Dopočet zdravotního pojištění

sociální, zdravotní, zákonné, evidenční listy

Dopočet zdravotního pojištění

Příspěvekod noovicka » čtv 14. dub 2011 19:58:52

Dobrý den,
jsem ve mzdách začátečník a tak se stydím za svůj dotaz, ale snad mi pomůžete. Nastoupila mi od 1. dubna paní, má dvě děti 4,5 roku a 9 let. Mladší dítě nemůže do kolektivu, je alergik. Paní byla doma na rodičáku do 4 let, pak byla půl roku na úřadu práce jako nezaměstnaná a teď jsme jí vzali na půl úvazku jako uklízečku. Její hrubá mzda na poloviční úvazek je 4.500 Kč. Program mi tam dopočítává ZP 3.500,- Kč. Teď nevím, je to dobře? Není za ní plátcem pojistného stát? Ale na rodičáku už není. Nějak tomu výkladu nerozumím. Co mám všechno udělat? Moc prosíííím o radu.
noovicka
 
Příspěvky: 42
Registrován: čtv 14. dub 2011 19:49:10

Re: Dopočet zdravotního pojištění

Příspěvekod Janča1 » pát 15. dub 2011 7:48:15

Pokud paní není vedena na pracáku,asi není, nikde jinde není zaměstnána,nepobírá žádný důchod,není na rodičáku, musí si platit minimální zdravotní pojištění 1080,- Kč. Stát za ní nic neplatí. Můžete si to ještě zjistit na zdravotní pojišťovně, jak ji mají vedenou. Ten dopočet je správný. Alespoň takový je můj názor. Přeji hezký den. Jana.
Janča1
 
Příspěvky: 6
Registrován: stř 16. čer 2010 12:33:32

Re: Dopočet zdravotního pojištění

Příspěvekod hanna » pát 15. dub 2011 8:49:46

Tak docela nesouhlasím s Jančou1. Protože stát je plátcem pojistného za osoby celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku za podmínky, že tyto osoby nemají příjem ze zaměstnání nebo ze samostné výdělečné činnosti. Pokud takový příjem vykzaují, pojistné se odvádí bez potřeby respektovat minimální vyměřovací základ. Aby však zdravotní pojišťovna mohla obdržet platbu pojistného od státu, musí jí zaměstnavatel sdělit tento její nárok. Za použití kódu "L" oznámí zaměstnavatel zařazení zaměstnankyně do kategorie osob, za které platí pojistné stát a kódem "T" oznámí ukončení nároku na zařazení této osoby do "státní" kategorie. Vyměřovacím základem pro výpočet pojistného v daném měsíci je u této zaměstnankyně částka hrubého příjmu (v tomto případě 4500 Kč), kterého skutečně dosáhne bez povinnosti dopočtu do zákonného minima 8 000 Kč.
hanna
 
Příspěvky: 383
Registrován: čtv 12. bře 2009 6:58:06

Re: Dopočet zdravotního pojištění

Příspěvekod fany » pát 15. dub 2011 9:14:29

hanna má pravdu, je to opravdu tak :)
fany
 
Příspěvky: 338
Registrován: pát 25. bře 2011 11:36:05

Re: Dopočet zdravotního pojištění

Příspěvekod noovicka » pát 15. dub 2011 10:19:58

Takže jsem šla raději ke zdroji, protože i na netu jsem našla různé názory. Zavolala jsem na VZP. Paní mi sdělila, že aby se jí nedopočítávalo ZP, musí si tato pracovnice sama zajet na pobočku VZP, vzít sebou rodné listy dětí a zde se sepíše prohlášení, že pečuje o děti, a pak je teprve možné ZP nedopočítávat do 8.000, Kč. Paní přehlásím jinými kódy, jak zde uvádíte a vše by mělo být vyřízené. Tak snad to také nějaké začátečnici pomůže. Přesto děkuji za rady, hodně zde člověk najde, ale holt některé z nás to potřebujeme více "polopatě", než nám to vejde do krve. :yahoo:
noovicka
 
Příspěvky: 42
Registrován: čtv 14. dub 2011 19:49:10

Re: Dopočet zdravotního pojištění

Příspěvekod Božena » pát 15. dub 2011 16:54:26

Prosím taky o radu, od 1.9.2010 máme zaměstnanou studentku - ( celodenní studium) na úvazek 0,26 mzdová účetní která pracovala přede mnou ji zadala , že musí doplácet zdravotní pojištění i když ji slečna donesla potvrzení o studiu. Nyní jsme na to přišli při změně mzdového programu,tak jsme ji srovnali měsíce leden - únor 2011. Ptám se zda je nějaká možnost vrácení září - prosinec 2010 ??

Děkuji
Božena
Božena
 
Příspěvky: 5
Registrován: pon 21. bře 2011 18:52:41

Re: Dopočet zdravotního pojištění

Příspěvekod sonajda » pon 18. dub 2011 12:01:26

myslím, že ta možnost určitě je... doporučuji spojit se s příslušnýma zdr.pojišťovnama s domluvit přímo s nimi, jak postupovat :thumbs up:

měla jsem případ, kdy mi zaměstnankyně nahlásila jinou ZP, než skutečně měla - přišlo se na to náhodou - vystavila jsem opravné přehledy za všechny měsíce, kdy to bylo chybně - na příslušnou pojišťovnu jsem doplatila dlužnou částku a tam, kde byl přeplatek, tak jsem poslala z výplat méně
sonajda
 
Příspěvky: 451
Registrován: stř 20. říj 2010 14:57:20

Re: Dopočet zdravotního pojištění

Příspěvekod noovicka » pon 02. kvě 2011 7:30:47

Dobrý den,
ještě se vracím ke svému dotazu ohledně dopočtu ZP. Poslala jsem paní za zdravotní pojiťovnu, aby tam donesla rodné listy dětí a domluvila se s nimi, jak mi řekli, aby se jí nedopočítávalo ZP, ale ona dosud nebyla schopná si to zařídit. Byla tam prý jednou a zrovna měli pouze do 14,00 hod a už bylo zavřeno. Takže od ní nemám nic, rodné listy dětí mi také nedonesla, co mám dělat? Musím udělat výplaty a nevím, zda jí ZP dopočítávat nebo ne, když nemám nic od pojišťovny? Jak postupujete ostatní? Nechci udělat chybu nebo mít problémy s pojišťovnou. Moc děkuji.
noovicka
 
Příspěvky: 42
Registrován: čtv 14. dub 2011 19:49:10

Re: Dopočet zdravotního pojištění

Příspěvekod Peťula » pon 02. kvě 2011 8:42:02

Ve svém příspěvku z 15.4. píšete, že si paní musí sama zajet na VZP a tam s ní sepíší prohlášení, na základě kterého nebudete provádět dopočet na zdrav.pojištění. Myslím, že je to zcela na té paní, zda-li vám to prohlášení předloží či né ( jde o její peníze ). Pokud ho tedy nemáte, dopočet v každém případě provádějte.
Peťula
 
Příspěvky: 312
Registrován: úte 15. čer 2010 13:36:10

Re: Dopočet zdravotního pojištění

Příspěvekod noovicka » úte 24. kvě 2011 14:18:52

Dobrý den,
tak znovu pokračování nekonečného příběhu. Jak jsem popisovala na začátku, paní si konečně zajela na zdravotní pojišťovnu, kde na ní koukali jak zjara, co to po nich chce. Nakonec se nějak domluvili, od června paní zaregistrovali jako osobu, která pečuje o 2 děti do 15 let a je za ní tudíž plátcem ZP stát, ale žádné potvrzení pro mě jako mzdovku jí nevydali, prý toto má hlásit zaměstnavatel. Ale když jsem tam v dubnu volala, zda to mám hlásit já nebo jaký je postup, tak mi přece řekli, že tam musí paní jet osobně a vzít sebou rodné listy dětí atd. no prostě jsem z toho celá pryč, když to tak ještě moc neumím. Ale šlo mi o to, abych za duben to mohla paní vrátit, což mi na pojišťovně řekli, že můžu. Tak se ptám, opravdu můžu??? |:-(|
No hned jsem to zkusila zadat do programu a zase mám problém, protože nevím, jestli je to dobře.
Popíši výplatní pásku:
základní mzda 4500
dopočet ZP -3500
ZP (pracovník) - 270
SP (pracovník) 293
Daň 0
Čistá mzda 4477 Kč
Když vezmu z 4500 4,5% = 203 Kč
z 3500 13,5% = 473 Kč to by se jí mělo vrátit
Ale ZP je 203, když od něj odečtu 473, tak mi vyjde minusové ZP, tedy - 270, které se jí vrátí.
Mělo by to to tak být, stačí když mi někdo napíše, že je to dobře, abych zase v noci nepřemýšlela, jestli to tak je. Moc děkuji. :bye:
noovicka
 
Příspěvky: 42
Registrován: čtv 14. dub 2011 19:49:10

Re: Dopočet zdravotního pojištění

Příspěvekod hanna » stř 25. kvě 2011 7:18:40

V podstatě je to správně. Nevím jaký máte program. Já bych nechala v měsíci, ve kterém jí to budete vracet, normální výpočet ZP, tj. 203 Kč z 4500 a doplatkem bych zadala ručně vypočítanou částku, kterou jí máte vrátit, a to je 473 Kč (13,5% z 3500). Takže výsledek je stejný. Ve výplatě má -203 Kč ZP z měsíční mzdy 4500 a + 473 Kč vrácený přeplatek z doplatku 3500. Pokud to zadáváte do mezd jiným způsobem, výsledek je stejný, akorát je třeba si to do podkladů pro výpočet mezd dobře zdůvodnit, protože člověk za chvíli zapomene a neví proč to udělal tak jak to udělal (vlastní zkušenost).
hanna
 
Příspěvky: 383
Registrován: čtv 12. bře 2009 6:58:06


Zpět na Pojištění

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků