Žádost o rodič. příspěvek 2012 - potvrzení zaměstnavatele

sociální, zdravotní, zákonné, evidenční listy

Žádost o rodič. příspěvek 2012 - potvrzení zaměstnavatele

Příspěvekod susenka6688 » pon 15. říj 2012 11:04:38

Dobrý den,
potřebovala bych poradit ohledně toho, co mám vlastně potvrdit. Naší pracovnici končí PPM a bude příští týden nastupovat na rodičovskou dovolenou. Před nástupem na PPM měla rizikové těhotenství, celou dobu byla v PN, pak PN ukončila a nastoupila na PPM. Nyní tedy žádala o RD a vrátili jí žádost s tím, že tam musí ještě doložit "Potvrzení o nároku na dávky (náhrady) ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku". Poslala mi tento tiskopis, kde mám doplnit v části E:
Vznikl nárok na náhradu mzdy za dobu prvních 21(14) dnů dočasné pracovní neschopnosti v souvislosti s porodem podle § 192 odst. 2 a 3 zákoníku práce.
Pokud vznikl nárok na náhradu pouze v jednom kalendářním měsíci, není třeba vyplňovat druhý kalendářní měsíc.

Nikdy to po mě žádná mamina nevyžadovala, tak teď nevím. Chápu z toho, že tam mám doplnit výši náhrady mzdy, kterou vyplácí zaměstnavatel za 21 dní dočasné prac. neschopnosti? Tzn. napíšu tam tuto částku a období od - do kdy pobírala náhradu mzdy a hotovo? Mám strach, abych něco nepotvrdila špatně a neměla průšvih, protože dosud když šly ženy na PMM a RD, tak to pro mě končilo žádostí o PPM a dál už jsem nic týkající se rodičáku nepotvrzovala. Prosím o nějakou radu, moc děkuji.
susenka6688
 
Příspěvky: 47
Registrován: úte 08. lis 2011 15:56:35

Re: Žádost o rodič. příspěvek 2012 - potvrzení zaměstnavatele

Příspěvekod ega » ned 06. říj 2013 19:18:54

Prosím mohl by někdo dopovědět na původní otázku? Jsem teď v úplně stejné situaci. Maminka mi poslala odkaz na elektronický formulář, nevím, jak jí to mám vyplnit. Mám trvat na tom, že mi přinese papírový, nebo jak se toto dělá? Děkuji za radu.
ega
 
Příspěvky: 148
Registrován: stř 04. bře 2009 10:10:14
Bydliště: Praha 9

Re: Žádost o rodič. příspěvek 2012 - potvrzení zaměstnavatele

Příspěvekod witty » pon 07. říj 2013 11:08:40

Úplně nejlepší bude zavolat na ÚP a zeptat se, ale podle mě je třeba doložit, zda žadatel o rodičák neměl na dobu, od kdy žádá o RP, jiný příjem spojený s porodem. Proto OSSZ potvrzuje dobu trvání a výši mateřské a zaměstnavatel případnou náhradu za nemoc (bude to zřídkavý případ, ale jedná se asi o neschopnost v případě porodu, kdy žena nemá nárok na MD a dostane neschopenku). V oddílu E se potvrzují příjmy vyplacené za dobu po porodu.

Nevím zda to ještě platí, ale při počátečním souběhu takových příjmů s RP vyplatí úřad práce ten první měsíc z rodičáku jen takovou částku, aby součet všech příjmů nepřevyšoval výši měsíčního rodič. příspěvku. Zjednodušeně řečeno: máte-li hodně vysokou mateřskou, která končí v půli měsíce a od 16. dne žádáte o RP, je možné, že ho za ten půlměsíc ani nedostanete, jestliže MD za první část měsíce je vyšší, než RP.
Tiskopis lze stáhnout ze stránek MPSV, vyplnit a poslat pracovnici.
witty
 
Příspěvky: 1230
Registrován: pon 02. bře 2009 10:21:43
Bydliště: JČ kraj

Re: Žádost o rodič. příspěvek 2012 - potvrzení zaměstnavatele

Příspěvekod ega » čtv 10. říj 2013 13:13:55

Díky za odpověď, já už si zahrála na detektiva, pátrala ve formulářích na webu státní sociální podpory a pak jsem i zavolala na jejich helpdesk. Domluvila jsem se s tamní paní, že vyplním náhrady mzdy za nemoc (bod E), která začala v prosinci a ze které zaměstnankyně plynule přešla v květnu na PPM. Zdálo se mi, že paní si není tím, jestli toto je nemoc v souvislosti s porodem, taky úplně jistá. Tak teď čekám, jestli se maminka nevrátí a nebude to chtít jinak...
ega
 
Příspěvky: 148
Registrován: stř 04. bře 2009 10:10:14
Bydliště: Praha 9


Zpět na Pojištění

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků