Rozhodnutí o přiznání starobního důchodu

sociální, zdravotní, zákonné, evidenční listy

Rozhodnutí o přiznání starobního důchodu

Příspěvekod onda » úte 27. dub 2010 13:28:03

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli má organizace povinnost po zaměstnancích odcházejících do starobního důchodu, kteří i nadále pracují, požadovat doložení, že je poživatelem starobního důchodu Rozhodnutím z OSSZ, kde je i výměra důchodu. Je nám to k něčemu, když se teď důchodců žádné úlevy netýkají? Přijde mi to hloupý to po nich chtít. Pro odměnu s FKSP k prvnímu odchodu do důchodu používáme pouze Potvrzení pro zaměstnavatele o sepsání žádosti o důchod. Ale nějak si pořád nejsem jistá, že to tak je všechno správně. Děkuji všem za informaci, jak to chodí jinde.
onda
 
Příspěvky: 44
Registrován: úte 10. bře 2009 11:10:03

Re: Rozhodnutí o přiznání starobního důchodu

Příspěvekod refi » úte 27. dub 2010 13:50:17

rozhodnutí po zaměstnancích rozhodně chci. už proto, že musíte zkontrolovat, zda má opravdu řádný starobní důchod a ne předčasný - tam byste měli ohlašovací povinnost, protože u předčasného důchodu se nemůže pracovat na normální smlouvu, pouze na dohodu o provedení práce. takže to je jeden důvod. druhým důvodem je, že se opět vystavují starobním důchodcům evidenční listy. ale jen některým. a to právě vyplývá z rozhodnutí o přidělení starobního důchodu, tzn. jaký druh starobního důchodu má přiznán. takto mi to aspoň bylo řečeno kontrolorem z ossz letos v únoru. někteří totiž mohou pobírat jen krácený starobní důchod a pracovat dále "na procenta". ale tuto oblast jsem si ještě moc neprostudovala, zatím se mě netýkala.
nicméně - kontrola z ossz bude po vás ta rozhodnutí chtít vidět, takže je určitě po zaměstnancích chtějte. navíc je to i jejich povinnost, cituji ze stránek čssz: "Tuto skutečnost je zaměstnanec povinen sdělit zaměstnavateli na jeho výzvu (ust. § 51 odst. 2 zákona č. 582/1991 Sb). Informaci o tom, že zaměstnanec zahájil řízení o přiznání důchodu, získá zaměstnavatel v návaznosti na žádost o vyplnění tiskopisu „Potvrzení podle § 83 zákona č. 582/1991 Sb.“, se kterou se něj vždy obrátí příslušný orgán sociálního zabezpečení poté, co s jeho zaměstnancem sepíše žádost o důchod; tímto je zaměstnavateli signalizováno, aby zaměstnance vyzval ke splnění povinnosti ve smyslu ust. § 51 odst. 2 zákona č. 582/1991 Sb."

no a k těm odměnám z fksp - máte sice žádost o důchod, ale jak se dozvíte, že ji zaměstnanec nestáhl nebo nakonec na důchod neměl nárok? pokud dáváte odměny pouze na potvrzení o sepsání žádosti, určitě si pak toto ještě doložte skutečným přiznáním důchodu. :)
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3365
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Rozhodnutí o přiznání starobního důchodu

Příspěvekod onda » úte 27. dub 2010 14:07:40

Děkuju za odpověď, ale ve zmiňovaném § 51 odst. 2 zákona č. 582/1991 Sb je napsáno, že zaměstnanec je povinen informaci SDĚLIT. Není tam doložit. Můžu si do jeho osobního spisu navíc toto rozhodnutí teda okopírovat včetně výměry tohoto důchodu? :oops:
onda
 
Příspěvky: 44
Registrován: úte 10. bře 2009 11:10:03

Re: Rozhodnutí o přiznání starobního důchodu

Příspěvekod refi » úte 27. dub 2010 14:10:15

děláme to tak, že si nechávám kopii, kde si částku začerní, jak kdo chce. někdo s tím nemá problém, ale je to na nich. mě ostatně ta částka nezajímá, stejně je to vždycky na sotva přežití :?

jo a ještě něco, máte i ohlašovací povinnost na zdravotní pojišťovnu, že máte starobního důchodce, tam potřebujete datum přiznání. takže je na vás, jestli si vytvoříte nějaký svůj formulář, kde vám to "sdělení" podepíše :) , ať jste krytí, nebo si uděláte jednoduše kopii se zakrytou částkou ;)
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3365
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Rozhodnutí o přiznání starobního důchodu

Příspěvekod onda » úte 27. dub 2010 14:16:35

Na zdravotní pojišťovnu jsem úplně zapoměla. Děkuju za připomenutí. To je pravda. A navíc jsem teď našla, že zaměstnanci sociálky mají povinnost žádost o důchod sepsat, i když jsou přesvědčeni, že na něj nevzniká nárok. Takže mi je doklad o sepsání žádosti o důchod opravdu k ničemu. To máte taky pravdu.
Pokud jim člověk dává platový výměr, je to jiné, ale výměr důchodu jsou v podstatě jejich peníze a každý na mě vždycky kouká jak 100 :evil: tak jsem si myslela, že se tomu teď vyhnu. No tak to po nich budu chtít teda po všech a tu nepříjemnou chvilku si musím prostě vždycky hold prožít. díky moc za odpovědi a pomoc při mém problému :thumbs up:
onda
 
Příspěvky: 44
Registrován: úte 10. bře 2009 11:10:03


Zpět na Pojištění

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků