Daně - životní pojistka - zrušení

zálohové, srážkové, slevy, bonusy, roční zúčtování daní, potvrzení

Daně - životní pojistka - zrušení

Příspěvekod ucetni48 » stř 06. dub 2011 11:43:41

Prosím o radu. Zaměstnankyně přinesla do 15.2.2011 potvrzení o zaplacenémpojistném na soukromém životním pojištění za rok 2010.Udělala jsem jí roční zúčtování za rok 2010,kde byla částka odečtena. V dubnu 2011 vypověděla smlouvu,tím nedodržela podmínky stanovené smlouvou a peníze chce vyplatit.
Jak to bude s dodaněním, za jakou dobu (smlouvu má asi 4 roky) a bude si to dělat sama nebo je to povinnost zaměstnavatele?
Děkuji.
ucetni48
 
Příspěvky: 10
Registrován: stř 09. bře 2011 10:43:45

Re: Daně - životní pojistka

Příspěvekod refi » stř 06. dub 2011 12:01:14

za rok 2011 by si měla podat daňové přiznání, vy jí jen vytisknete příjmy a měla by dodanit všechny roky zpětně, kdy pojistku uplatňovala. uvádí se to někde do ostatních příjmů, určitě to jde na internetu vygůglit, kam to patří.
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3365
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Daně - životní pojistka

Příspěvekod witty » čtv 07. dub 2011 12:02:13

Při zrušení pojistky je povinna podat daňové přiznání za rok 2011 a pojistné, které uplatnila ke snížení základu daně za ty roky zpětně dá do příjmů podle § 10 a zdaní spolu s příjmem za rok 2011.
witty
 
Příspěvky: 1230
Registrován: pon 02. bře 2009 10:21:43
Bydliště: JČ kraj

Re: Daně - životní pojistka

Příspěvekod nono » čtv 07. dub 2011 21:02:13

Ano ano. Já měla také takový případ. Pracovník ani netušil, že je povinen podat daňové přiznání a dodanit. Bylo mi ho líto, tak jsem mu vypracovala přiznání k dani a on si podal sám na FÚ a dodanil.
Myslím, že jsou na vině i pracovníci pojišťoven - měli by to klientům říct. :!:
Vy můžete pomoct pracovníkovi, že mu vypíšete (nebo ofotíte potvrzení z pojišťovny na odpočet ) částky, které bude muset dodanit.
nono
 
Příspěvky: 721
Registrován: ned 15. bře 2009 1:25:10

Re: Daně - životní pojistka

Příspěvekod marmart » pát 08. dub 2011 8:07:45

nono píše:Ano ano. Já měla také takový případ. Pracovník ani netušil, že je povinen podat daňové přiznání a dodanit. Bylo mi ho líto, tak jsem mu vypracovala přiznání k dani a on si podal sám na FÚ a dodanil.
Myslím, že jsou na vině i pracovníci pojišťoven - měli by to klientům říct. :!:
Vy můžete pomoct pracovníkovi, že mu vypíšete (nebo ofotíte potvrzení z pojišťovny na odpočet ) částky, které bude muset dodanit.


Úplně stejně jako u nono, jsem to řešila předloni u jednoho našeho pracovníka. Lidi by už měli znát opravdu snad vše, přestože se zákony mění jak ponožky!
marmart
 
Příspěvky: 477
Registrován: pon 08. lis 2010 12:53:15

Re: Daně - životní pojistka

Příspěvekod eliska » pát 08. dub 2011 8:25:54

Pracovníci to opravdu nevědí. Zruší pojistku, někteří založí novou a že by měli něco zpětně dodanit, netuší. Pojišťováci jim to samozřejmě neřeknou, neboť by přišli o kšeft. Znám ale i případy, kdy lidé dělají mrtvé brouky a nic zpětně nedaní. Jestli na to finanční úřad někdy přijde, netuším.
eliska
 
Příspěvky: 218
Registrován: pon 29. bře 2010 11:05:34

Re: Daně - životní pojistka

Příspěvekod refi » pát 08. dub 2011 8:34:22

přesně tak eliško, máte pravdu. za těch x let, co se pojistky uplatňují do daní jsem se setkala s různými přístupy. každého na to upozorňuji, když mi řekne, že pojistku zrušil. a není to ani moje povinnost, ale nedalo by mi to. a zaměstnanci se k tomu staví opravdu různě - někdo se vyděsí a nejraději by daň zaplatil hned, někdo se zeptá, co z toho může být, když to nepřizná a zbytek mávne rukou ... osobně si myslím, že finančák tohle ještě dořešené nemá a nejspíš dlouho mít nebude, šlo by přece jen o spojení databází soukromého sektoru se státním a to bude problém. jediná cesta, jak na to přijít, je podle mne jejich pravidelná kontrola v organizacích. a já dělám mzdy od roku 1994 a kontrolu z FÚ jsem ještě neměla. a ani o ni nestojím :mosking:
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3365
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Daně - životní pojistka

Příspěvekod Waja » pát 08. dub 2011 9:02:50

Ty brďo, tak to se máte, že k vám nechodí kontroly. Já tady mám finančák pravidelně každý druhý rok, kontrolují naprosto úplně všechno komplet. Jsou tu vždy dvě nebo i tři grácie minimálně dva dny, chtějí mzdové listy a daňová prohlášení všech zaměstnanců a opravdu procházejí VŠE ! Chtějí mít doloženy všechna potvrzení, včetně rodných listů dětí, na které dávám lidem úlevy a dokonce chtějí dokladovat i rozhodnutí soudu o svěření do péče. Už jsem tak vycvičená, že mi samotné připadá, že ty svoje lidičky kvůli každému papíru skoro buzeruji. Ale oni jsou zase rádi, že jim v tom "růžovém papíru" ukážu kam mají jen fiknout podpis a dost mi ve všem věří. Myslím, že pokud zaměstnanec vyloženě nedonese papír o ukončení nebo zrušení pojistky, nemůžete vědět, že jí zrušil. Odpočet může jeden rok uplatnit a další rok si třeba podá přiznání sám a nebo odpočet vůbec neuplatní z důvodu, že má nízký vyměřovací základ. Myslím, že finančák nemá šanci tohle sledovat.
Waja
 
Příspěvky: 80
Registrován: pát 17. zář 2010 9:42:32

Re: Daně - životní pojistka - zrušení

Příspěvekod refi » pát 08. dub 2011 10:04:11

wajo, aspoň máte pravidelný výcvik :mosking: :drinks: já rodné listy dětí také vyžaduji a rozhodnutí o svěření do péče taky. za ty roky člověk posbírá tolik informací, že už raději nic nepodceňuje. ale o kontrolu ani tak nestojím, já bych na ni ani neměla čas :D
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3365
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava


Zpět na Daně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků