příplatek za svátek a za neděli

základní plat, nárokové a nenárokové složky, doba platnosti, změny, zápočty praxí

příplatek za svátek a za neděli

Příspěvekod evulka » čtv 26. kvě 2011 10:21:25

Milé radilky,

prosím o radu, jak byste postupovali s vyplacením příplatku za odpracovanou směnu vychovatelky v domově mládeže dne 8.5. Jde o směnu v rámci pracovní doby, tedy žádný přesčas, je to však svátek- tedy příplatek 100%, ale zároveň je to i neděle- kumulují se tyto dva příplatky? Mám jí vyplatit 125%, nebo jen 100%. Ani zřizovatel neporadil, jen mi sdělili, že pokud vyplatím více, je to porušení rozpočtové kázně.

Děkuji moc.
evulka
 
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 26. kvě 2011 10:02:48

Re: příplatek za svátek a za neděli

Příspěvekod fany » čtv 26. kvě 2011 10:49:38

Jednotlivé příplatky, tj. příplatek za práci přesčas, příplatek za svátek, příplatek za noční práci, příplatek za práci ve ztíženém pracovním prostředí a příplatek za práci v sobotu a neděli jsou samostatnými nároky, a tudíž zásadně přísluší vedle sebe. Zákoník práce přiznává právo na jednotlivé příplatky za samostatně stanovených podmínek a tudíž se nemohou nijakým způsobem kumulovat. Pokud se splní jednotlivé podmínky, vzniknou i jednotlivé nároky.

Stejně tak, jako když zaměstnanec pracuje ve svátek ve ztížením pracovním prostředí, obdrží dva příplatky, tak když pracuje ve svátek o víkendu, obdrží také dva příplatky, to je zásada. Z ničeho totiž nevyplývá, že příplatek za práci ve svátek (jen proto, že jeho výše představuje 100 % průměrného výdělku) stojí mezi ostatními příplatky v pozici „větší bere“.

Závěr: pokud Vám práce ve svátek připadne na den vašeho nepřetržitého volna v týdnu, pak máte nárok jak na příplatek za práci v sobotu a neděli (§ 118 ZP), tak na příplatek za práci ve svátek (§ 115 ZP).
fany
 
Příspěvky: 338
Registrován: pát 25. bře 2011 11:36:05

Re: příplatek za svátek a za neděli

Příspěvekod leny » čtv 02. čer 2011 7:07:08

Mám tentýž případ, takže mnohokrát děkuji za odpoveď.

Mám k tomu ještě takovou lehkou nejasnost. 8.5. zaměstnankyně na DM odpracovala práci ve svátek, sobotu a neděli, ale měla to noční směnu, tudíž 5,5 hodiny v neděli a 6,5 hodiny v ponděli. Počitaly byste to taky tak, že odpracovala v neděli 12 hod.směnu se všemi příplatky?
leny
 
Příspěvky: 31
Registrován: čtv 19. kvě 2011 9:14:08

Re: příplatek za svátek a za neděli

Příspěvekod Peťula » čtv 02. čer 2011 7:42:27

Přikládám příklady výpočtu práce ve svátek. A pro Leny -počátek svátku jako dne pracov.klidu v nočních směnách řeší §91.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Peťula
 
Příspěvky: 312
Registrován: úte 15. čer 2010 13:36:10

Re: příplatek za svátek a za neděli

Příspěvekod leny » pát 03. čer 2011 8:35:42

Peťulo moc děkuji za odpověď, z § 91 jsem tedy moc moudrá nebyla, ale mám ZP s komentářem a u § 115 na konci je psáno mimo jiné, že celá směna je od 22,00 do 06,00, tzn. že i svátek je celá směna, ale neděli platíme kalendářně (viz. výklad u § 115 na konci - Právní úprava umožňuje pro mzdové účely posuzovat začátek a konec dnů pracovního klidu "kalendářně" i u zaměstnavatele, "u kterého zaměstnanec koná práci v nočních směnách".)
leny
 
Příspěvky: 31
Registrován: čtv 19. kvě 2011 9:14:08


Zpět na Platové výměry, zápočty praxe

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 37 návštevníků