exekuce

dočasná pracovní neschopnost, dovolená, svátky, neplacená volna, odměny

exekuce

Příspěvekod gajdulínka » pát 20. kvě 2011 10:49:52

Dobrý den, můžete mi prosím poradit? Mám srážet zaměstnanci přednostní pohledávku, měla bych mu podle výpočtu srážet 2 354,-- měsíčně, když bude nemocný, musím to hlídat a každý měsíc to přepočítávat? Děkuji
gajdulínka
 
Příspěvky: 28
Registrován: úte 26. dub 2011 8:49:24

Re: exekuce

Příspěvekod Peťula » pát 20. kvě 2011 10:59:19

Srážka ze mzdy se provádí z čisté mzdy, tudíž pokud se výše mzdy mění, musí se měnit i výše srážky. Máte-li řádně zadanou srážku ve mzdovém programu, on si to sám vypočítá a vy jen překontrolujete.
Peťula
 
Příspěvky: 312
Registrován: úte 15. čer 2010 13:36:10

Re: exekuce

Příspěvekod refi » pát 20. kvě 2011 11:27:44

princip je takový, že by mu každý měsíc měla zůstávat stejná nezabavitelná částka a srážená částka bude proměnná dle výše platu v aktuálním měsíci. jak píše peťula, mzdový program by vám to měl hlídat, ale samozřejmě je zapotřebí vaše měsíční kontrola.
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3369
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: exekuce

Příspěvekod marmart » pát 20. kvě 2011 12:41:20

Zde je odkaz na stránky, kde je možno vypočítat:

wwww.vyplata.cz/vypocty/vysenezabavitelnecastkyzemzdy_rozc.php
marmart
 
Příspěvky: 477
Registrován: pon 08. lis 2010 12:53:15

Re: exekuce

Příspěvekod hanna » úte 31. kvě 2011 14:34:44

Prosím, kdo má zkušenost s exekučním příkazem? Vůbec nerozumím tomu, co jsem dostala.
Už jsem měla exekuci od soudu na alimenty, to bylo v pohodě, začala jsem srážet zaměstnanci, nechávala na našem účtě až jsem obdržela od soudu zprávu o nabytí právní moci, posílala jsem peníze na určený účet.
Dnes jsem dostala "Exekuční příkaz" (1 list) od soudního exekutora, který rozhodl o provedení exekuce srážkou ze mzdy povinného, našeho zaměstnance. Je tam uvedeno, že se přikazuje, aby od okamžiku doručení tohoto exekučního příkazu plátce mzdy (tedy my) prováděl ze mzdy srážky až do výše plného uspokojení pohledávky orpávněného, tj. částky ve výši xxxxx,-Kč s příslušenstvím a nákladů exekuce, jejichž výše bude stanovena na základě samostatného Příkazu k úhradě nákladů exekuce..
Je tam uveden i účet, na který se mají sražené penízky poukazovat. Myslíte, že mám čekat na další zprávu, ve které bude, že tento exekuční příkaz nabyl právní moci? Snažím se telefonicky spojit se soudním exekutorem, ale nic....tel. nebere....
Vůbec nerozumím ani těm uvedeným částkám. Je napsáno:
Povinnému p. XY se ukládá zaplatit pohledávku v částce xx xxx,- Kč
s příslušenstvím (co to je?)
67,4% úrok z částky xxxx,- Kč od 21.5.2008 do zaplacení
náklady řízení ............... xxxx,-Kč
náklady řízení................xxxxx,- Kč
přeběžné náklady exekuce ................xxxxx,- Kč

oprávněnému XYZ, IČO:

a my jako plátci mzdy to máme srážet a platit.
Asi jsem to napsala trochu zamtečně, ale možná ty z vás, které exekuci mají, tomu rozumí a poradí mně. Prosím. Díky moc.
:( :cry:
hanna
 
Příspěvky: 383
Registrován: čtv 12. bře 2009 6:58:06

Re: exekuce

Příspěvekod jirina.horakova » úte 31. kvě 2011 15:33:21

Také jsem v roce 2009 dostala "Usnesení Obvodního soudu ve věci výkonu rozhodnutí". Bylo tam přímo napsáno, že plátce mzdy je povinen dnem doručení usnesení provádět srážky a zadržet je, měsíc poté jsem obdržela "Uvědomění ve věci výkonu rozhodnutí", že usnesení nabylo právní moci a od té doby zasílám pravidelně měsíčně na účet oprávněného srážky. Výpočet mi připadá docela složitý, mění se podle změn výše nezabavitelných částek, program VEMA to má ale správně, jen zadat počet vyživovaných osob. Když zaměstnanec onemocní, hlásím soudu i případně na Správu sociálního pojištění, pokud vyplácejí nemocenské dávky oni.
Horší to je s výpočtem, kolik mám vlastně celkem strhnout a zaslat, na usnesení je napsáno "až do zaplacení spolu s ročním úrokem". A ten se mění každé pololetí podle reposazeb, které vyhlašuje Česká národní banka. Požádala jsem o pomoc soud, ale také se k tomu nemá. Hledám porůznu rady na internetu, např. "Měšec.cz".
Hodně úspěchů přeje Jiřina
jirina.horakova
 
Příspěvky: 2
Registrován: stř 04. bře 2009 9:48:48

Re: exekuce

Příspěvekod refi » úte 31. kvě 2011 18:15:18

hanno, exekuční příkaz od soudu nebo od exekutora je pro vás naprosto totéž, u obou musíte počkat na nabytí právní moci. tzn. že opravdu začnete srážet hned a poté, co nabyde právní moci, zašlete na účet, případně účty uvedené v exekučním příkaze.

momentálně srážím exekuci, kde jsou také uvedeny podobné položky jako u vás a dělám to tak, že sečtu všechny částky, které jsou v exekučním příkaze uvedeny a až se blíží konec splácení, napíšu mail exekutorovi a vyžádám si výpočet zbývající částky, tzn. úroků a pod., čímž si také odsouhlasíme výši prozatím splacené částky. máme zaměstnance, kterému srážím právě 7. exekuci a u posledních tří jsem takto postupovala. exekutor, resp. jeho kancelář, se mnou vždy komunikovala a částky zaslala. telefonicky bych to vůbec neřešila, chtějte to raději černé na bílém.
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3369
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: exekuce

Příspěvekod hanna » stř 01. čer 2011 7:30:43

refi, děkuji za povzbuzení. Napsala jsem e-mail dnes ráno p. exekutorovi, takže doufám, že mně odpoví, jak dále postupovat. Nemám aktivity tohoto typu ráda, v našem "pracovním prostředí" se ani moc nevyskytují, ale mám dojem, že to bude, bohužel, čím dál horší...
hanna
 
Příspěvky: 383
Registrován: čtv 12. bře 2009 6:58:06

Re: exekuce

Příspěvekod refi » stř 01. čer 2011 11:35:43

máte pravdu hanno, bude toho přibývat. nyní se také poprvé setkávám s tím, že jedna paní vyhlašuje osobní bankrot. donesla hromadu papírů, které jí máme potvrzovat. bohužel na tohle vema připravená není, i když má třeba skvělé sestavy pro soudy. takže budu vyzobávat z výplatních lístků, případně mzdových listů, údaje, které si vyžádali. a to vím o další, která se k tomu chystá, ale nemá smlouvu na dobu neurčitou, což je jednou z podmínek.

a jak to děláváte radilky se srážkami např. pro cetelem, provident a podobné úvěrové společnosti? když mi přijde, že zaměstnanec nezasílá pravidelné splátky a chtějí po mě srážky přímo z platu, nechám si od dotyčného pracovníka podepsat, že s tím souhlasí. pokud nesouhlasí, nesrážím. děláte to stejně?
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3369
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: exekuce

Příspěvekod hanna » stř 01. čer 2011 13:36:54

Zatím jsem ten případ neměla, ale v každém případě bych se nějakým srážkám z platu snažila vyhnout. Dle § 143 ZP "zaměstnavatel na žádost zaměstnance je povinen poukázat částku určenou zaměstnancem na jeden účet zaměstnance u banky nebo spořitelního či úvěrního družstva ...", t.j. podle mě zasílání výplaty na účet, jinak nevím co si pod tím mám představit - takže víc bych nedělala.
A § 146 ZP sice říká, že srážky ze mzdy mohou být provedeny jen na základě dohody o srážkách ale s odkazem na § 327, ve kterém se mluví o dohodě v souvislosti s uspokojením plnění oprávněného, kterým je zaměstnavatel, v případě, že zaměstnanec je dlužník vůči zaměstnavateli. Samozřejmě jsou tu v § 147 srážky (daň, soc.,zdrav.poj. apod.) a také výkon rozhodnutí (exekuce)- soud,exekutor.
Takže je to na vás, když vyjdete zaměstnancům vstříc, ale já jsem někde na školení slyšela, že instituce, které půjčují peníze, nejsou ty pravé, které by po vás jako zaměstnavateli, mohly chtít srážkou z platu zaměstnance nějaké platby i když sepíšete se zaměstnancem dohodu o srážkách. Já si myslím, že byste to ani neměli dělat....
hanna
 
Příspěvky: 383
Registrován: čtv 12. bře 2009 6:58:06

Re: exekuce

Příspěvekod hanna » úte 07. čer 2011 7:39:31

refi, prosím, jak účtujete srážku exekuce, kterou mám deponovanou na našem účtu, než dojde vyrozumění o nabytí právní moci? MD 331/378 D? Pak odvod 378/241? Děkuji.
hanna
 
Příspěvky: 383
Registrován: čtv 12. bře 2009 6:58:06

Re: exekuce

Příspěvekod yvka » stř 08. čer 2011 8:23:00

Ano refi i já jsem to tak dělala , srážela jsem Cofidis na základě písemné dohody s pracovnicí. Okamžitě ale jak mě přišla exekuce od soudu na jiný její dluh, Cofidis jsem přestala strhávat. Na školení mě školící právník řekl, že jsem to ale dělat neměla, jen u smluv uzavřených před 1.1.2007 to šlo. Pak už ne (par. 551 ObčZ)
yvka
 
Příspěvky: 119
Registrován: čtv 15. dub 2010 8:34:03

Re: exekuce

Příspěvekod Na.ko » čtv 09. čer 2011 8:54:48

Já se z těch exekucí pominu :cry: Spadá do výpočtu i příplatek za přímou pedagog. činnost ? Dělám ve Vemě a ona mi to zřejmě nezapočítala...nevím. Pokud je to špatně, co s tím, dá se to nějak opravit další měsíc nebo holt o 550,- pošlu méně ?
Nebo ještě měla paní peníze za dohodu o provedení práce...ta tam spadá ? Navíc mě ještě ani nekontaktoval exekutor, mám je dopis z datové schránky...nikdo se mnu nic neujasňoval. Prosím jak z toho ven ? Jsou nějaké případné sankce za špatný výpočet ?
Na.ko
 
Příspěvky: 48
Registrován: čtv 27. led 2011 20:15:35

Re: exekuce

Příspěvekod Peťula » čtv 09. čer 2011 12:40:01

V příloze je okruh příjmů, z nichž se provádí srážky - snad to půjde přečíst.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Peťula
 
Příspěvky: 312
Registrován: úte 15. čer 2010 13:36:10

srážky ze mzdy

Příspěvekod pavla ma » pon 20. čer 2011 13:15:51

Dobrý den, prosím o radu. U jedné zaměstnakyně mi přišel dopis z jedné společnosti, co půjčuje peníze. Součástí tohoto dopisu je i smlouva o postoupení pohlednávky, kterou mají ošetřeny změny po 1.1.2007. ( že pokud nebude splácet, bude pohledávka splácena ze mzdy) Smlouva o úvěru byla sepsána v 10/2007. Dělala jsem to tak nějakou dobu. Ale teď má paní dvě nepřednostní exekuce. Je správně, že strhávám nepřednostní ex podle zákona a k tomu splátky pro tu společnost - bez ohledu na nezabavitelnou částku? Děkuji za odpověď nebo alespoň nějaku radu či odkaz, kam se obrátit.
pavla ma
 
Příspěvky: 69
Registrován: pon 20. čer 2011 8:11:57

Další

Zpět na Náhrady, odměny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 32 návštevníků