Převod prostředků na novou pojistnou smlouvu

zálohové, srážkové, slevy, bonusy, roční zúčtování daní, potvrzení

Převod prostředků na novou pojistnou smlouvu

Příspěvekod pmaja » sob 02. bře 2024 10:45:49

Dobrý den,
prosím o radu. Řeším takový případ ohledně životního pojištění naší zaměstnankyně. Paní si několik let nosila Potvrzení od pojišťovny o životním pojištění, uplatňovala si ho do daní. Minulý rok přinesla Potvrzení na dost velkou částku (za rok 2022). Říkala, že přešla na novou pojistku, peněžní prostředky byly převedeny přímo na tuto novou pojistku. Nebudu hodnotit, jestli to je výhodné nebo ne, důležité pro mě bylo potvrzení o zaplaceném životním pojištění. Očekávala jsem tedy toto potvrzení i za 2023. Zaměstnankyně nic nedonesla, upozornila jsem ji a ta se dotázala pojišťováka. Pojišťovák tvrdí, že nyní již není co uplatňovat.
Není to divné? Zaměstnankyně tvrdí, že žádné změny ve smlouvě neprováděla. V roce 2022 podmínky byly splněny, v roce 2023 ne? To by ale znamenalo, že by zaměstnankyně musela dodanit 10 let?
Prosím Vás, nesetkal jste se s tím již někdo? Já vím, že není moje povinnost se tímto zabývat, ale prostě mně to nedá.
pmaja
 
Příspěvky: 111
Registrován: úte 16. led 2018 13:16:49
Bydliště: Pardubický kraj

Re: Převod prostředků na novou pojistnou smlouvu

Příspěvekod jitumk » pon 04. bře 2024 10:25:06

Dobrý den,
měla jsem zaměstnance, který změnil smlouvu a veškeré prostředky si nechal převést na smlouvu novou, ale stále nosí potvrzení o zdanitelných příjmech, doložil novou smlouvu a splňuje všechny náležitosti.
Na školení nám říkali, že pokud přejde zaměstnanec na nový produkt a nenechá si vyplatit ani haléř a vše převede na novou smlouvu, tak nic nemáme řešit, ale zda musí přejít na stejný typ smlouvy nebo ne? To už nebylo upřesněno a mě nenapadlo se na to zeptat.

Zdá se, že ten váš zaměstnanec přešel na jiný druh produktu, který nesplňuje všechny náležitosti potřebné k uplatnění daňové slevy. Možná je to legální způsob, jak se dostat k penězům a vyhnout se dodanění za nesplnění podmínek.
Upřímně řečeno, také by mi to leželo v hlavě a raději bych si zavolala na radu na FÚ.
jitumk
 
Příspěvky: 349
Registrován: úte 10. led 2017 9:34:41
Bydliště: JMK

Re: Převod prostředků na novou pojistnou smlouvu

Příspěvekod pmaja » pon 04. bře 2024 11:33:27

No právě. Člověku to je na školení úplně jasné, jenže pak přijde nějaký konkrétní případ, který je trošku jinak, než říkali na školení a jsem v koncích. |:-(|
Ještě si říkám, jestli to nebude tak, že ty prostředky, které se na tu novou smlouvu převedly, tam jsou nějak vázané do nějakého věku toho zaměstnance (tím by podmínka nedodanění mohla být splněna) a teď ta měsíční částka je "jen" pojistné, které se "spotřebovává".
No ještě budu pátrat.
Děkuji.
pmaja
 
Příspěvky: 111
Registrován: úte 16. led 2018 13:16:49
Bydliště: Pardubický kraj

Re: Převod prostředků na novou pojistnou smlouvu

Příspěvekod pmaja » pon 04. bře 2024 14:10:03

Koukám do té její smlouvy a je na ní napsaná divná věc: Hlavní pojištění: varianta BEZ daňových výhod od roku 2015.

Takže jsem pojišťovákovi napsala, jestli to mám chápat tak, že ty převedené prostředky jsou někde vázané a budou vyplacené po dožití nějakého věku a on mně na to napsal toto: paní má vše v pořádku, na ty peníze ze starého pojištění a uplatněných daňových výhod má jiné pojištění. Chápu Vaše dotazy a určitě bych paní žádné nepříjemnosti ohledně daní nezpůsobil.

Já to asi vzdávám. Prostě jí udělám ty daně podle toho, co předložila a jestli jí někdy FÚ vyzve, tak ať si nese následky a jde si to vyřídit s pojišťovákem.
pmaja
 
Příspěvky: 111
Registrován: úte 16. led 2018 13:16:49
Bydliště: Pardubický kraj


Zpět na Daně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků

cron