daně

zálohové, srážkové, slevy, bonusy, roční zúčtování daní, potvrzení

daně

Příspěvekod dadka » ned 19. úno 2012 13:21:58

Prosím o radu, mám na DPČ pracovníka, jehož hrubá mzda je 4179,-- Kč a v některých měsících má k tomu DPP (s jinou náplní práce). Dávám mu pořád zálohovou daň, je to tak správně? Pokud není, nevadí to? Tento pracovník je zaměstnán u jiné organizace na hlavní pracovní poměr.
dadka
 
Příspěvky: 4
Registrován: ned 19. úno 2012 13:16:10

Re: daně

Příspěvekod hanna » ned 19. úno 2012 14:50:20

Podle zákona o DP platí, že pokud má u vás zaměstanec podepsané Daňové prohlášení, srážíte zálohovou daň 15 % vždy a odečítáte slevu na poplatníka (2070, případně na děti). Daňové prohlášení může mít podepsané v měsíci pouze u jednoho zaměstnavatele. Pokud nemá u zaměstnavatele podepsané Daňové prohlášení a má souhrn příjmu z jakéhokoliv PPV do 5000 Kč, srážíte vždy srážkovou daň 15%, u příjmu nad 5000 Kč, vždy zálohovou daň rovněž 15% bez odpočtu na poplatíka samozřejmě. Přestože daň je stejná 15%, tak každá daň (srážková, zálohovou) se odesílá na FÚ na jiný účet. Myslím, že je chyba pokud srážíte zálohu do 5 tis. Kč. Protože i základ pro výpočet srážkové a zálohové daně se vypočítá jiným způsobem. U zálohové se základ zaokrouhlí na stovky nahoru a vypočte se 15 %, u srážkové se základ nezaokrouhluje a 15% se vypočte z částky vypočítané, tzn. nezaokrouhlené. Pokud jste postupovala u příjmů do 5 tis. dle výpočtu zálohové daně, není to správné, ani jste asi neodeslala daň na správný účet. Doporučovala bych Vám vše zkontrolovat a opravit.
hanna
 
Příspěvky: 383
Registrován: čtv 12. bře 2009 6:58:06

Re: daně

Příspěvekod refi » ned 19. úno 2012 19:48:36

hanno, a jak je to, když zaměstnanec podepíše prohlášení, ale neuplatní slevu? na první straně je přece možnost zaškrtnout uplatňuji nebo neuplatňuji. já jsem se s tím teda ještě nesetkala, takže nevím, jak je to v praxi.
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3368
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: daně

Příspěvekod dadka » ned 19. úno 2012 21:11:50

Děkuji za odpověď. Já jsem si myslela, že když je superhrubá mzda 5600,-- Kč (k uvedené hrubé mzdě 4179),-- Kč, počítá se zálohová daň. Srážková daň mi vychází stejně, takže odvedená částka je správně, ale na špatný účet...
dadka
 
Příspěvky: 4
Registrován: ned 19. úno 2012 13:16:10

Re: daně

Příspěvekod hanna » pon 20. úno 2012 8:02:15

refi, taky se mně nestalo, že by poplatník nezaškrtl "uplatňuji". Ono v podstatě proč podepisuje "Prohlášení..."? Proto, aby mohl uplatnit slevy na dani, jak na sebe, tak případně na děti. To by ty děti tam nemusel ani psát. Jinak to pro něj nemá význam, protože i když podepíše a nezaškrtne, že uplatňuje, tak mu srážíte zálohu bez odpočtů a ty si on sám v daňovém přiznání nebo vy v RZD po skončení kal.roku stejně uplatní. To by asi nebyl "normální", aby si nenechal vrátit přeplatky, na které má nárok!! A protože má na slevu nárok každý měsíc, pokud podepíše a zaškrtne "uplatňuji", pak mu slevy poskytujeme v rozsahu, na který nám předloží potřebné průkazy. Já bych aspoň postupovala takto.
hanna
 
Příspěvky: 383
Registrován: čtv 12. bře 2009 6:58:06

Re: daně

Příspěvekod Focus » pon 20. úno 2012 9:03:40

Dobrý den, měla bych doplňující dotaz - když už dojde k tomu, že vypočtu a odvedu daň na účet srážkové daně u FÚ a následně se zaměstnanec rozpomene a požádá, že nemá podepsáno nikde "růžové prohlášení" a mohl by daň nárokovat podáním přiznání, lze požádat FÚ o převod odvedené srážkové daně na účet daně zálohové a takto podat i vyúčtování nikoliv na srážkovou, ale zálohovou daň. Zaměstnanci by pak zaměstnavatel vystavil potvrzení o zdanitelných příjmech. Je tento postup možný?
Díky.
Focus
 
Příspěvky: 13
Registrován: pon 20. úno 2012 8:56:19


Zpět na Daně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 návštevníků