Zápočet praxe - prosím o radu

základní plat, nárokové a nenárokové složky, doba platnosti, změny, zápočty praxí

Zápočet praxe - prosím o radu

Příspěvekod Jana1985 » pon 07. srp 2023 15:52:39

Potřebuji poradit se započítáním praxe. Budu nastupovat na obecní úřad jako referentka a budu mít na starosti veškerou agendu. Jde mi o to, že předchozí praxi mám např. realitní makléřka, pojišťovací zprostředkovatel, poštovní doručovatelka apod. U těchto vypsaných mi bylo řečeno, že mi budou započítány v plné míře 100 %, jelikož v jejich náplni práce bylo jednání s lidmi, s úřady, práce v interním systému, administrativa, uzavírání smluv apod., což jsou prý předpoklady stejného nebo podobného zaměření. Můj dotaz tedy zní, zdali by se mi to nemělo nějak krátit, když to nebyla práce přímo na úřadě nebo opravdu záleží na starostovi? Děkuji za odpovědi.
Jana1985
 
Příspěvky: 7
Registrován: pon 07. srp 2023 15:35:40

Re: Zápočet praxe - prosím o radu

Příspěvekod witty » úte 08. srp 2023 8:54:52

Kdyby to bylo na mně, tak bych krátila tu poštovní doručovatelku. Při zápočtu záleží na druhu činnosti, kterou jste dřív vykonávala, nemusí to být nutně ve státní správě. Ještě pozor na odpočet praxe v případě "nesplněného vzdělání" pro konkrétní platovou třídu.
viz NV 341/2017

§ 4

Zařazení zaměstnance do platového stupně

(1) Zaměstnavatel zařadí zaměstnance do platového stupně příslušné platové třídy podle započitatelné praxe podle § 123 odst. 4 zákoníku práce a míry jejího zápočtu určené podle odstavců 2 až 9.

(2) V plném rozsahu započte zaměstnavatel zaměstnanci dobu praxe v oboru požadované práce. Praxí v oboru požadované práce se pro účely tohoto nařízení rozumí výkon práce, pro kterou jsou potřebné znalosti stejného nebo obdobného zaměření jako pro výkon požadované práce.

(3) V rozsahu nejvýše dvou třetin započte zaměstnavatel zaměstnanci dobu jiné praxe, a to v závislosti na míře její využitelnosti pro výkon požadované práce.

(4) V plném rozsahu, nejvýše však v rozsahu stanoveném zvláštním právním předpisem pro výkon vojenské základní (náhradní) služby3) platným v době jejího výkonu, započte zaměstnavatel zaměstnanci dobu výkonu vojenské základní (náhradní) služby nebo civilní služby4).

(5) V plném rozsahu, nejvýše však celkovém rozsahu 6 let, započte zaměstnavatel zaměstnanci dobu

a) skutečného čerpání mateřské dovolené, další mateřské dovolené nebo rodičovské dovolené nebo trvalé péče o dítě nebo děti nejvýše v rozsahu odpovídajícím délce mateřské dovolené a další mateřské dovolené nebo rodičovské dovolené platné v době této péče podle jiného právního předpisu5),

b) osobní péče o osobu závislou na péči jiné osoby, je-li závislou osobou nezletilé dítě podle § 120 odst. 3 zákona o sociálních službách.

(6) Doby uvedené v odstavcích 4 a 5 započte zaměstnavatel, pokud se zaměstnankyně nebo zaměstnanec současně nepřipravovali na povolání v denním nebo v prezenčním studiu.

(7) Z doby, kterou zaměstnanci započetl podle odstavců 2 až 6, odečte zaměstnavatel zaměstnanci zařazenému do

a) šesté až osmé platové třídy, který dosáhl jen středního vzdělání s výučním listem, dobu 1 roku, nebo dobu 2 roků, pokud dosáhl jen středního vzdělání, anebo dobu 4 roků, pokud dosáhl jen základního vzdělání nebo základů vzdělání,

b) deváté platové třídy, který dosáhl jen středního vzdělání s maturitní zkouškou, dobu 2 roků, nebo jen středního vzdělání s výučním listem, dobu 3 roků, nebo středního vzdělání, dobu 4 roků, anebo dobu 6 roků, pokud dosáhl jen základního vzdělání nebo základů vzdělání,

c) desáté platové třídy, který dosáhl jen středního vzdělání s maturitní zkouškou, dobu 3 roků, nebo jen středního vzdělání s výučním listem,dobu 4 roků, nebo jen středního vzdělání, dobu 5 roků, anebo dobu 7 roků, pokud dosáhl jen základního vzdělání nebo základů vzdělání,

d) jedenácté až šestnácté platové třídy, který dosáhl jen vysokoškolského vzdělání v bakalářském studijním programu nebo jen vyššího odborného vzdělání, dobu 2 roků, nebo jen středního vzdělání s maturitní zkouškou, dobu 5 roků, nebo jen středního vzdělání s výučním listem, dobu 6 roků, nebo jen středního vzdělání, dobu 7 roků, anebo dobu 9 roků, pokud dosáhl jen základního vzdělání nebo základů vzdělání.

(8) Zaměstnanci, který nezískal započitatelnou praxi podle § 123 odst. 4 zákoníku práce, nebo získal započitatelnou praxi kratší, než je doba, kterou mu měl zaměstnavatel podle odstavce 7 odečíst, se o dobu, která mu nemohla být odečtena, prodlužuje doba stanovená v přílohách č. 1 až 5 k tomuto nařízení pro postup do nejbližšího vyššího platového stupně.

(9) Jestliže zaměstnanec dosáhne v průběhu pracovního poměru vyššího vzdělání, než podle kterého mu byla naposledy určena započitatelná praxe, přičte mu zaměstnavatel dobu odpovídající dosaženému vzdělání, kterou mu podle odstavce 7 odečetl.

(10) Platový tarif ve vyšším platovém stupni náleží zaměstnanci od prvého dne kalendářního měsíce, ve kterém dosáhl započitatelné praxe stanovené pro jednotlivé platové stupně v přílohách č. 1 až 5 k tomuto nařízení.
witty
 
Příspěvky: 1230
Registrován: pon 02. bře 2009 10:21:43
Bydliště: JČ kraj

Re: Zápočet praxe - prosím o radu

Příspěvekod Jana1985 » úte 08. srp 2023 10:03:34

Děkuji o odpočtu praxe vím, ale spíš mi jde o to, zdali když starosta mi přesto uzná poštovní doručovatelku 100 %, abych z toho časem neměla problém jako ta, která zpracovává mzdy, jelikož později budu přebírat i mzdy. A když tady bude potom nový starosta a přišla by nějaká kontrola, tak ten nový už to obhájit nemůže, když plat. výměr mi vystavil původní starosta. A ještě jedna věc, pokud mi byla uznaná rod. dovolená na 3 děti max. 6 let, mohu k tomu uplatňovat ještě 23 dní, které jsem byla doma jako osoba pečující o dítě do 6 let a bylo to již datumově po čerpání RD. Nebo to se počítá do již těch 6 let?
Jana1985
 
Příspěvky: 7
Registrován: pon 07. srp 2023 15:35:40

Re: Zápočet praxe - prosím o radu

Příspěvekod witty » úte 08. srp 2023 10:59:04

Péče o dítě se počítá max. do 3 let věku, takže jestli těch 23 dní bylo "po", tak se nepočítají. Výjimkou by asi bylo dítě se zdrav. postižením ve stupni III.

Co se týká posouzení /zápočtu praxe, tak je to na zaměstnavateli. Vzhledem k vágní formulaci v § 4 se asi nedá rozklíčovat, jak moc je vaše předchozí praxe využitelná a obdobně zaměřená vzhledem k novému pracovnímu místu. Kontrola nám způsob zápočtu nikdy nerozporovala, ale asi taky záleží, kdo na kontrolu přijde a jak moc se v tom chce šťourat.
V podkladech pro zápočet by mělo být uvedeno podrobněji, jaké práce jste přesně konala, tak tam napište něco, co se hodí v novém zaměstnání. Nikdo to zpětně zkoumat nebude.
witty
 
Příspěvky: 1230
Registrován: pon 02. bře 2009 10:21:43
Bydliště: JČ kraj

Re: Zápočet praxe - prosím o radu

Příspěvekod Jana1985 » úte 08. srp 2023 11:32:34

Moc Vám děkuji za odpověď. Ještě že tato poradna je.
Jana1985
 
Příspěvky: 7
Registrován: pon 07. srp 2023 15:35:40

Re: Zápočet praxe - prosím o radu

Příspěvekod Jana1985 » čtv 10. srp 2023 8:46:18

Měla bych ještě jeden dotaz ohledně zápočtu praxe. od 31.5.2007 do 31.8.2010 jsem byla na RD a současně jsem pracovala na DPČ od 1.4.2010 do 30.9.2010, poté jsem od 1.10.2010 nastoupila na HPP. Další RD jsem měla od 28.9.2013 do 31.12.2015 a třetí RD od 14.6.2016 do 14.6.2020. Tudíž se mi započítá 6 let za RD a můj dotaz zní, zdali období, kdy jsem byla na DPČ od 1.9.2010 do 30.9.2010 mohu započítat do praxe, pokud bude splňovat předpoklady. Moc děkuji za odpovědi.
Jana1985
 
Příspěvky: 7
Registrován: pon 07. srp 2023 15:35:40

Re: Zápočet praxe - prosím o radu

Příspěvekod witty » čtv 10. srp 2023 9:12:45

Klidně tam tu DPČ zahrňte. Na formě činnosti nezáleží.
witty
 
Příspěvky: 1230
Registrován: pon 02. bře 2009 10:21:43
Bydliště: JČ kraj

Re: Zápočet praxe - prosím o radu

Příspěvekod Jana1985 » čtv 10. srp 2023 9:30:37

Děkuji, právě jak mi akorát končila RD, tak jsem si vůbec nevšimla tohoto 1 měsíce, že už je vlastně mimo RD a brala jsem tedy tuto DPČ jako součást RD.
Jana1985
 
Příspěvky: 7
Registrován: pon 07. srp 2023 15:35:40

Re: Zápočet praxe - prosím o radu

Příspěvekod Jana1985 » čtv 10. srp 2023 10:05:41

A snad již poslední dotaz. Jeden PP jsem měla od 1.8.2012 do 30.9.2012 a v tom mi začal 2. PP od 24.9.2012 do 20.11.2012. Jak v tomto případě započítat praxi, když u toho 1. PP budu mít započítáno 100% a u 2. PP asi 2/3? Děkuji
Jana1985
 
Příspěvky: 7
Registrován: pon 07. srp 2023 15:35:40

Re: Zápočet praxe - prosím o radu

Příspěvekod Marbuša » čtv 17. srp 2023 11:09:52

Jana1985 píše:A snad již poslední dotaz. Jeden PP jsem měla od 1.8.2012 do 30.9.2012 a v tom mi začal 2. PP od 24.9.2012 do 20.11.2012. Jak v tomto případě započítat praxi, když u toho 1. PP budu mít započítáno 100% a u 2. PP asi 2/3? Děkuji


Snad to dělám dobře - pokud jsou dva pracovní poměry souběžné, beru ten, co je pro zaměstnance výhodnější. Používám na zápočet praxe prográmek od pana Jandy, ten mě nepustí, když jdou nějaká data přes sebe, tak uberu u toho míň výhodného pro zaměstnance. Jak už někdo psal výše, nikdy nám žádná kontrola zápočet praxe nerozporovala. A já si vždy od ředitele nebo zástupce ředitele nechám zápočet udělat a podepsat, protože oni ví nejlíp, jak předchozí praxi uplatní v práci u nás (učitelé odborných předmětů, ajťáci...).
Marbuša
 
Příspěvky: 41
Registrován: pát 27. kvě 2011 10:03:44


Zpět na Platové výměry, zápočty praxe

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 29 návštevníků