště: JČ kraj

Re: Dovolená při změně pracovního režimu

Příspěvekod Waja » stř 22. čer 2016 10:07:23

refi, ředitelka opravdu nejsem, i když řeším často záležitosti, které by měla řešit právě ona. Bohužel, kdybychom mnoho věcí nevyřídili my podřízení, vůbec by vyřešené nebyly. On tenhle problém s přepočtem úvazku paní učitelky by nastal až v září, pokud bych se do toho já teď nevložila. Vedoucí pracovníci dopředu o takových situacích vůbec neuvažují. Paní ředitelka si myslí, že se asi všechna práce nás, ekonomů, personalistek a účetních dělá sama od sebe a také se podle toho k tomu staví. Od prvního července ve škole už nikoho z vedení neuvidíme, až v posledním týdnu v srpnu, a výplaty za červen a červenec asi naskáčou na účty pracovníků tak nějak samovolně. O pololetní uzávěrce a výkazech nemá ani nejmenší povědomí. Od toho má přeci nás, "děvečky pro všechno", na které se může vždy spolehnout. Na to, že dotyčná paní učitelka nebude mít dostatek dovolené jsem paní ředitelku upozornila a NIC se z její strany neděje. Proto jsem se snažila s dotyčnou učitelkou dopředu promluvit sama a nastínit jí situaci a dopadla jsem tak, jak jsem dopadla. Zítra jdu na školení od našeho mzdového programu, tak tam zkusím nadhodit tento dotaz.

A jinak jsem se rozhodla, že budu situaci řešit opravdu až v září. Nikdo mi oficiálně teď nenařídil změnit dotyčné smlouvu. Vyžádala jsem si jen podklad pro změny úvazků na příští školní rok právě kvůli tomu, abych předešla tomu, že v srpnu se zjistí, že někteří učitelé nemají dostatek dovolené na pokrytí plánu dovolených na prázdniny. Takže změnu smlouvy napíšu a dám podepsat paní učitelce až 1. září a pak přepočítám dovolenou a přečerpanou srazím z její výplaty. Víc pro to asi momentálně udělat nemůžu.
Waja
 
Příspěvky: 80
Registrován: pát 17. zář 2010 9:42:32

Re: Dovolená při změně pracovního režimu

Příspěvekod refi » stř 22. čer 2016 15:54:51

wajo, samozřejmě moc dobře vím, o čem píšete, dělala jsem ve školství 19 let a nikdy na pozici vedení :mosking:

je tady ale jedno ALE ... míra odpovědnosti za podobné situace je promítnuta do platu vedoucích zaměstnanců, tzn. že pokud ji na sebe přebíráme a nebráníme se, vedení si na to zvykne, ale své peníze do naší výplaty nepřelije. ředitel/ka proto ani často nemusí tušit, jak podstatné tyto věci jsou, protože na ni/něj rozhodovací roli nenecháváme. já jsem se za těch x let naučila, že když je tady problém, nachystám si argumenty pro a proti, takto to deleguji dále a chci k rozhodnutí dovést nadřízeného a taky aby on byl ten, kdo bude odrážet případný "útok", pokud bude rozhodnutí vyvolávat negativní emoce. ve zkratce ... je to hodně podobné tomu, jak to funguje v jakýchkoliv vztazích - pokud nenastavíme hranice, nemůžeme se divit, že je někdo nebude vidět a tím pádem ani dodržovat. a přitom v pracovních vztazích jsou hranice jasně definovány, na jedné straně vedení, na druhé zaměstnanci. pokud nejsme v roli vedení nebo nějakého vedoucího personalisty, ekonoma atd, který má rozhodovací roli a nese tím pádem i za svá rozhodnutí vůči podřízeným zodpovědnost, nemáme proč na sebe dobrovolně tuto roli brát.

já vím, že svět není černobílý a co jde někde lehce, jinde to naopak drhne. ale ve výsledku jde stále o jednoduchý princip rozdělení rolí a z nich vyplývající zodpovědnosti.

jinak samozřejmě souhlasím s tím, jak jste to prozatím vyřešila, a jsem zvědavá na pokračování ... :thumbs up:
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3369
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Dovolená při změně pracovního režimu

Příspěvekod witty » čtv 23. čer 2016 8:31:00

Já bych asi napsala ředitelce mail v tom smyslu, že dle plánovaného rozvrhu na příští školní rok dochází k tomu, že paní xxx se pokrátí dovolená na xx dní. Žádám o změnu v plánu dovolených tak, aby odpovídal nové realitě. A že v případě přečerpání budete postupovat dle zákoníku práce.
Počítejte s tím, že když jí srazíte přečerpanou dovolenou (oprávněně), tak budete ta špatná Vy. Takhle byste aspoň měla alibi, snahu řešit problém předem.
witty
 
Příspěvky: 1232
Registrován: pon 02. bře 2009 10:21:43
Bydliště: JČ kraj

Re: Dovolená při změně pracovního režimu

Příspěvekod Waja » pát 24. čer 2016 8:55:13

Děvčata, díky moc za rady.
Paní ředitelce jsem předala písemný rozpis směn na prázdniny dotyčné paní učitelky včetně nároku na dovolenou přepočtenou na nový úvazek. Vyznačila jsem jí tam dny, na které paní učitelka nemá dostatek dovolené a čekám na nějakou odezvu. Vytiskla jsem to i s datem vyhotovení a předání. Asi to skončilo někde v šuplíku. :(

Pak vám napíšu, jak to všechno dopadlo.
Waja
 
Příspěvky: 80
Registrován: pát 17. zář 2010 9:42:32

Předchozí

Zpět na Náhrady, odměny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků