Zákonné pojištění při zkráceném pracovním poměru.

sociální, zdravotní, zákonné, evidenční listy

Zákonné pojištění při zkráceném pracovním poměru.

Příspěvekod MaSoNi » čtv 07. dub 2011 9:02:41

Dobrý den,
měla bych jeden dotaz. Nastoupila jsem do nového zaměstnání na zkrácený pracovní poměr na 30h. týdně. Někde jsem ale slyšela, že pokud mám zkrácený prac.úvazek kde si nevydělám 8000,- tak za mě celé zákonné pojištění soc. a zdrav. zaměstnavatel neplatí a já si ho musím doplácet. Je to pravda?
Prý je možné aby se to řešilo tím, že bych dceru dávala do školky jen na 4 hod. denně, ale to se mi zdá nějaké divné. Rodičovský příspěvek jsem pobírala pouze do 3 let věku dítěte a dceři již v lednu byly 4 roky.
Moc děkuji za ochotu a případnou odpověď. Moc děkuji Soňa.
MaSoNi
 
Příspěvky: 2
Registrován: čtv 07. dub 2011 8:51:24

Re: Zákonné pojištění při zkráceném pracovním poměru.

Příspěvekod Čelakovská » čtv 07. dub 2011 10:51:55

Ano, je to tak. Na zaměstnance se vztahuje povinnost odvést zdravotní pojištění z minimálniho vyměřovacího základu, ten je v současné době 8000,- Kč. Minimální vyměřovací základ ale neplatí pro osobu, která celodenně osobně a řádně pečuje alespoň o 1 dítě do 7 let věku nebo nejméně o 2 děti do 15 let věku. Podmínka celodenní péče se považuje za splněnou, je-li dítě předškolního věku umístěno v jeslích nebo mateřské školce , popř. v obdobném zařízení na dobu, která nepřevyšuje 4 hodiny denně, a jde-li o dítě plnící povinnou školní docházku, po dobu návštěvy školy, s výjimkou umístění v zařízení s celotýdenním či celoročním pobytem. Dítě, které plní povinnou školní docházku, nesmí chodit do školní družiny. Za takovou osobu se považuje vždy pouze jedna osoba, a to buď otec, nebo matka dítěte, anebo osoba, která převzala dítě do trvalé péče nahrazující péči rodičů.
Je třeba, abyste zaměstnavateli doložila čestné prohlášení, že celodenně osobně a řádně pečujete o dítě do 7 let věku - jméno, datum narození, že je umístěno v MŠ max. na 4 hod. denně, že jiná osoba tuto skutečnost neuplatňuje, a že případně změny nahlásíte.
Čelakovská
 
Příspěvky: 92
Registrován: pát 23. říj 2009 7:59:54

Re: Zákonné pojištění při zkráceném pracovním poměru.

Příspěvekod sonajda » čtv 07. dub 2011 11:01:28

Milá jmenovkyně :) v něčem pravdu máte... v něčem je to trošku jinak...
- soc. poj. odvádíte ze skutečných příjmů, tj. nic nedoplácíte
- zdr.poj. je povinnost odvést z minimální mzdy, tj. 8000,- Kč
-- pokud nepracujete nikde jinde a vznikla by tak možnost základy zdr.poj. kumulovat, opravdu si musíte sama zdr.poj. do výše 8000,- doplatit /za sebe i za zaměstnavatele/
-- pokud celodenně osobně a řádně pečujete o dítě do 7 let věku , které však nesmí chodit do školky (ale ptala jsem se osobně na zdr.poj. a sami naznačili, že je to neodkontrovatelné) můžete zaměstnavatele požádat o nenavyšování základu zdr.poj. --- učiníte tak žádostí a současně prohlášením

Zkuste si něco víc "vygůglit "- jsou to Vaše penízky a neznalost zákona nemlouvá :( např. http://www.podnikatel.cz/clanky/zdravot ... ny-uvazek/
sonajda
 
Příspěvky: 451
Registrován: stř 20. říj 2010 14:57:20

Re: Zákonné pojištění při zkráceném pracovním poměru.

Příspěvekod sonajda » čtv 07. dub 2011 11:05:37

Čelakovská píše:Ano, je to tak. Na zaměstnance se vztahuje povinnost odvést zdravotní pojištění z minimálniho vyměřovacího základu, ten je v současné době 8000,- Kč. Minimální vyměřovací základ ale neplatí pro osobu, která celodenně osobně a řádně pečuje alespoň o 1 dítě do 7 let věku nebo nejméně o 2 děti do 15 let věku. Podmínka celodenní péče se považuje za splněnou, je-li dítě předškolního věku umístěno v jeslích nebo mateřské školce , popř. v obdobném zařízení na dobu, která nepřevyšuje 4 hodiny denně, a jde-li o dítě plnící povinnou školní docházku, po dobu návštěvy školy, s výjimkou umístění v zařízení s celotýdenním či celoročním pobytem. Dítě, které plní povinnou školní docházku, nesmí chodit do školní družiny. Za takovou osobu se považuje vždy pouze jedna osoba, a to buď otec, nebo matka dítěte, anebo osoba, která převzala dítě do trvalé péče nahrazující péči rodičů.
Je třeba, abyste zaměstnavateli doložila čestné prohlášení, že celodenně osobně a řádně pečujete o dítě do 7 let věku - jméno, datum narození, že je umístěno v MŠ max. na 4 hod. denně, že jiná osoba tuto skutečnost neuplatňuje, a že případně změny nahlásíte.



psaly jsme tak nějak současně.... :mosking: vážně jsem byla na zdr.poj. a řekli mi, že to uvedené dítě ve školce být nesmí - prostě ho hlídá někdo jiný doma....

Jo a ta úleva se týká jen zkráceného úvazku!! Chtěla jsem pomoct pracovnici, která měla plný úvazek a brala si neplacené volno a tím pádem spadla pod 8000,- a na zdr. poj. mi řekli, že u plného to nelze!!!

Závěrem poradím jen jediné: OSOBNÍ JEDNÁNÍ NA ZDR.POJ. :thumbs up:
sonajda
 
Příspěvky: 451
Registrován: stř 20. říj 2010 14:57:20


Zpět na Pojištění

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků