Výpočet dovolené při zkáceném úvazku

dočasná pracovní neschopnost, dovolená, svátky, neplacená volna, odměny

Výpočet dovolené při zkáceném úvazku

Příspěvekod Dindina » čtv 04. srp 2016 10:46:15

Dobrý den milé radilky,
moc vás prosím o pomoc. Stále se nemůžu dopočítat nároku dovolené zaměstnankyně. Tato zaměstnankyně (učitelka) pracuje u nás jeden den v týdnu (úvazek 0,0952). Podle programu Vema má nárok roční dovolené 8 dnů (toho jsem se dopočetla tak, že 40 dnů dovolené = 5 pracovních dnů; 8 dnů dovolené = 1 pracovní den), ale délka dovolené mi je v programu ještě pokrácena na 1,5 dne. Paní odpracovala 30 směn k 30.6. Prosím, poraďte zda 1,5 dne je správně a jak se k tomu dopočítat??
Děkuji!
Dindina
 
Příspěvky: 57
Registrován: stř 12. pro 2012 10:40:42

Re: Výpočet dovolené při zkáceném úvazku

Příspěvekod fany » čtv 04. srp 2016 12:32:50

Vema předpokládá, že paní neodpracuje 60 dní, tudíž nebude mít nárok na dovolenou na kalendářní dny, nýbrž za odpracované dny. A vychází z celoročního nároku 8 dní...předpoklad odpracovaných směn do konce roku je 52, čili 2/12 z 8 dnů je právě 1,5 dne :bye:
fany
 
Příspěvky: 338
Registrován: pát 25. bře 2011 11:36:05

Re: Výpočet dovolené při zkáceném úvazku

Příspěvekod Dindina » čtv 04. srp 2016 13:17:45

Moc děkuji za vysvětlení! Už v tom mám konečně jasno :yahoo:
Dindina
 
Příspěvky: 57
Registrován: stř 12. pro 2012 10:40:42

Re: Výpočet dovolené při zkáceném úvazku

Příspěvekod Dindina » čtv 04. srp 2016 14:27:33

A ještě mě napadlo, jak to řešit s dovolenou v době prázdnin, když má nárok jen 1,5 dne? Zbytek dáváte nepřímou činnost?? Děkuji.
Dindina
 
Příspěvky: 57
Registrován: stř 12. pro 2012 10:40:42

Re: Výpočet dovolené při zkáceném úvazku

Příspěvekod fany » pát 05. srp 2016 7:01:42

koukám, že jsem napsala pěkný nesmysl...NÉ dovolená za kalendářní dny, ale za kalendářní rok :)....ale princip to nemění. Dovolená s nepřímou činností nijak nesouvisí,vždycky to záleží na tom, jaký paní měla rozvrh. A ten, jak jsem pochopila, měla jen jeden den týdnu - a v tom je obsažená přímá i nepřímá činnost. Pokud byste jí nařídili nějakou práci, tak už je to odpracovaný den. Nebo může paní zažádat o omluvené volno - to zaměstnavatel nařídit nemůže :).
fany
 
Příspěvky: 338
Registrován: pát 25. bře 2011 11:36:05

Re: Výpočet dovolené při zkáceném úvazku

Příspěvekod Mzdový účetní » pát 19. srp 2016 11:59:02

Také jsem došel k nároku 1,5 dne. Mohu pro případy pochybností pří mzdových věcech doporučit FP stránku "Kontrola výplatní pásky". Tam mi vždy pomohli...
Mzdový účetní
 
Příspěvky: 5
Registrován: pát 19. srp 2016 11:49:42

Re: Výpočet dovolené při zkáceném úvazku

Příspěvekod bublanina » pát 26. srp 2016 13:28:29

Dobrý den, měla bych podobný dotaz. Zaměstnankyně je zaměstnaná na jeden den v týdnu. Vzniká jí nárok na dovolenou za odpracované dny, protože za celý rok neodpracuje více než 60 dnů. Program Vema mi spočítal, že má nárok na 5 dnů, ale já jsem spočítala nárok jen 4 dny. V Zákoníku práce se uvádí: "Za každých odpracovaných 21 dnů přísluší zaměstnanci jedna dvanáctina dovolené za kalendářní rok." Celkem odpracuje 52 dnů za rok, tedy 2x21, takže náleží 2x 25/12, což jsou 4 dny. Program počítá takto: 52/21=2,476 x 25/12 = 5 dnů. Který ze dvou výpočtů je prosím správný? Děkuji za komentáře.
bublanina
 
Příspěvky: 3
Registrován: úte 14. čer 2016 9:22:28

Re: Výpočet dovolené při zkáceném úvazku

Příspěvekod witty » pát 26. srp 2016 14:36:13

bublanina: nevím, jestli se nějak nezměnila pravidla výpočtu dovolené, ale dosud se to počítalo takto:
člověk pracuje 1 den z 5 v profesi, kde je nárok na 5 týdnů dovolené.
Takže jeho 5 týdnů je 5 pracovních dnů = roční nárok je 5 dnů.
Odpracoval v roce 2x21 dnů, tj. má nárok na 2/12 z těchto 5 dnů (ne z 25) což je asi 1 den.
Takto to vždy počítala i Vema, takže mě zaráží, že zaměstnanci dává celých 5 dnů.
Když jsem začala pracovat v současné práci, kde je takových malých úvazků docela dost, přišlo mi to nelogické, když zaměstnanec odpracuje komplet všechny své pracovní směny v roce a má být takto podle mě znevýhodněn prakticky nulovou dovolenou. Volala jsem na MPSV nějakému velkému odborníkovi přes dovolenou, zda je tento výpočet správný - nezastihla jsem ho, ale jeho kolega mi řekl, že by se mělo při posuzování vycházet z ducha zákona (nějaké logiky), ne z litery, a že v tomto případě by zaměstnanec pracující 1 den v týdnu měl mít svých 5 jednodenních týdnů dovolené, ale že mi to říká "natajňačku", ať zavolám ještě jednou a zkonzultuji s původně volaným JUDr. odborníkem. Když jsem se mu pak druhý den dovolala a předložila dotaz, odpověď byla, že dovolenou nekompromisně krátit a pak ještě jednou za odpracované dny a bez milosti hotovo. Pak si vyberte, s kým chcete konzultovat dotaz.
witty
 
Příspěvky: 1230
Registrován: pon 02. bře 2009 10:21:43
Bydliště: JČ kraj

Re: Výpočet dovolené při zkáceném úvazku

Příspěvekod refi » pon 29. srp 2016 10:27:56

bublanina píše:Dobrý den, měla bych podobný dotaz. Zaměstnankyně je zaměstnaná na jeden den v týdnu. Vzniká jí nárok na dovolenou za odpracované dny, protože za celý rok neodpracuje více než 60 dnů. Program Vema mi spočítal, že má nárok na 5 dnů, ale já jsem spočítala nárok jen 4 dny. V Zákoníku práce se uvádí: "Za každých odpracovaných 21 dnů přísluší zaměstnanci jedna dvanáctina dovolené za kalendářní rok." Celkem odpracuje 52 dnů za rok, tedy 2x21, takže náleží 2x 25/12, což jsou 4 dny. Program počítá takto: 52/21=2,476 x 25/12 = 5 dnů. Který ze dvou výpočtů je prosím správný? Děkuji za komentáře.


určitě je nutné vidět, jak je u zaměstnance nastaven rozvrh do konce kalendářního roku, takto se bavíme čistě teoreticky. nicméně při rozvrhu a práci jeden den v týdnu je nárok pouze 1 den dovolené přesně jak píše witty, přikládám vysvětlení výpočtu vemy:

Dle ustanovení § 213 ZP se dovolená nestanoví v pracovních dnech, ale v týdnech. Týdnem se přitom rozumí sedm po sobě následujících kalendářních dnů (ustanovení § 350a ZP).
Pracuje-li zaměstnanec 5 dní v týdnu, činí jeho nárok na dovolenou 5 týdnů * 5 dní tj. 25 dní.
Pracuje-li zaměstnanec 1 den v týdnu, pět týdnů u něj činí 5*1=5 dní. Jelikož ale zaměstnanec pracující 1 den v týdnu nesplní základní podmínku vzniku práva na dovolenou za kalendářní rok, ani její poměrnou část dle ustanovení § 212 odst. 1) zák. č. 262/2006 Sb., zákoníku práce v platném znění, protože do konce roku neodpracuje 60 dnů, na základě ustanovení § 214 ZP mu přísluší dovolená za odpracované dny v délce jedné dvanáctiny dovolené za kalendářní rok za každých 21 odpracovaných dnů v příslušném kalendářním roce.
Pokud v kalendářním roce odpracuje všechny své plánované směny, odpracuje cca 52 dnů (záleží, který den v týdnu je jeho pracovním), má tedy nárok na 52/21=2,47 tedy 2/12 ročního nároku, tj. 5 dní.
5/12*2=0,8333 dne, po zaokrouhlení 1 den.
Náš způsob výpočtu se opírá o výklad uvedený v publikaci autorů Mgr. Zdeněk Schmied, JUDr. Eva Špundová: "Dovolená a její aplikace v praxi s praktickými příklady" (Anag, 2. vydání 2012). V odborné literatuře lze ale nalézt obdobný výklad i od jiných renomovaných právníků.
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3365
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava


Zpět na Náhrady, odměny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků