II.pilíř

sociální, zdravotní, zákonné, evidenční listy

II.pilíř

Příspěvekod HAANKA » čtv 15. srp 2013 12:15:06

Zdravím Radílky a prosím o radu.
Soukromě účtuji ještě malé firmy a fyzické osoby a jeden ze zaměstnanců mi dnes zavolal, že se přihlásil do II.pilíře a dnes mu přišel dopis a já vůbec nevím, jak dál pokračovat. Doufala jsem, že se mi to "vyhne". Moc Vás prosím o radu, jak postupovat a pokud někdo používáte program ÚČTO, tak jak zpracovat mzdu s II.pilířem.
HAANKA
 
Příspěvky: 144
Registrován: pon 04. říj 2010 13:45:32

Re: II.pilíř

Příspěvekod georga » čtv 03. říj 2013 10:48:51

Dobrý den.
Chtěla bych ještě přidat dotaz k II. pilíři. Zaměstnanec mi v září ohlásil, že je účastníkem důchodového spoření - II. pilíře. Jeho smlouva nabyla právní moci od 1. července 2013, ale "byly přece prázdniny". Zanadávala jsem si a vše zadala ve VEMĚ, vytvořila hlášení i následné hlášení za předchozí měsíce na finanční správu. Ale u plateb za toto spoření se mi vytváří převodní příkaz jen s částkou za září. Za červenec a srpen se mi spoření za červenec a srpen u zaměstnance nestrhává, ani se mi o ni nezvyšuje odvod na finanční správu, přitom hlášení se vytváří za všechny měsíce správně. Nevím, zda mohu tuto částku strhnout "na tvrdo", ručně, a odváděné peníze o ni zvýšit. Nebo jsem ještě někde něco zapomněla vyplnit? Aby mi to pak v ročním hlášení nedělalo neplechu.
Asi píšu trochu nesrozumitelně, ale třeba někdo ví a poradí. Děkuji.
georga
 
Příspěvky: 111
Registrován: čtv 02. čer 2011 13:31:40

Re: II.pilíř

Příspěvekod vero » čtv 03. říj 2013 10:57:57

Zaměstnanec má povinnost nahlásit účast na II. pilíři co nejdříve. Pokud tak neučiní, mzdovka mu nemusí zpětně nic strhávat. Začnete proto srážet až od září. Předchozí měsíce si musí zaměstnanec vyřídit sám s FÚ. Aspoň tak jsem to pochytila na školení. V praxi jsem to naštěstí nezažila. Máme zatím dvě zaměstnankyně, které mi podepsání smlouvy na II. pilíř nahlásily zavčas.
vero
 
Příspěvky: 115
Registrován: stř 25. črc 2012 9:29:44

Re: II.pilíř

Příspěvekod georga » čtv 03. říj 2013 11:11:39

Děkuji. Mně bylo divné, když má VEMA všechno tak propracované, že jsem možnost zpětného doplacení spoření nikde nenašla.
A hezký den.
georga
 
Příspěvky: 111
Registrován: čtv 02. čer 2011 13:31:40

Re: II.pilíř

Příspěvekod witty » čtv 03. říj 2013 11:14:52

Cituji z Průvodce pracovně právními předpisy (9/2013):
Poruší-li poplatník oznamovací povinnost a v důsledku toho není plátcem pojistného sraženo a odvedeno pojistné na důchodové spoření ve správné výši, vzniká poplatníkovi (nikoliv plátci) povinnost uhradit správci pojistného takto neodvedené pojistné namísto plátce pojistného, a to spolu s přirážkou k pojistnému ve výši 10 % z neodvedeného pojistného. Pokud ke zjištění porušení povinnosti ze strany poplatníka došlo na základě oznámení tohoto poplatníka nebo plátce pojistného, činí přirážka k pojistnému poloviční výši.
... Rovněž plátce pojistného, pokud zjistí, že poplatník porušil svou oznamovací povinnost, je povinen oznámit správci pojistného, že poplatník porušil uloženou povinnost....
----------------------
Prostě vy jste z obliga, srazíte jen za aktuální měsíc. Zaměstnanec se musí sám udat :) na finančáku a vy byste ho taky měla napráskat, že porušil povinnost. Veškeré dlužné pojistné si vyřizuje sám zaměstnanec.
Jinak tím "byly přece prázdniny" jste mě rozesmála. To jsou celí oni.
witty
 
Příspěvky: 1230
Registrován: pon 02. bře 2009 10:21:43
Bydliště: JČ kraj

Re: II.pilíř

Příspěvekod vea » úte 15. říj 2013 9:46:05

Jak se postupuje, když zaměstnance nedodrží svoji povinnost oznámit zaměstnavateli, že se stal účastníkem důchodového spoření :
- oznámím toto místně příslušnému Finančnímu úřadu ( tj. FÚ kam spadá zaměstnanec podle místa trvalého bydliště )
Toto by měl oznámit zaměstnanec sám, i když jsem na to přišla já, jako zaměstnavatel (když to oznámí zaměstnavatel, FÚ napočítá
zaměstnanci větší penále )
- FÚ pošle zaměstnanci "Rozhodnutí ...." kde mu předepíše co má zaplatit : splátku důch.spoření na příslušný účet a penále ve výši 5 %
na příslušný účet. Tyto výpočty provedou na základě mzdového listu, který jsem jim musela předložit ( jednalo se o jeden měsíc - červenec )
jako zaměstnavatel ( mzdový list jsme oskenovala a poslala e-mailem )
- jako zaměstnavatel jsem požádala ČSSZ o vrácení přeplatku na sociálním pojištění ( protože, jsem za měsíc červenec strhávala 6,5 % namísto 3,5 % ).
Napsala jsem jim průvodní dopis na adresu : ČSSZ, Ústředí - odbor nemocenského pojištění zaměstnanců, Křížová 25, 225 08 Praha 5 a ještě vyhotovila
ručně Přehled o výši pojistného tak jak by vypadal, kdyby bylo správně zaměstnancem oznámeno, že se stal účastním důchodového spoř. od měsíc 07/2013.
Na základě tohoto nového přehledu ČSSZ vrátí přeplatek zaměstnavateli a já jako zaměstnavatel tento přeplatek vrátím zaměstnanci.

Na FÚ kam měsíčně zasílám elektronicky "Hlášení" jsem žádné dodatečné hlášení za červenec neposílala, ani žádné peníze zaměstnanci nestrhávala a neodváděla FÚ.
Tak jak jsem výše popsala je ten červenec vyřízený.

Co mi ale nejde, je odeslání hlášení na FÚ elektronicky podepsané zaručeným elektronickým podpisem, který vlastním. Když chci hlášení podepsat, žádá se po mně nějaké heslo
k elektronickému podpisu, ale já žádné neznám. Takže odešlu elektronický na FÚ nepodepsané a pak vytisknu a podepsané zanesu na FÚ. Do budoucna tam ale každý měsíc chodit nemíním.
Takže, jestli někdo víte, jak odeslat, poraďte !!! Ještě je další možnost odeslat přes datovou schránku, ale tu si obhospodařuje p. ředitelka sama, takže si netroufám ji s tímto otravovat.
Ona je totiž hrozně uřvaná, a já už na to nemám, to furt poslouchat.
vea
vea
 
Příspěvky: 18
Registrován: stř 19. srp 2009 8:45:49

Re: II.pilíř

Příspěvekod vero » úte 15. říj 2013 14:47:49

Nevím, jak je to zavedeno u vás, ale u nás je na FÚ registrovaná naše ekonomka (zároveň zástupkyně ředitele) jako osoba pověřená jednat s tímto úřadem za zaměstnavatele. Takže pokud tam něco neseme, musí tam být buď její podpis, nebo ředitelův coby statuta. A osobní certifikát máme také na její jméno (i když to posílám já ze svého počítače), takže mi hlášení ohledně II. pilíře jde elektronicky odeslat bez problémů, pokud je to podepsáno jejím certifikátem.
vero
 
Příspěvky: 115
Registrován: stř 25. črc 2012 9:29:44

Re: II.pilíř

Příspěvekod refi » úte 15. říj 2013 15:18:21

vero, znamená to tedy, že elektronicky podepíšete a žádné heslo to po vás nechce??
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3365
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: II.pilíř

Příspěvekod vero » úte 15. říj 2013 15:25:43

Ne, žádné heslo to nechce, pouze potvrdím výběr certifikátu.
vero
 
Příspěvky: 115
Registrován: stř 25. črc 2012 9:29:44

Re: II.pilíř

Příspěvekod witty » úte 15. říj 2013 15:37:55

Já také nezadávám heslo, mám certifikát od Postsignum.
Není možné, že by to chtělo heslo, které zadáváte při generování/obnově certifikátu u sebe v PC ??
witty
 
Příspěvky: 1230
Registrován: pon 02. bře 2009 10:21:43
Bydliště: JČ kraj

Re: II.pilíř

Příspěvekod refi » úte 15. říj 2013 15:44:51

když jsem to zkoušela, chtělo to po mně také heslo. zeptám se tedy jinak ... jaký používáte prohlížeč? IE, Firefox, nebo jiný?
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3365
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: II.pilíř

Příspěvekod refi » úte 15. říj 2013 15:58:18

nicméně, k zadání hesla jsem zadala dotaz na epo@pds.eu , až odpoví, vložím to sem :)
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3365
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: II.pilíř

Příspěvekod vero » stř 16. říj 2013 7:18:17

witty píše:Já také nezadávám heslo, mám certifikát od Postsignum.
Není možné, že by to chtělo heslo, které zadáváte při generování/obnově certifikátu u sebe v PC ??


U nás je to stejné - máme certifikát od Postsignum. Jinak já většinou používám Firefox, ale na odesílání přehledů na FÚ musím používat IE. Ve Firefoxu mi to háže nějaký chyby.
vero
 
Příspěvky: 115
Registrován: stř 25. črc 2012 9:29:44

Re: II.pilíř

Příspěvekod witty » stř 16. říj 2013 9:02:13

Já také používám IE...
witty
 
Příspěvky: 1230
Registrován: pon 02. bře 2009 10:21:43
Bydliště: JČ kraj

Re: II.pilíř

Příspěvekod refi » stř 16. říj 2013 11:10:20

takže komplet celý postup při podepisování je uveden zde http://epodpora.mfcr.cz/858.html včetně zadání hesla, jdu to prozkoumat a snad to ještě dnes i vyzkouším. podání pro EPO2 je možné opravdu jen v IE.
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3365
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Další

Zpět na Pojištění

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků