Nárok na dovolenou

základní plat, nárokové a nenárokové složky, doba platnosti, změny, zápočty praxí

Nárok na dovolenou

Příspěvekod Dota » úte 05. led 2016 9:46:59

Dobrý den radilky,
jsme ZŠ a mám tu jednu učitelku - starobní důchodkyni. 01-08/2015 měla sice zkrácený úvazek, ale pracovala 5 dní v týdnu. Od 09-12/2015 pracovala na její žádost na zkrácený úvazek a jen 3 dny v týdnu. Mzdy dělám ve Vemě (teď je to akorát rok) a dle rad jsem zmíněné důchodkyni udělala ve Vemě od září rozvrh. V létě samozřejmě vyčerpala celou dovolenou - tedy 40dní. Takže hned po zářijových výplatách se jí samozřejmě dovolená pokrátila a paradoxně se jí ztrhla před vánoci (dělalo to cca 6tis. :( ) Samozřejmě, že na mě vběhla, takže jsem jí to vysvětlila. Jenže dnes na mě vlítla podruhé, že prý ona se ptala dalších učitelek co dělají na zkrácený úvazek a ony prý žádnou dovolenou nikdy nevracely, ať se na to zeptám, protože je to určitě špatně. Tak mě jen prosím ujistěte, že nejsem úplný pako :? Věřím, že je Vema perfektní program, ale spočítala to tedy dobře?
nárok na dovolenou 01-08/2015 pracovala 5 dní v týdnu = 5dní* 8týdnů = 40 dní nárok je tedy 40:12*8měsíců = 26,5 dne
nárok na dovolenou 08-12/2015 pracovala 3 dny v týdnu = 3dny*8týdnů= 24dní nárok je tedy 24:12*4měsíce= 8 dní ....... dohromady tedy 34,5 dne. Tak to vychází i Vemě a v listopadu jí tedy ztrhla 5,5 dne za přečerpanou dovolenou. Jenže .... v jedné diskuzi jsem četla reakci na podobný dotaz a odpověď byla taková, že je nejprve nutné přepočítat již vyčerpanou dovolenou na nové rozvržení pracovní doby a pak by to nevycházelo. Jsem z toho jelen ... můžete mi prosím poradit, co je tedy správně ???? Děkuji
Dota
 
Příspěvky: 17
Registrován: pon 30. lis 2015 23:02:15

Re: Nárok na dovolenou

Příspěvekod witty » úte 05. led 2016 12:13:18

1) Vema to má dobře.
2) Máte nějaký výkaz práce, ze kterého vyplývá, že učitelka pracuje 3 dny v týdnu? Přípravy by si mohla dělat ve dnech, kdy neučí.
3) Když se u nás někomu změní rozvrh na méně dní v týdnu až po vyčerpání dovolené (většinou od 1. září) a dozvím se to až po srpnové výplatě, tak potom zpětně opravím srpnovou mzdu a rozdíl v dovolené nahradím studijním volnem. Není to úplně ideální, ale co už. Snažím se tomu předcházet.
4) V našich vnitřních přepisech máme uvedeno, že zaměstnanec s úvazkem nad 50% se považuje za pracujícího 5 dní v týdnu. U menších úvazků tvořím ve Vemě rozvrh, ale !! učitel má ve smlouvě (dodatku) uvedeno, že pracuje např. lichý týden v pondělí - středu, v sudém úterý - čtvrtek. Tomu odpovídá i evidence docházky.
witty
 
Příspěvky: 1230
Registrován: pon 02. bře 2009 10:21:43
Bydliště: JČ kraj

Re: Nárok na dovolenou

Příspěvekod Dota » stř 06. led 2016 11:10:39

add 1) Pokud je výpočet dobře - jsem spokojená.
add 2) Ano mám. U výměru na další školní rok má vždy přiložený rozvrh, který jí určí rozvržení pracovní doby - tedy doufám, že je to tak dostačující.
add 3) I kdybych nakrásně chtěla opravit rozdíl v dovolené studijním volnem, tak bych prvně musela zjistit, jestli jí vůbec nějaké studijko zbyde. Úvazkem 0,45 se paní učitelce-důchodkyni pokrátilo i to studijní volno, které čerpá o prázdninách - tedy jen v dny, na které má rozvrženou pracovní dobu. To bych musela zkontrolovat a případně tedy ještě opravit v prosincové výplatě. Aspoň část peněz by se jí třeba mohla vrátit :) Ikdyž si tedy nejsem úplně jistá, zda by mi to pan ředitel požehnal :whistle: neodvádí bohužel kvalitní práci :oops:
add 4) není ten Váš vnitřní předpis v rozporu ze zákoníkem práce ??? Tedy pokud chodí do práce 5 dní v týdnu tak ne ....

Jinak Vám Witty děkuji za odpověď
Dota
 
Příspěvky: 17
Registrován: pon 30. lis 2015 23:02:15

Re: Nárok na dovolenou

Příspěvekod witty » stř 06. led 2016 12:34:29

ad 2) včera jsem měla více než hodinový (!) hovor s pracovnicemi kontrolního a právního odd. našeho zřizovatele (kraj) ohledně povinnosti vést evidenci docházky, pracovní výkaz pedagogů. Jejich představa je taková, že každý učitel si průběžně denně (chachááá) má vést evidenci příchodu do práce, od kdy do kdy má oběd, kdy odchází z pracoviště na služební cestu, k lékaři, případně na odloučené pracoviště, čas příchodu na toto pracoviště, čas odchodu ze zaměstnání, a prakticky i čas domácích příprav. A toto vykázat jako podklad pro výplatu. Snažila jsem se je uvést do reality, že to fakt ale FAKT nikdo takto zaznamenávat nebude, protože toho papírování kolem školy má každý učitel u nás až kam, nemluvě o projektech atd. atd., no po dlouhém vysvětlování jsme se dohodli na nějakém přijatelném řešení, že aspoň reálnou přítomnost na pracovišti (časy příchodů, odchodů, odjezdů na služebku (má navazovat na cestovní příkazy případně knihu jízd služebního vozidla), nepřítomnost z důvodů různých osobních překážek v práci) musí pedagog mít.
A já se ptám: děláte někdo něco podobného, nebo jaké výkazy práce/podklady pro mzdy mají vaši učitelé??? U nepedagogů to v zásadě děláme, ale učitelé mají svá specifika a zatím měli takovou univerzální docházku na 8 hodin denně - nebo podle úvazku- s evidencí překážek. Někde v zákoně o ped.pracovnících je prý řečeno, že mimo přímou vyučovací povinnost nemusejí být na pracovišti.

ad 4) v rozporu to snad není, ve dnech, kdy učitel neučí, může dělat doma ty související práce, opravovat písemky, dělat přípravy a zejména sedět nad svým výkazem práce a zapisovat, zapisovat, zapisovat... :-)
witty
 
Příspěvky: 1230
Registrován: pon 02. bře 2009 10:21:43
Bydliště: JČ kraj

Re: Nárok na dovolenou

Příspěvekod Dota » stř 06. led 2016 15:06:46

WOW .... no koukám, že představa kontrolních úředníků je opravdu chvályhodná, nicméně naprosto zcestná |:-(| Takhle to opravdu asi nikde nefunguje. Já jsem přebrala agendu před dvěma lety od bývalé účetní a v té době tu nefungovali ani propustky :x Takže teď jsem ta "potvora" co si hlídá zaměstnance a šlape jim na paty ... málokdo pobere pravý důvod :?

Jinak nepeda zaměstnanci samozřejmě odevzdávají měsíční výkazy (vč.propustek a dovolenek) tam problém není. U pedagogů jak píšete je to jinak ... nikdo mi žádný výkaz neodevzdává, jen si se zástupkyní na konci měsíce kontrolujeme docházku. Pečlivě ji vede v Bakalářích, takže si myslím, že to jako podklad pro výpočet výplaty stačí. To, že pedagogové v době přípravy nemusí být na pracovišti vím, a dokonce jsem někde četla (možná Mikáč) že to i doporučují. Prý nač držet pedagoga někde v kabinetě, když si přípravu může udělat v klidu doma ...... Ale znám i školu, kde pedagog pracoviště neopustí prostě dřív než po odpracování 8,5 hodiny :roll:
Dota
 
Příspěvky: 17
Registrován: pon 30. lis 2015 23:02:15

Re: Nárok na dovolenou

Příspěvekod witty » stř 06. led 2016 15:48:13

Já právě na kraj volala na základě jejich dopisu, takového přehledu nejčastějších "závad" na školách, a mimo jiné tam uváděli chyby při vykazování docházky v souvislosti s pracovní cestou.
Pracovník byl vyslán na cestu, ale v docházce to není vidět a to je chyba. Ta kontrolorka, když přijde na školu, vezme si cesťáky, k tomu chce doložit docházku zaměstnanců, kteří cestovali a třeba knihu jízd a všechno musí (by mělo) hrát dohromady. Utopie. Tak jsem se otázala, jak si to představují u kantorů, kteří na našem současném výkazu práce nemají časy příchodu a odchodu, jen je uvedeno, že pracovali např. 8 hodin, z toho 4 h. přímé výuky, zbytek přípravy a tak podobně, propustky taky vedeme, dovolenky ne. Když se vytasím s požadavkem, aby učitelé evidovali každý svůj krok, tak mě umlátí sešitama |:-(|
Nejhorší je, že něco jiného chce kraj, něco jiného ČŠI a podle lektora znalého oblasti školství jsme povinni evidovat jen začátek a konec směny (§ 96 ZP), nikoliv přítomnost na pracovišti. A pak si vyberte.
witty
 
Příspěvky: 1230
Registrován: pon 02. bře 2009 10:21:43
Bydliště: JČ kraj


Zpět na Platové výměry, zápočty praxe

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků