Povinnost podat daňové přiznání

zálohové, srážkové, slevy, bonusy, roční zúčtování daní, potvrzení

Povinnost podat daňové přiznání

Příspěvekod Waja » čtv 11. úno 2016 16:16:23

Prosím o radu, zda má poplatník povinnost podat sám daňové přiznání v tomto případě:
zaměstnanec na hlavní pracovní poměr v jedné organizaci a v druhé organizaci souběžně dohoda o pracovní činnosti jen v jednom měsíci ve výši hrubého příjmu 4500, z kterého byla sražena zálohová daň. Dohaduji se tu s jedním zaměstnancem, který tvrdí, že tento příjem podle daňového zákona nemusí vůbec přiznávat.

Čím víc pročítám zákon o daních, tím se víc do toho zamotávám a už ani nevím, co jsem dosud dobře znala. :D
http://zakony.centrum.cz/zakon-o-danich-z-prijmu/cast-4
Waja
 
Příspěvky: 80
Registrován: pát 17. zář 2010 9:42:32

Re: Povinnost podat daňové přiznání

Příspěvekod witty » čtv 11. úno 2016 16:34:22

V jednom měsíci zálohová daň od dvou plátců - musí podat přiznání.
Úplně stejný případ jsou třeba předsedové maturitních komisí, kterým se sráží na hostitelské škole zálohová daň - měli by si dávat přiznání na FÚ. Pokud ovšem napíší do DP, že žádné jiné příjmy neměli..... :whistle:
witty
 
Příspěvky: 1230
Registrován: pon 02. bře 2009 10:21:43
Bydliště: JČ kraj

Re: Povinnost podat daňové přiznání

Příspěvekod Waja » pát 12. úno 2016 11:34:24

Witty, díky. Chápu to úplně stejně jako Vy. Bohužel se to těžko vysvětluje zaměstnancům. Minulý rok jsem předsedům maturitních komisí, kteří byli vysláni na jinou školu, vyplnila formulář, a oni si přiznání jen odnesli na FÚ. Letos si něco přečetli v novinách a různých "odborných" publikacích a vyrukovali na mne, že povinnost podat přiznání nemají :( . Do "Prohlášení" těžko mohou napsat, že žádné jiné příjmy namají, když jim z hostitelké školy poslali potvrzení o příjmech přes nás, jako zaměstnavatele. Navíc my jsme je na tu jinou školu sami vysílali a měli na to sepsanou dohodu. Jedna paní učitelka volala dokonce na FÚ a "odborná pracovnice" jí prý řekla, že příležitostný příjem do šesti tisíc vůbec nemusí nikde uvádět. Přesvědčila všech pět ostatních pedagogů z naší školy, kteří byli jako předsedové a komisaři u maturit na jiné škole a já jim to teď nedokážu vysvětlit. Vycházím se všemi velmi dobře, tak bych ráda, aby to tak do budoucna zůstalo. Oni tomu vůbec nerozumí, někde si něco přečtou a pak to chtějí aplikovat u sebe a bohužel i u ostatních. Proto ten můj dotaz. Netýká se to jen jich, ale i několika dalších, kteří si na dohodu o provedení práce, nebo na malý úvazek přivydělávají na jiné škole. Teď jsem sama skoro proti všem :-! .
Waja
 
Příspěvky: 80
Registrován: pát 17. zář 2010 9:42:32

Re: Povinnost podat daňové přiznání

Příspěvekod witty » pát 12. úno 2016 15:04:10

Takže Vám už zbývá jen "maličkost" - vysvětlit jim, že pojem příležitostný příjem není to samé jako příjem ze závislé činnosti.
Já bych jim řekla (tedy já to mým zaměstnancům říkám) při vyplňování daňového prohlášení v oddíle III., co vlastně podepisují:
-že chtějí zúčtovat daně u zaměstnavatele,
-že nejsou povinni si dát přiznání (bod 1),
-že neměli kromě mzdy u nás nebo před nástupem k nám u předcházejícího zaměstnavatele žádné jiné příjmy podle § 7 až 10 ZDP (= ze samostatné činnosti, kapitál. majetku, z nájmu nebo ostatní příjmy kromě mzdy) viz bod 2.
- že měli mzdu jen od jednoho plátce nebo postupně od dalších plátců (bod 3)
Co zaměstnanci vyplní do prohlášení je jejich věc a ručí si za to.

Když si to vezmete, tak tím že nepodají přiznání zase žádný daňový únik nevznikne, takže nejde o nic závažného, ale měli by si uvědomit, že tu povinnost podat DP opravdu mají.
Dneska ani FÚ nezjistí, kde všude má zaměstnanec příjmy a zálohovou daň, ale prý budou někdy v blízké budoucnosti zaměstnavatelé posílat seznamy zaměstnanců + zdanitelných příjmů, to potom bude jiná situace.
witty
 
Příspěvky: 1230
Registrován: pon 02. bře 2009 10:21:43
Bydliště: JČ kraj


Zpět na Daně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 31 návštevníků