Zdravotní-budoucí student

sociální, zdravotní, zákonné, evidenční listy

Zdravotní-budoucí student

Příspěvekod Cindysek » ned 08. pro 2013 1:14:14

Dobrý večer,moc vás prosím o radu..jsem absolvent gymnázia 2012, letos v září jsem předčasně ukončila studium na VŠ která mi do budoucnosti nemohla dát absolutně nic a ano je to má chyba že jsem si to uvědomila až tak pozdě.V květnu dělám přijímačky na jinou VŠ a otec mi slíbil platit zdravotní do doby než mi ho začne platit škola,bohužel se ale dostal do problémů a není toho schopen.Na brigádu chodím ale díky složité finanční i rodinné situaci nejsem schopna si ho platit sama.Chtěla bych se vás tedy zeptat, je možné zajít na pracovní úřad(konkrétně v Olomouci) a zažádat o placení zdravotního pojištění(pokud možno i zpětně o měsíc) přestože nechci aby mi hledali práci,protože nejsem schopna z časových důvodů(brigáda,příprava na přijímačky,domácnost) ji zvládat? Dostal se někdo z vás do takové situace? Jak jste ji řešili? Děkuji za odpovědi :)
Cindysek
 
Příspěvky: 3
Registrován: ned 08. pro 2013 1:11:22

Re: Zdravotní-budoucí student

Příspěvekod georga » pon 09. pro 2013 9:10:53

Vašemu dotazu příliš nerozumím. Vždyť máte brigádu, tak ji zlegalizujte a zdravotní pojištění budete mít zaplacené. Samozřejmě na pracovní úřad zajít můžete a stát za vás zdravotní pojištění zaplatí z peněz, které tam odvádějí jiní, kteří pracují, vedle toho mají děti, starají se o staré rodiče, doplňují si vzdělání studiem... Je plno lidí, kteří práci nemohou najít, i když se snaží. Ale vy nemůžete pracovat, protože se připravujete na přijímačky a staráte o domácnost? Pokud máte opravdu vážný důvod, proč nemůžete hledat práci, pak se omlouvám, ale jinak mi váš dotaz zavání spíš leností.
georga
 
Příspěvky: 111
Registrován: čtv 02. čer 2011 13:31:40

Re: Zdravotní-budoucí student

Příspěvekod witty » pon 09. pro 2013 10:36:31

Pochybuji, že měsíc zpětně za vás někdo zaplatí zdravotní pojistné.
Pokud se v prosinci zaregistrujete na úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání, tak máte tento měsíc pokrytý, ale předchozí období budete muset doplatit. Že by vám hledali nějakou práci, to je spíš sci-fi než realita. Otázka je, zda budete moci souběžně s evidencí na ÚP vykonávat brigádu. To děláte na černo, nebo je to příjem, ze kterého se neplatí zdravotní pojistné?
Každopádně zajděte na svou zdravotní pojišťovnu a domluvte se, co s dlužným pojistným dříve, než vám naběhne penále. Možná by šel dohodnout splátkový kalendář.
witty
 
Příspěvky: 1230
Registrován: pon 02. bře 2009 10:21:43
Bydliště: JČ kraj

Re: Zdravotní-budoucí student

Příspěvekod Cindysek » stř 11. pro 2013 20:54:48

georga píše:Vašemu dotazu příliš nerozumím. Vždyť máte brigádu, tak ji zlegalizujte a zdravotní pojištění budete mít zaplacené. Samozřejmě na pracovní úřad zajít můžete a stát za vás zdravotní pojištění zaplatí z peněz, které tam odvádějí jiní, kteří pracují, vedle toho mají děti, starají se o staré rodiče, doplňují si vzdělání studiem... Je plno lidí, kteří práci nemohou najít, i když se snaží. Ale vy nemůžete pracovat, protože se připravujete na přijímačky a staráte o domácnost? Pokud máte opravdu vážný důvod, proč nemůžete hledat práci, pak se omlouvám, ale jinak mi váš dotaz zavání spíš leností.

Děkuji za reakci,přece jen vás ale trochu uvedu do problému...kromě brigády(12-tihodinovky) se starám o mladší sestru a rodiče s námi nejsou takže starost o domácnost opravdu neznamená umytí nádobí a konec,(plus starost o domáci zvířata[nemyslím pouze psy a ostatní drobnou zvěř]),takže pokud do situace nevidíte tak nesuďte...zmíněná lenost opravdu není na místě.
Cindysek
 
Příspěvky: 3
Registrován: ned 08. pro 2013 1:11:22

Re: Zdravotní-budoucí student

Příspěvekod Cindysek » stř 11. pro 2013 21:00:25

witty píše:Pochybuji, že měsíc zpětně za vás někdo zaplatí zdravotní pojistné.
Pokud se v prosinci zaregistrujete na úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání, tak máte tento měsíc pokrytý, ale předchozí období budete muset doplatit. Že by vám hledali nějakou práci, to je spíš sci-fi než realita. Otázka je, zda budete moci souběžně s evidencí na ÚP vykonávat brigádu. To děláte na černo, nebo je to příjem, ze kterého se neplatí zdravotní pojistné?
Každopádně zajděte na svou zdravotní pojišťovnu a domluvte se, co s dlužným pojistným dříve, než vám naběhne penále. Možná by šel dohodnout splátkový kalendář.


Nedělám na černo,neplatí se z toho zdravotní...opravdu bych na zdravotní z toho příjmu neměla tak jenom jsme chtěla vědět zda mě během těch 7-8 měsíců nebudou z ÚP bombardovat každou chvilku ať běhám na na dohodnuté pohovory když to bude to poslední co bych potřebovala...:( děkuji za radu
Cindysek
 
Příspěvky: 3
Registrován: ned 08. pro 2013 1:11:22

Re: Zdravotní-budoucí student

Příspěvekod georga » čtv 12. pro 2013 11:10:30

Omlouvám se, reagovala jsem trochu zbrkle.
georga
 
Příspěvky: 111
Registrován: čtv 02. čer 2011 13:31:40

Re: Zdravotní-budoucí student

Příspěvekod witty » pát 13. pro 2013 11:53:16

Takže pracujete oficiálně, ale zdravotní se nesráží - čili se jedná o dohodu o provedení práce. Pokud máte podepsané daňové prohlášení (růžový dvojlist), tak se z příjmu cca do 10 tisíc hrubého nesráží ani daň z příjmu (měla byste mít hrubého stejně jako čistého). Jestli vám daň ze mzdy srážejí, tak se shánějte po daňovém prohlášení a podepište ho.
A k těm možnostem:
zajděte na úřad práce a popište jim svou situaci - po škole, s brigádou, budete se hlásit na VŠ - a uvidíte co vám řeknou. Souběžně s evidencí na ÚP je možné si vydělat 4000 hrubého měsíčně, ale jestli tam není nějaká další klička, to nevím, to se tam dozvíte. Myslím, že když řeknete, že se hodláte znovu hlásit na školu, tak nehrozí, že by vám sháněli práci. Oni jí dnes neseženou ani tomu, kdo má perspektivní zájem pracovat, takže asi tak.
Jestli to s evidencí na ÚP nepůjde, tak bych být vámi usilovala o brigádu na dohodu o pracovní činnosti nebo pracovní poměr, ze kterého se sráží zdravotní pojistné. Nevím, jakou máte průměrně výplatu, něco by vám museli zřejmě dosrazit, aby se odvedlo pojištění alespoň v povinné výši, ale nebolelo by vás to finančně tolik, jako když platíte ZP rovnou celé z vlastní kapsy.
Třeba tu ještě někoho napadne další řešení....
witty
 
Příspěvky: 1230
Registrován: pon 02. bře 2009 10:21:43
Bydliště: JČ kraj


Zpět na Pojištění

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků

cron