Přihlašování studentů středních škol ke zdravotní pojišťovně

sociální, zdravotní, zákonné, evidenční listy

Přihlašování studentů středních škol ke zdravotní pojišťovně

Příspěvekod Neználek » úte 15. kvě 2012 8:43:55

Dobrý den,
mám na Vás soukromě jeden dotaz. Můj syn od září 2011 studuje 1. ročník střední školy. Včera jsme dostali dopis z VZP, že "při kontrole průběhu pojištění zjistitili, že za období od 1.1.2012 do 10.4.2012 není znám plátce pojistného" mého syna a že se máme dostavit na pobočku a doložit např. potvrzení o studiu pokud je student. Volala jsem tedy do pojišťovny, vše jsme si vysvětlily a pošlu jim naskenované potvrzení o studiu, toto jim bude stačit. Jen by mě ale zajímalo, jak je to s přihlašováním studentů středních škol a učilišť, domnívala jsem se, že se o nic nemusíme starat, že plátcem pojistného je stát, pokud dál studuje a že toto zajišťuje škola. Hledám v zákonech, ale nemůžu najít, kde ja napsáno, že se o toto starají rodiče (zákonní zástupci studenta), protože to prý povinnost školy není. Také mě zarazil ten datum, od kdy není znám plátce pojistného, protože syn studuje od 1.9.2011 a v dopise je období od 1.1.2012. Nějak tomu nerozumím. Může mi poradit někdo ze středních škol? Děkuji.
Neználek
 
Příspěvky: 116
Registrován: pát 03. dub 2009 8:49:13

Re: Přihlašování studentů středních škol ke zdravotní pojišťovně

Příspěvekod refi » úte 15. kvě 2012 9:52:33

tak zrovna tohle jsem nedávno taky zjišťovala a volala kvůli toho i na vzp.
školy nemají povinnost studenty přihlašovat na pojišťovny. některé školy to dělají, ale je to pouze dobrovolná záležitost, tedy jakási dohoda školy s rodiči. Znamená to tedy, že rodič by si toto měl ohlídat dotazem ve škole, případně za dítě sám odevzdat ve zdravotní pojišťovně potvrzení o studiu. (no ale kdo z rodičů toto ví, že ano ...)
za naši školu - my studenty při nástupu k nám nepřihlašujeme.

proč u vašeho syna jde zrovna o dobu od 1.1.12 ale netuším, to bych se ptala asi zase na vaší pojišťovně, proč jim nechybí i doba od září 11.
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3365
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Přihlašování studentů středních škol ke zdravotní pojišťovně

Příspěvekod Hanča » úte 15. kvě 2012 13:43:57

refi píše:tak zrovna tohle jsem nedávno taky zjišťovala a volala kvůli toho i na vzp.
školy nemají povinnost studenty přihlašovat na pojišťovny. některé školy to dělají, ale je to pouze dobrovolná záležitost, tedy jakási dohoda školy s rodiči. Znamená to tedy, že rodič by si toto měl ohlídat dotazem ve škole, případně za dítě sám odevzdat ve zdravotní pojišťovně potvrzení o studiu. (no ale kdo z rodičů toto ví, že ano ...)
za naši školu - my studenty při nástupu k nám nepřihlašujeme.

proč u vašeho syna jde zrovna o dobu od 1.1.12 ale netuším, to bych se ptala asi zase na vaší pojišťovně, proč jim nechybí i doba od září 11.


Tento problém jsem také řešila před několika lety, na VZP mi bylo sděleno, že JE povinností školy hlásit všechny studenty nastupující do 1. ročníku SŠ a dále všechny, kteří dosáhnou v daném roce 15 let věku. To bude asi vysvětlení pro to, proč chce po paní VZP až dobu od 1. 1. 12, zřejmě synovi bylo 15 let až po novém roce.
Hanča
 
Příspěvky: 40
Registrován: úte 03. bře 2009 9:40:47

Re: Přihlašování studentů středních škol ke zdravotní pojišťovně

Příspěvekod refi » úte 15. kvě 2012 14:11:26

tak to vidíte, a pak se v tom někdo vyznej :yahoo: máme povinnost nebo nemáme povinnost? :o
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3365
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava


Zpět na Pojištění

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků