Předčasný důchod - neplacené volno

sociální, zdravotní, zákonné, evidenční listy

Předčasný důchod - neplacené volno

Příspěvekod venuse » stř 08. čer 2011 13:19:34

Dobrý den,
naše pracovnice (kuchařka) odchází k 31.8.2011 do předčasného důchodu. Protože jako nepedagog nemá tolik dovolené, řešíme, jak pokrýt prázdniny. S paní máme podepsanou dohodu o skončení PP k 31.8.2011. Do tohoto datumu jí zbývá celkem 21,5 dne dovolené (měla ještě nějakou loňskou). Také má nějaké náhradní volno, ale přesto jí to nepokryje celé prázdniny, přes léto se nevaří, malovalo se loni, takže začátkem měsíce července se uklidí kuchyně a jídelna všichni jdou na dovolenou nebo na NV a nastupují až posledních 14 dní v srpnu. Paní by však už nechtěla do práce jít vůbec. Na sociálce jí prý řekli, že si může vzít klidně neplacené volno, že o nic nejde, když jde do předčasného důchodu.
Nezdá se mi to. Pokud by chtěla nepl.volno, měla by si uhradit pojistné 13,5 % (máme na to "smlouvu o úhradě pojistného na základě poskytnutého nepl. volna). Je to tak či nikoliv?
A dále mi jde o evidenční list. Posílala jsem na sociálku "Potvrzení zaměstnavatele podle §83 ...." a k tomu ještě evidenční list za letošní rok leden - duben, jak požadovali. Pokud si paní vezme v srpnu nepl. volno, je to nějaký problém? A až paní skončí, tak musím ještě doložit EL za květen - srpen 2011 na sociálku, nebo už nemusím? Nevím, ještě jsem předčasný důchod neřešila. :oops:
venuse
 
Příspěvky: 21
Registrován: pon 06. čer 2011 8:59:25

Re: Předčasný důchod - neplacené volno

Příspěvekod marmart » stř 08. čer 2011 13:52:16

Dle mne je jedno jestli je důchod předčasný. Pokud zaměstnankyně pracovat nechce, musí se smířit, že když bude na neplaceném volnu a máte dohodu, tak si musí pojistné uhradit. Jestliže je výpověď dohodou, takže zaměstnavatel souhlasil s ukončením k datu 31.8., přestože věděl, že pro ni nemá práci, je zaměstnavatel stejně povinnen ji práci přidělit. ELDP poslat a odhlásit OSSZ a ZP ke dni ukončení PP.
marmart
 
Příspěvky: 477
Registrován: pon 08. lis 2010 12:53:15

Re: Předčasný důchod - neplacené volno

Příspěvekod witty » stř 08. čer 2011 14:38:50

Pokud paní souhlasí s nepl. volnem, tak bych jí ho klidně dala, ZP ve výši 13,5 % jí srazíte z výplaty (předpokládám, že v srpnu ještě nějaký příjem mít bude). Důchod se z příjmů za letošní rok nepočítá, pojištěná je stejně do 31.8. a neplacené volno na ELDP nefiguruje, takže opravný evidenční list neposílejte. To, zda je SD předčasný nebo řádný, nehraje roli. Poslala bych ho jedině v případě přesluhování, kdyby zaměstnanec onemocněl a dny nemoci by se měly odečíst z doby zaměstnání.
witty
 
Příspěvky: 1230
Registrován: pon 02. bře 2009 10:21:43
Bydliště: JČ kraj

Re: Předčasný důchod - neplacené volno

Příspěvekod venuse » pát 10. čer 2011 10:52:55

Děkuji za názory. Takže až paní skončí PP, tak už nemusím ani posílat EL na sociálku? Jestliže se příjmy z letošního roku do toho nezapočítávají, proč tedy chtěli EL za letošní rok za období leden - duben 2011? Nejsem v důchodech moc zběhlá a nechci udělat chybu. Děkuji.
venuse
 
Příspěvky: 21
Registrován: pon 06. čer 2011 8:59:25

Re: Předčasný důchod - neplacené volno

Příspěvekod sonajda » pát 10. čer 2011 11:21:24

až paní skončí, pošlete EL taky - za dobu, kterou ještě na sociálce nemají /tj. květen - 31.8.2011, protože leden - duben už jste odeslala/
:thumbs up:
měla jsem podobný případ vloni - vystavila jsem EL za leden - březen, do důchodu mi pán odešel v červnu... mnoo a pak, když jsem odesílala po ukončení roku 2010 všechny eviďáky, tak se tento človíček vygeneroval za leden - červen.... copak jsem si vzpomněla, že jsem už eviďák vystavila??? |:-(| při kontrole mi ho na sociálce nepřijali a já jim pak přinesla nový jen za tu dobu, kterou tam ještě neměli :whistle:
sonajda
 
Příspěvky: 451
Registrován: stř 20. říj 2010 14:57:20

Re: Předčasný důchod - neplacené volno

Příspěvekod witty » stř 15. čer 2011 14:35:59

Nevím jak jinde, ale naše OSSZ po mně chce ELDP uzavřený cca 3 měsíce před odchodem do důchodu.
Pravda je, že kdyby si zaměstnanec pracující při důchodu chtěl nechat po čase přepočítat důchod, tak by tam ten eviďák měl být. Ale kvůli výpočtu důchodu ho neposílám.
witty
 
Příspěvky: 1230
Registrován: pon 02. bře 2009 10:21:43
Bydliště: JČ kraj


Zpět na Pojištění

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 návštevníků