Příjem do 2.500,- Kč - musí být zaměstnání malého rozsahu?

sociální, zdravotní, zákonné, evidenční listy

Příjem do 2.500,- Kč - musí být zaměstnání malého rozsahu?

Příspěvekod noovicka » stř 05. čer 2013 8:55:44

Dobrý den,
prosím poradit. Pracovnice má plný úvazek na jeden PP. Nyní dojde k tomu, že jí bude s jejím souhlasem snížen úvazek o 5 hodin (tzn. 35 hod) a k tomu bude mít další PP na jiný druh práce na 5 hodin. Výdělek v tomto druhém PP bude cca 2.300,- Kč. Celkově ale bude mít paní stejný příjem za oba PP, jako předtím, ale jde mi o toto: Paní už má 4 roky do důchodu, a pakliže ten druhý PP nepřihlásím a budu ho považovat jako zaměstnání malého rozsahu, nepůjde jí tento druhý výdělek na důchod, nemoc atd. Můžu tedy i ten druhý PP normálně přihlásit, odvádět z něj sociální, aby to šlo důchod (budu tisknout ELDP), bude mít z něj nemocenskou atd?
Lze to takhle udělat? Nebo tu jsou nějaké jiné souvislosti, které mi nedošly? Děkuji za pomoc.
noovicka
 
Příspěvky: 42
Registrován: čtv 14. dub 2011 19:49:10

Re: Příjem do 2.500,- Kč - musí být zaměstnání malého rozsahu?

Příspěvekod witty » stř 05. čer 2013 9:10:53

Rozhodující je, jaký plat je na smlouvě (plat. výměru). Pokud je to 2300Kč, jedná s o malý rozsah a s tím nic nenaděláte - nemůžete srážet pojistné, aby se příjem zahrnoval do výdělku pro důchod. Nejbližší kontrola by vám to napadla a musela byste to opravit zpětně.
Jestli to jde, dejte jí do VČ osobko tak, aby celkový příjem byl nad 2500,- nebo zvyšte počet hodin na 5,5 - pokud je to možné. Jsou ty činnosti natolik rozdílné, že se musí takto dělit pracovní poměr?
---
Ještě mě napadlo jedno řešení, ale to si raději zkonzultujte na OSSZ:
sepsala by se smlouva na 6 hodin s příjmem nad 2500Kč (velký rozsah) a pracovnice by prostě odpracovala jen 5 hodin, hodinu by měla neplacenou. Podle mě i v tomto případě jde o neMR a sráželo by se pojistné.
witty
 
Příspěvky: 1230
Registrován: pon 02. bře 2009 10:21:43
Bydliště: JČ kraj

Re: Příjem do 2.500,- Kč - musí být zaměstnání malého rozsahu?

Příspěvekod Janca » pát 07. čer 2013 8:18:16

POkud jsme odvedli SP a nemělo být odvedeno, lze toto opravit zpětně i když bylo odvedeno již v loňském roce? Jak toto provést? Máte někdo zkušenost?
Janca
 
Příspěvky: 146
Registrován: úte 29. pro 2009 10:41:15

Re: Příjem do 2.500,- Kč - musí být zaměstnání malého rozsahu?

Příspěvekod vero » pát 07. čer 2013 8:46:48

Určitě to jde opravit, i když bylo SP odvedeno v loňském roce. Také jsme měli podobný případ a letošní kontrola z OSSZ proběhla v pořádku.
vero
 
Příspěvky: 115
Registrován: stř 25. črc 2012 9:29:44


Zpět na Pojištění

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků