DOVOLENÁ PO RODIČOVSKÉ - LAIK

dočasná pracovní neschopnost, dovolená, svátky, neplacená volna, odměny

DOVOLENÁ PO RODIČOVSKÉ - LAIK

Příspěvekod baaruunka1 » stř 30. bře 2011 11:13:34

Dobrý den,
našla jsem Vaší poradnu a moc Vás prosím o radu, jsem laik a učitelka ještě k tomu. Asi přijdu svojí chybou o dovolenou, kterou jsem měla nastoupit po skončení mateřské dovolené. Z dotazů zde a z vyjádření naší účetní tomu moc nerozumím. Situace je taková. Mám 2 děti, nar. 25.4.2009 a 28.7.2006. Pracuji ve školství jako učitelka, tzn. máme 40 dní dovolené. První mateřská byla od 1.6.2006 - 31.12.2006, druhá mateřská od 13.3.2009 - 24.9.2009. Byla jsem doma tedy od června 2006 až dosud jsem stále doma, nikde jsem nepracovala, stále jen okolo dětí. Měla jsem si prý požádat po skončení první i druhé MD o dovolenou, tzn. měla jsem čerpat 2 x 40 dní. Před nástupem na první mateřskou dovolenou jsem měla všechnu dovolenou z roku 2005 vybranou.
Samozřejmě jsem nevěděla (moje chyba), že jsem hned po skončení každé MD měla nastoupit na dovolenou a k tomu brát i rodičák, a teď nevím, jestli mám na něco nárok. Jestli mi dovolená propadla nebo o kolik se mi pokrátila. Prosím tedy moc o radu, jestli by mi některá z Vás nespočítala, než půjdu za naší účetní, kolik dovolené budu mít, až se vrátím příští rok z rodičáku do práce, aby mě náhodou nějak neobrali.
Paní účetní totiž tvrdí, že prý dovolená po prvním dítěti mi propadla a dovolenou za druhé dítě mi sice neseberou, ale pokrátí, prý to musí ještě spočítat a dá mi vědět. Tady se už vystřídaly 3 mzdovky, tak v tom bude asi chaos.
Budu se totiž vracet do práce příští rok koncem dubna, to budou synovi 3 roky a také bude zrovna končit školní rok a tak bych dovolenou mohla nějak vykrýt letní prázdniny. A nebo se mi ta pokrácená dovolená proplatí? Nebo jí můžu nastoupit?
Tak nevím, mám sice vysokou školu ale nejsem z toho moudrá. Chytám jen rozumy od jiných. Můžete mi to tedy někdo srozumitelně vysvětlit a poradit, budu moc vděčná. Děkuji předem.
baaruunka1
 
Příspěvky: 32
Registrován: stř 30. bře 2011 10:58:53

Re: DOVOLENÁ PO RODIČOVSKÉ - LAIK

Příspěvekod marmart » stř 30. bře 2011 12:40:41

Snad odpovím a spočítám správně.

Na dovolenou z roku 2006 jste opravdu ztratila nárok.

Za MD (delší než 60 pracovních dnů) v roce 2009 jste získala nárok na plnou dovolenou, ale protože jste si o ni nezažádala ihned po ukončení MD, bude se Vám krátit za prvních 100 neodpracovaných pracovních dnů o 1/12 a za každých dalších 21 dnů o další 1/12. Ve Vašem případě jste byla na RD od 25.9.2009 dosud. Počet změškaných dnů (bez svátků) v roce 2009 je tedy - 25.9.-31.12. = 65 dnů, 1.1.-12.3. = 50 dnů, celkem 115 zmeškanýc dnů. Dovolená za rok 2009 se tedy bude krátit o 1/12 = 3,5 dne (40/12x1). Zbylou dovolenou Vám zaměstnavatel určí čerpat po skončení RD. Normálně by se měla začít čerpat k 1.11.2011 jinak by propadla, ale pokud jste na RD, tak se na Vás toto nevztahuje. Takže z toho vyplývá, že zaměstnavatel Vám určí čerpání dovolené po ukončení RD v délce 36,5 dne.

V roce 2012 pokud budete pracovat po zbytek roku od konce dubna, tak by jste měla mít nárok na plnou výměru dovolené, protože odpracujete více než 60 dnů a za měsíce 1-4/12 nedosáhne doba zmeškaných dnů nad 100.
marmart
 
Příspěvky: 477
Registrován: pon 08. lis 2010 12:53:15

Re: DOVOLENÁ PO RODIČOVSKÉ - LAIK

Příspěvekod baaruunka1 » čtv 31. bře 2011 7:35:12

Děkuji Vám moc za radu. Pokud to je takto, můžu hned po skončení rodičovské dovolené nastoupit na tu starou dovolenou, to by vyšlo do části června a pak bych mohla čerpat už i novou dovolenou, když budu mít nárok na celých 40 dní. Musím se právě domluvit v práci, protože za mě mají zástup do konce června 2012. Děkuji moc ještě jednou.
baaruunka1
 
Příspěvky: 32
Registrován: stř 30. bře 2011 10:58:53

Re: DOVOLENÁ PO RODIČOVSKÉ - LAIK

Příspěvekod Samantha » čtv 31. bře 2011 12:55:24

Dobrý den,
řeším podobný příprad. Můžu se zeptat paní "marmart", jak stanoví průměr na dovolenou? Paní se mi bude vracet po rodičovské dovolené se dvěma dětmi, po prvním dítěti si o dovolenou nepožádala, pak hned nastoupila na další mateřskou dovolenou a také o žádnou dovolenou nepožádala a nyní se v květnu vrátí do práce, druhému dítěti budou 3 roky. Jsem tu teprve rok, tak jsem to, co se stalo nemohla ovlivnit.
Vypočítala jsem, že dovolená po prvním dítěti propadla, dovolená po druhém dítěti je krácená, tj. 36,5 dne. Ale musím stanovit průměr na dovolenou, tzn. půjdu zpětně do roku 2005, kdy naposledy pracovala a vezmu poslední průměr na dovolenou, který v roce 2005 měla? Nebo stanovím nový pravděpodobný průměr, kterého by dosáhla nyní, když nastoupí do práce? Nevím si rady, abych paní neuškodila nebo abych neměla průšvih, že je to špatně. Děkuji za radu.
Samantha
 
Příspěvky: 53
Registrován: ned 23. led 2011 18:42:22

Re: DOVOLENÁ PO RODIČOVSKÉ - LAIK

Příspěvekod fany » čtv 31. bře 2011 13:20:23

Nejsem paní "marmart" :) ,ale snad nevadí, že Vám odpovím. Pokud není v rozhodném období, což je předchozí kalendářní čtvrtletí, započitatelný příjem, použijete pravděpodobný výdělek. Zpětně se u průměrného výdělku nechodí, to se používá při výpočtu DVZ u dávek NP.
fany
 
Příspěvky: 338
Registrován: pát 25. bře 2011 11:36:05

Re: DOVOLENÁ PO RODIČOVSKÉ - LAIK

Příspěvekod Samantha » čtv 31. bře 2011 13:59:26

Děkuji za odpověď, nevadí, kdo mi odpoví, :) , ale jsem z toho už jelen. Ptala jsem se na toto na semináři týkajícího se školství , protože když došlo od 1.1.2011 ke změnám tarifů pedagogů, tak vlastně paní mi "poskočí" s platem a také jí přibudou roky za dobu s dětmi a tak bych jí měla stanovit pravděpodobný průměr nově podle současných tabulek. Školitel si nebyl jistý, řekl nám, že to zjistí a stanovisko nám pošle. Ale jedna z účastnic, vypadala na "ostřílenou" mzdovku mi tam tvrdila, že musím zpětně až do roku, kdy byl nějaký příjem. Tak jsem sklopila uši a posypala si hlavu popelem. |:-(|
Stanovisko školitele pak došlo, odkázal mě na ZP § 355. Tak komu věřit? S těmi průměry či pravděpodobnými průměry bojuji stále, neví někdo o nějaké publikaci, kde by byly třeba modelové příklady.
Domnívám se, že vezmu její tarif,který by měla mít + osobní, které by asi tak měla (podle ostatních pedagogů), toto x 3 měsíce, a vydělím počtem hodin leden, únor, březen a co mi vyjde bude průměr na dovolenou, kterou bude čerpat v květnu.
Tak a teď mi někdo řekněte, že je to blbě a už fakt nevím .......... :?
Samantha
 
Příspěvky: 53
Registrován: ned 23. led 2011 18:42:22

Re: DOVOLENÁ PO RODIČOVSKÉ - LAIK

Příspěvekod fany » čtv 31. bře 2011 14:08:31

Ano,přesně to říká ten zmiňovaný paragraf, takhle to udělejte. Snad Vám to potvrdí ještě někdo jiný :)
fany
 
Příspěvky: 338
Registrován: pát 25. bře 2011 11:36:05

Re: DOVOLENÁ PO RODIČOVSKÉ - LAIK

Příspěvekod Peťula » čtv 31. bře 2011 14:48:26

Ano i já hlasuji pro §355 ZP - pravděpodobný výdělek. Používá se jestliže zaměstnanec neodpracoval v rozhodném období stanovený počet dnů, např. v důsledku prac.neschopnosti, mateřské dovolené, dlouhodobého neplacen.volna apod.
Peťula
 
Příspěvky: 312
Registrován: úte 15. čer 2010 13:36:10

Re: DOVOLENÁ PO RODIČOVSKÉ - LAIK

Příspěvekod Gabriela Š. » pon 04. dub 2011 12:24:35

Zdravím :)
U nás to dělám tak, že už předem upozorňuju maminky odcházející na MD, že by si měly požádat o čerpání dovolené, abych tomuhle předešla. Většina maminek to totiž neví (taky jsem to netušila, když jsem šla na MD :oops:, ještě jsem nebyla mzdová účetní ).
Takže s maminkou, která přinese potvrzení na nástup MD rovnou spočítám, do kdy bude čerpat MD a kdy jí nastane čerpání dovolené. Pak po ní chce dodat dvě žádosti - na čerpání dovolené a druhou žádost na čerpání RD.

Pak jí ještě na konci roku volám, aby si přišla podepsat žádost o roční zúčtování abychom jí mohli vrátit daně .... jsem asi hodná paní mzdová účetní že jo? :D

Mějte krásný jarní den, tady u nás leje jako z konve ... :bye:
Gabriela Š.
 
Příspěvky: 31
Registrován: čtv 25. lis 2010 10:44:28
Bydliště: Č.K.

Re: DOVOLENÁ PO RODIČOVSKÉ - LAIK

Příspěvekod fany » pon 04. dub 2011 13:24:48

Gabriela Š. píše:Zdravím :)
U nás to dělám tak, že už předem upozorňuju maminky odcházející na MD, že by si měly požádat o čerpání dovolené, abych tomuhle předešla. Většina maminek to totiž neví (taky jsem to netušila, když jsem šla na MD :oops:, ještě jsem nebyla mzdová účetní ).
Takže s maminkou, která přinese potvrzení na nástup MD rovnou spočítám, do kdy bude čerpat MD a kdy jí nastane čerpání dovolené. Pak po ní chce dodat dvě žádosti - na čerpání dovolené a druhou žádost na čerpání RD.

Pak jí ještě na konci roku volám, aby si přišla podepsat žádost o roční zúčtování abychom jí mohli vrátit daně .... jsem asi hodná paní mzdová účetní že jo? :D

Mějte krásný jarní den, tady u nás leje jako z konve ... :bye:


Taky jsem to takhle dělala, teď už napůl tajně radím maminám, protože náš pan ředitel si myslí, že neznalost zákona neomlouvá, a tudíž když nepožádají o dovolenou po MD, tak se jim poté bude krátit a tím přece šetříme prostředky :evil:
fany
 
Příspěvky: 338
Registrován: pát 25. bře 2011 11:36:05


Zpět na Náhrady, odměny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků