Studium v sobotu - zvyšování kvalifikace

dočasná pracovní neschopnost, dovolená, svátky, neplacená volna, odměny

Studium v sobotu - zvyšování kvalifikace

Příspěvekod Neználek » pon 31. led 2011 10:13:23

Dobrý den,
účetní naší školy se středoškolským vzděláním loni požádala o zařazení do 10. platové třídy. ŘŠ jí vyhověl s tím, že s pracovnicí uzavřel dodatek k pracovní smlouvě, kde je uvedeno, že podmínkou zařazení do 10. platové třídy je absolvování bakalářského studia nebo absolvování akreditovaného kurzu z oblasti ekonomiky. Pracovnice se přihlásila do akreditovaného kurzu, který bude probíhat od půlky února 1x za 14 dní, ale v sobotu (jiný den prý nešlo dohodnout). Jak mám nyní toto vyřešit. Má pracovnice nárok na cestovní náhrady a na mzdu za sobotu, když sobota není její pracovní den?
Děkuji za radu. :)
Neználek
 
Příspěvky: 116
Registrován: pát 03. dub 2009 8:49:13

Re: Studium v sobotu - zvyšování kvalifikace

Příspěvekod marmart » pon 31. led 2011 11:37:34

Při zvyšování kvalifikace vzniká dle ZP nárok pouze na pracovní volno (§232). Musí se však jednat o zvyšování kvalifikace v souladu s potřebami zaměstnavatele. Cestovné a stravné je nad rámec a nárok na něj vznikne pouze v případě, že je výslovně sjednáno mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem. Nárok na pracovní volno:
1. nezbytná doba k účasti na výuce
2. 5 pracovních dnů na přípravu a vykonání závěrečné zkoušky, maturity nebo absolutoria
3. 10 pracovních dnů na vypracování a obhajobu absolventské nebo bakalářské nebo diplomové práce nebo disertační práce nebo písemné práce, kterou je zakončeno studium v programu celoživotního vzdělání uskutečňovaném vysokou školou
4. 40 pracovních dnů na přípravu a vykonání státnice nebo rigorózní zkoušky nebo státní doktorské zkoušky
Pracovnici studující o víkendu tedy neuniká žádný výdělek, tudíž nemá nárok na náhradu mzdy ani na cestovné.
Je také dobré udělat dle ZP §234 kvalifikační dohodu, aby si u vás jen nevystudovala a pak neodešla za lepším.
marmart
 
Příspěvky: 477
Registrován: pon 08. lis 2010 12:53:15

Re: Studium v sobotu - zvyšování kvalifikace

Příspěvekod Neználek » pon 31. led 2011 14:21:14

Zavolala jsem si přímo na náš krajský úřad. Sdělili mi, že pokud je studium v sobotu, nenáleží pracovnici ani mzda ani cestovní výlohy, protože soboto není její den výkonu práce, její pracovní den a ona nebude pracovat, ale studovat. Ještě mě upozornili, že by musela vystudovat bakaláře nebo získat vyšší odborné vzdělání, aby neměla odpočet let (nyní má odpočet 3 roky), že tento akreditační kurz je vlastně nanic. S pracovnicí nemáme uzavřenou kvalifikační dohodu, p. ředitel jí nechtěl uzavřít.
Tak nevím. Měl někdo z Vás podobný případ? Napište mi prosím. Děkuji.
Neználek
 
Příspěvky: 116
Registrován: pát 03. dub 2009 8:49:13

Re: Studium v sobotu - zvyšování kvalifikace

Příspěvekod refi » pon 31. led 2011 15:06:44

řekla bych, že krajský úřad má pravdu, akreditační kurz není určitě roven vysoké škole, takže by si paní účetní nepomohla. na druhou stranu může přece do 10. třídy jít s odpočtem tří let, ale bude mít třídu jistou, záleží na obhájení její náplně práce dle katalogu prací.

jinak - kvalifikační dohoda se uzavírá v případě, že zaměstnavatel studium hradí a jak už tu psala marmart, chrání se tím hlavně organizace, aby nepřišla o vložené prostředky do vzdělání člověka, který by pak odešel "za lepším". takže moc rozhodnutí pana ředitele nechápu, ale je to na něm ;)
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3365
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava


Zpět na Náhrady, odměny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 návštevníků