osobní příplatky

základní plat, nárokové a nenárokové složky, doba platnosti, změny, zápočty praxí

osobní příplatky

Příspěvekod refi » stř 04. bře 2009 14:26:38

chtěla bych se zeptat, jaká je praxe i jinde - zdůvodňujete každou změnu osobního příplatku? tedy směrem nahoru i třeba dolů? v metodice mšmt píšou, že důvodem pro snížení osobního příplatku nesmí být nedostatek finančních prostředků. tak by mě zajímalo, jak to udělat, když ten nedostatek opravdu přišel :D
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3366
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: osobní příplatky

Příspěvekod NoMa » stř 04. bře 2009 14:47:00

:mrgreen: My jsme to pojali tak, že zřizovatel tomu rozumí nejlíp....takže opisuju od nich - změny v osobním příplatku ŘŠ mi taky nezdůvodňují (ani jemu, pokud vím), přijde prostě nový výměr s novou částkou a finito. Je to prostě nový platový výměr s účinností od ....někdy (podle toho, které složky se změna týká, OP vždy) i do......
MŠMT ať si to přebere.
To by mě zajímalo, jak to dělají oni...nebo že by se jim nikdy nepřihodil nedostatek???
NoMa
 
Příspěvky: 9
Registrován: stř 04. bře 2009 12:07:18

Re: osobní příplatky

Příspěvekod anina » stř 04. bře 2009 23:46:32

My každou změnu v os. příplatku zdůvodňujeme. Máme rozepsané body, kolik za co lidi mají. A pokud by přišel nedostatek, máme stanovenou hodnotu bodu, která může klesnout a pak klesne každému i osobní - zatím nebylo nutné použít.
anina
 
Příspěvky: 4
Registrován: stř 04. bře 2009 23:41:47

Re: osobní příplatky

Příspěvekod refi » čtv 05. bře 2009 18:17:40

anina píše:My každou změnu v os. příplatku zdůvodňujeme. Máme rozepsané body, kolik za co lidi mají. A pokud by přišel nedostatek, máme stanovenou hodnotu bodu, která může klesnout a pak klesne každému i osobní - zatím nebylo nutné použít.


u nás máme hodnotu bodu a kritéria na osobní příplatky nastavené taky, ale jen u pedagogů. u ostatních jsme nedokázali nějaká sjednocující kritéria najít, protože kromě uklízeček a kuchařek každý vykonává různé druhy práce. vy máte hodnotu bodu a kritéria u všech zaměstnanců?
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3366
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: osobní příplatky

Příspěvekod anina » pát 06. bře 2009 13:51:06

Ano, hodnotu bodu i kritéria máme u všech zaměstnanců. Kritéria máme rozdělená, něco jiného platí pro učitele, něco jiného pro vychovatelky ŠD nebo pro provozní zaměstnance a pro THP (vychází to samozřejmě z práce, kterou vykonávají). A každý z těchto zaměstnanců má podle těch kritérií přiděleny body. Hodnota bodu je stejná pro všechny zaměstnance.
anina
 
Příspěvky: 4
Registrován: stř 04. bře 2009 23:41:47

Re: osobní příplatky

Příspěvekod jajas » stř 18. bře 2009 17:53:52

osobní příplatky
od refi » stř 04. bře 2009 13:26:38

chtěla bych se zeptat, jaká je praxe i jinde - zdůvodňujete každou změnu osobního příplatku? tedy směrem nahoru i třeba dolů? v metodice mšmt píšou, že důvodem pro snížení osobního příplatku nesmí být nedostatek finančních prostředků. tak by mě zajímalo, jak to udělat, když ten nedostatek opravdu přišel
refi
Moderátorka


Dobrý den,
mně zaujala ta metodika MŠMT, kde píšou, že důvodem nesmí být nedostatek finančních prostředků! Můžete mi nějak napovědět, kde je uveřejněna, popř.mi ji zaslat na mejl(jaja.sladkova@email.cz) ? Žádná taková metodika se mi do rukou nedostala! U nás vedení pořád říká, že nám kraj poslal málo peněz, ale já si myslím, že problém je jinde. Ještě v loni jsme mzdy některých zaměstnanců hradili z vlastních zdrojů (UZ 00005) a peníze na mzdy (UZ 33353) nám proto vyšly na všechny. Teď už ty zdroje nemáme, tak peníze logicky chybí, ne? Myslím ale, že kraj zaslal peníze tak, jak jsme uváděli ve výkaze P1-04.
jajas
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv 05. bře 2009 7:54:50

Re: osobní příplatky

Příspěvekod cmedlova » pát 03. dub 2009 16:44:10

Také zdůvodňujeme na zvláštním papíře každou změnu výše osobního příplatku a každou odměnu, vždy si necháme podepsat, že zdůvodnění zaměstnanec převzal. Že důvodem ke snížení osobního nesmí být nedostatek financí, vyplývá z odůvodnění, za co je poskytován ("přece nepřestal vykonávat větší objem práce" apod - takto to říkají na školeních). Cestou z toho ven je myslím spočítat si, na jaké osobní příplatky určitě vyjde, takovou výši rozpočítat, a větší část si nechat na odměny (poměr nenárokových složek osobní : odměnám 80%:20% už dávno není vyžadován) a pokud není důvod, na výši osobních příplatků nesahat. :)
cmedlova
 
Příspěvky: 47
Registrován: úte 03. bře 2009 10:24:36

Re: osobní příplatky

Příspěvekod MarieH » sob 04. dub 2009 21:50:47

Máme stanovené body , co se týče osobního příplatku a pokud bude málo peněz snížíme hodnotu bodu a nikomu nic nezdůvodňujeme a basta , je nižší hodnota bodu ne proto , že hůře pracují.
MarieH
 
Příspěvky: 51
Registrován: čtv 05. bře 2009 21:39:25

Re: osobní příplatky

Příspěvekod jajas » ned 05. dub 2009 17:22:35

Taky řešení, i když, co u Vás tvoří (nebo jak je definován bod ) hodnotu bodu? Co ten bod obsahuje? Takže Vy si můžete hodnoty bodů upravovat dle svého uvážení? A tu změnu taky nijak nezdůvodňujete? A zaměstanci znají stupnici bodů, kterou jsou ohodnocováni? Pak by mi přišlo stejné, zdůvodnit snížení hodnoty bodu jako zdůvodnit snížení osobního příplatku. Myslíte, že to zaměstnance nebude zajímat? Pravda je, že se má zdůvodnit písemně pouze změna příplatku, ale pokud se Váže na hodnotu bodu, která je také změněna, pak by se asi mělo zdůvodnit i snížení toho bodu, ne? Já sama nevím, my nemáme body pro osobní příplatky. Nám je prostě změní a nijak to nezdůvodňují a zaměstnanci se bojí zeptata, proč.
jajas
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv 05. bře 2009 7:54:50

Re: osobní příplatky

Příspěvekod MarieH » pát 10. dub 2009 23:29:21

Když nám kraj sníží procento osobního příplatku , tak se nedá nic jiného dělat než snížit
osobní , to by také museli oni na kraji zdůvodňovat nám proč osobní snížili, oni na kraji mohou všechno a my si stím máme poradit.To by pak bylo lepší jej nedávat a vyplácet jen odměny.
MarieH
 
Příspěvky: 51
Registrován: čtv 05. bře 2009 21:39:25

Re: osobní příplatky

Příspěvekod refi » úte 14. dub 2009 8:06:52

jajas> hodnota bodu je dána částkou, u nás konkrétně 150,- kč, ale bylo to i 200,- kč v lepších dobách :gcrazy:
bod má návaznost na kritéria, podle kterých se pracovník hodnotí. u nás máme zavedeno odměňování dle kritérií jen u pedagogů, u těch ostatních to možná někdy taky dotáhneme do nějakých výsledků.
kritérií je u nás stanovených 15. obsah kritérií si stanovilo vedení, namátkou např. vedení předmětové komise nebo správce sbírky, učebny nebo správce žákovské knihovny či výsledky výchovně vzdělávacího provesu a kvalita plnění pracovních povinností. u každého z těchto 15 kritérií je rozmezí bodů, ve kterých se hodnocené výkony pohybují, např. 6 až 20, nebo 4 až 40, ale taky 0 až 12. pak už je na vedení, aby ohodnotilo každého pracovníka, kde se v tomto rozmezí bodů jeho kvalita a množství hodnocené práce pohybuje a těmito body se ohodnotí. pak se celkový počet bodů vynásobí 150,- kč a osobní příplatek je na světě. každý pedagog má tedy u zdůvodnění svého osobního příplatků napsána kritéria (někdo i 4) a u každého z nich částku, kterou za konkrétní kritérium obdrží. opět v součtu pod seznamem kritérií je celková částka osobního příplatku. zaměstnanec si pak může sám spočítat u každého kritéria, kolika body je za onu konkrétní hodnocenou část práce ohodnocen (vydělí si částku stopadesáti korunami).
snad jsem to napsala srozumitelně :) :oops:
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3366
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: osobní příplatky

Příspěvekod jajas » úte 14. dub 2009 9:28:20

Děkuji, pro mne je to srozumitelné. Ovšem nepředpokládám, že se něco takového u nás ujme. To by musel NĚKDO móóóc přemýšlet, aby vymyslel ta kritéria. Na to tady ale nejsou ti správní lidé.
jajas
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv 05. bře 2009 7:54:50

Re: osobní příplatky

Příspěvekod petraho » čtv 11. úno 2010 14:00:08

Petra. chtěla bych se zeptat na osobní ohodnocení. Letošní rok 2010 nám kraj zaslal na platy a odvody málo peněz, budeme tedy nuceni vzít všech zaměstnancům osobní ohodnocení, nedat jim prostě ani korunu, spočítali nám totiž zálohu jen z nárokové složky a nedali nám ani korunu navíc, ani nevíme z čeho uhradíme dohody OON na ty prostě nenáme. Můj dotaz : mají zaměstnanci nárok alespoň na procento osobního nebo ne, musíme jim to nějak písemně zdůvodnit, když se nesmí psát důvod nedostatek financí a máme vůbec šanci při dohodovacím řízení vybojovat nějakou tu korunu navíc, když se nejedná o nárokovou složku platu, má s tím někdo zkušenosti z předchozích let.
petraho
 
Příspěvky: 40
Registrován: stř 10. úno 2010 13:59:28

Re: osobní příplatky

Příspěvekod refi » pát 12. úno 2010 17:51:57

já osobně bych ze zálohy ještě nevyvozovala, kolik vám dají letos na mzdy. rozpočet na mzdy ještě v ruce nemáme, zálohu jsme dostali zatím na dva měsíce. pokud by nám nestačila, použili bysme na dočasnou výpomoc peníze na účtu, které jsou na jiné účely. nicméně koncem února budeme mít rozpočet v ruce, spočítáme si, jak s ním vyjdeme, odhadneme částku na přesčasy, přičteme nějakou průměrnou úsporu za nemoci, vyčleníme peníze na dohody a příp. odstupné a pak se teprve rozhodujeme, zda sáhneme na osobní příplatky. tzn. že o snížení bychom mohli mluvit nejdříve od 1.3.. jako důvod bychom uvedli snížení hodnoty bodu, viz můj příspěvek výše. a hodnota bodu se stanoví s ohledem na finační situaci. mimochodem ten, kdo někdy někde prohlásil, že důvodem ke snížení osobních příplatků nesmí být nedostatek finančních prostředků by zasloužil dostat pořádně na holou :evil: :mosking:

a ještě k vašemu dotazu - osobní příplatky jsou opravdu nenárokové, nicméně zatím všechny mzdové koeficienty, stanovené na počet žáků, druh studia atd., ze kterých se sestavuje rozpočet pro každou konkrétní školu, počítaly s určitým podílem nenárokových složek. proto bych na vašem místě ze zálohy ještě žádné důsledky nevyvozovala :)
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3366
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: osobní příplatky

Příspěvekod L. F. » čtv 20. kvě 2010 12:51:03

Dobrý den,
jen ze zvědavosti se vas ptam,jak jste na tom letos s penězi na platy? Vychází vám něco na osobní ohodnocení nebo odměny? Dneska nam volali z kraje, ze nam seberou to 1% na platech,jak se o tom spekulovalo jiz na pocatku roku, věrila jsem, že se to nestane,ale stalo :( :( . Díky za příspěvky ;).
L. F.
 
Příspěvky: 235
Registrován: úte 02. čer 2009 14:57:42

Další

Zpět na Platové výměry, zápočty praxe

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 návštevníků