Zástupy za zaměstnance na DPN

doba určitá, neurčitá, zkušební doba, kratší pracovní doba, nepravidelná pracovní doba

Zástupy za zaměstnance na DPN

Příspěvekod lenka.mzdovka » pát 09. úno 2024 19:00:41

Dobrý den,

chci se zeptat, jak řešíte zástupy za zaměstnance na DPN. Jedná se mi jak o rovinu smluvní, tak o rovinu jak správně zadat ve VEMA. Popíši jaká byla dosavadní praxe a s tím spojené potíže.

Ředitelka vždy na začátku roku uzavřela pracovní smlouvu s bývalou paní učitelkou v důchodu. Na zkrácený úvazek např. 50% s dobou sjednání pracovního poměru na "na dobu určitou a to od 02.01.2024 jako zástup za nepřítomného pedagogického pracovníka". S tím, že o změně rozvrhu pracovní doby bude informována den předem. V případě, že potřebovala zástup, zavolala této důchodkyni, ona si odpracovala např 4x8 hodin a pak třeba dva měsíce nic a další měsíc zase třeba 5x8 hodin atp.
Důvod proč nevyužívá dohody je ten, že nechce žádat o přesuny peněz do OON. Já v tomto postupu nemůžu najít nic nezákonného, ale jistá si nejsem - zde bych poprosila, jak to vidíte vy? Je to v pořádku? A pokud ne, co konkrétně tímto postupem porušuje?
A druhá rovina - boj ve VEMA. Jak správně takového zaměstnance zadávat? Předchozí účetní vždy v zadaném měsíci zadala do F60 Omluvenou nepřítomnost na dny, kdy nepracovala a pokud jí něco chybělo v odpracované době, tak zadala odpracované hodiny nad zkrácený úvazek. Tzn. klidně i na celé měsíce měla omluvenou nepřítomnost. Dělala jsem to tedy v 2023 stejně. Nicméně na konci roku vznikl problém, protože se spočetl nesmyslně vysoký nárok na dovolenou. Odpověď z VEMA byla, že "ve Vašem případě není způsob zadání a vyhodnocení odpracované doby právě nejvhodnější a že výpočet kvůli špatnému zadání odpracované doby nemusí mít správné výsledky". Navrhli řešit to zadáním do formuláře F90, to jsem teď v lednu zkusila a počítalo to úplné nesmysly, když jsem tedy požadavek vrátila s tím, že jejich postup nefunguje, odpověď byla tato:
"přes tu F90 to nepůjde, musíte buď přesně dát ten rozvrh přímo do F50, ale to byste musela každý měsíc dělat nový, případně snížit úvazek na to, aby se spočítaly hodiny jak mají nebo dát hodinovou sazbu a zadávat do F50 jen odpracovanou dobu"
Takže můj závěr:
1) přes F90 to nejde
2) zadávat každý měsíc nový rozvrh se mi opravu nechce - je to nepříjmná zdlouhavá práce s možností chyb
3) počítat na jaké procento úvazku mi vychází každý měsíc se mi taky nechce (asi ani nevím, jak bych to dělala), chci aby počítal program, ne já (prostor pro chyby)
4) a hodinovou sazbu neznám, protože je odměňována normálně měsíčním platem - třída, stupeň, stejně jako všichni ostatní, nejedná se o dohodu, hodinová mzda není stanovena

Teď za leden jsem si tedy zadala rozvrhy, ale jako správný postup se mi to nezdá. Přeci nemůžu být jediná, kdo potřebuje nějak zadat zástupy do VEMA... Poradíte prosím? Děkuji.
lenka.mzdovka
 
Příspěvky: 6
Registrován: pát 02. úno 2024 9:09:22

Re: Zástupy za zaměstnance na DPN

Příspěvekod KateřinaK » pon 12. úno 2024 7:39:13

U nás máme také ochotnou důchodkyni - učitelku, která vypomáhá v případě potřeby, ale nemá trvalou smlouvu. Když přijde na zástup, má pokaždé novou smlouvu. Není to až tak složité, protože ve VEMĚ je stále zavedená, jen se dělá pokaždé začátek a konec, úvazek, a také pokud zastupuje jinde, mění se zařazení. Ted tedy má stálou smlouvu, protože ji zaměstnáváme v MŠ na 1 hodinu denně a když je potřeba, zaskočí i jinde, pak se jí platí hodiny navíc do úvazku.
KateřinaK
 
Příspěvky: 276
Registrován: úte 16. úno 2010 11:48:41
Bydliště: Chornice, Pardubický kraj

Re: Zástupy za zaměstnance na DPN

Příspěvekod jitumk » pon 12. úno 2024 12:52:39

Dobrý den,
myslím si, že se ve vašem případě jedná o tzv. práci na zavolanou a řešení prostřednictvím pracovní smlouvy za mě není v pořádku.
Pracovní smlouvou se dohodnete na práci v časovém úseku dle smlouvy a ta prostě běží. Nedokážu si představit jakým způsobem dokládáte "omluvenou nepřítomnost", když se nejedná o DPN, OČR, ..... Nevím, jak máte řešeno SP a ZP, když je ve stavu, ale nepracuje. Osobně se domnívám, že by vám případná kontrola řekla, že pokud máte aktivní pracovní smlouvu a nemáte pro paní práci, tak se jedná o překážku na straně zaměstnavatele a všechny tyto směny byste ji měli zaplatit.

U nás také nepřesouváme Kč do OON, ale na každý zástup děláme novou pracovní smlouvu, popřípadě změnu smlouvy stávající a k tomu všechny navazující náležitosti, i když jde třeba o zástup jen na 3 dny.
jitumk
 
Příspěvky: 349
Registrován: úte 10. led 2017 9:34:41
Bydliště: JMK

Re: Zástupy za zaměstnance na DPN

Příspěvekod refi » úte 13. úno 2024 17:08:30

přikláním se k názoru, že omluvená nepřítomnost v případě, že nemáte pro paní práci, je špatně. měly by to být překážky na straně zaměstnavatele a všechny důsledky s tím spojené. chápu, že jste se s paní takto dohodli, ale nejčistší a dle mého názoru i jediné možné řešení (kromě dohody) je sjednávat smlouvu opakovaně, jak psaly kolegyně přede mnou. navíc evidenční počet zaměstnanců máte vaším postupem zbytečně navýšený, paní je stále "ve stavu", i když nevykonává žádnou práci. myslím, že jste si vybrali nejen nesprávný postup, ale ve výsledku i pracnější.
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3365
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Zástupy za zaměstnance na DPN

Příspěvekod lenka.mzdovka » pon 19. úno 2024 11:12:51

Děkuji všem za odpovědi - dodaly jste mi argumenty pro zavedení čistšího postupu - budeme sjednávat smlouvu opakovaně. Dohody mi bohužel u ředitelek neprošly, je k nim z nějakého důvodu velký odpor...
lenka.mzdovka
 
Příspěvky: 6
Registrován: pát 02. úno 2024 9:09:22

Re: Zástupy za zaměstnance na DPN

Příspěvekod ega » sob 02. bře 2024 16:31:01

Pracovní smlouvy na dobu určitou se mohou opakovat jen 3x. Pak už by měl být zaměstnanec na dobu neurčitou, ne? Ledaže by ve smlouvě bylo výslovně řečeno, že je to zástup za nemoc paní téaté... a myslím, že ani tak se to nemůže donekonečna opakovat...
ega
 
Příspěvky: 148
Registrován: stř 04. bře 2009 10:10:14
Bydliště: Praha 9

Re: Zástupy za zaměstnance na DPN

Příspěvekod KateřinaK » pon 04. bře 2024 7:51:32

Na otázku prodlužování pracovních poměrů na dobu určitou, zejména u pedagogů, jsem se ptala na školení. U nás máme právě na zástupy šikovné a ochotné důchodce, kteří přijdou "na zavolání". V těchto případech je možné se odchýlit od ustanovení zákoníku práce, je-li to ve prospěch zaměstnance, tj. pokud zaměstnanec požádá o dobu určitou, může zaměstnavatel vyhovět.
KateřinaK
 
Příspěvky: 276
Registrován: úte 16. úno 2010 11:48:41
Bydliště: Chornice, Pardubický kraj

Re: Zástupy za zaměstnance na DPN

Příspěvekod lenka.mzdovka » pon 04. bře 2024 8:39:59

U nás se také jedná o ochotné důchodkyně - teď jsem tedy do smluv dala "na dobu určitou - po dobu zástupu za nepřítomného pedagogického pracovníka". Vždy musí být doložitelné za jakého pedagogického pracovníka, ale zase dle rady z mého školení je lepší neuvádět jméno ale pozici, kdyby byly dvě paní učitelky nemocné za sebou, tak nemusíme psát novou smlouvu a může na tuto jednu zastupovat nejdříve za jednu a pak za druhou. Tak snad je to tak v pořádku.

Jinak jsem zjistila, proč paní ředitelky nerady převádí do OON peníze - prý se v minulosti v některé MŠ stalo, že jim pak byly "zkráceny" prostředky na platy, protože jich prý tolik asi nepotřebují, když si mohou dovolit převést "tolik" peněz do OON. Neznám konkrétní případ, zdá se mi to přitažené za vlasy, ale se strachem se nedá pracovat :)
lenka.mzdovka
 
Příspěvky: 6
Registrován: pát 02. úno 2024 9:09:22

Re: Zástupy za zaměstnance na DPN

Příspěvekod jitumk » pon 04. bře 2024 10:36:19

ega píše:Pracovní smlouvy na dobu určitou se mohou opakovat jen 3x. Pak už by měl být zaměstnanec na dobu neurčitou, ne? Ledaže by ve smlouvě bylo výslovně řečeno, že je to zástup za nemoc paní téaté... a myslím, že ani tak se to nemůže donekonečna opakovat...


U běžných smluv by se to opakovat donekonečna nemělo, ale při zástupech lze udělat vyjímku.
Na školení nám doporučili argumentovat tím, že se jednalo o obsazení klíčové pracovní pozice, která musí být obsazena, a to konkrétním zaměstnancem, kterého si zaměstnavatel vybral pro jeho schopnost dočasně nepřítomného zaměstnance plnohodnotně zastoupit (není třeba opakovaného zacvičování).
Dále nám bylo řečeno, že je možnost využít vyjímky pro uzavírání pracovních poměrů na dobu určitou v případech, kdy se jedná o vážné provozní důvody, což nečekaný dočasný výpadek kvalifikované pracovní síly, vážným provozním důvodem je, protože musí být zajištěný plynulý chod organizace.
jitumk
 
Příspěvky: 349
Registrován: úte 10. led 2017 9:34:41
Bydliště: JMK

Re: Zástupy za zaměstnance na DPN

Příspěvekod jitumk » pon 04. bře 2024 10:39:19

lenka.mzdovka píše:U nás se také jedná o ochotné důchodkyně - teď jsem tedy do smluv dala "na dobu určitou - po dobu zástupu za nepřítomného pedagogického pracovníka". Vždy musí být doložitelné za jakého pedagogického pracovníka, ale zase dle rady z mého školení je lepší neuvádět jméno ale pozici, kdyby byly dvě paní učitelky nemocné za sebou, tak nemusíme psát novou smlouvu a může na tuto jednu zastupovat nejdříve za jednu a pak za druhou. Tak snad je to tak v pořádku.

Jinak jsem zjistila, proč paní ředitelky nerady převádí do OON peníze - prý se v minulosti v některé MŠ stalo, že jim pak byly "zkráceny" prostředky na platy, protože jich prý tolik asi nepotřebují, když si mohou dovolit převést "tolik" peněz do OON. Neznám konkrétní případ, zdá se mi to přitažené za vlasy, ale se strachem se nedá pracovat :)


Ano, je to tak, pokud bylo zažádáno o převod prostředků do OON, tak byly automaticky kráceny platy a také úvazky, což bylo i pro naši školu nevýhodné.
jitumk
 
Příspěvky: 349
Registrován: úte 10. led 2017 9:34:41
Bydliště: JMK

Re: Zástupy za zaměstnance na DPN

Příspěvekod lenka.mzdovka » pon 04. bře 2024 14:25:49

jitumk píše:Ano, je to tak, pokud bylo zažádáno o převod prostředků do OON, tak byly automaticky kráceny platy a také úvazky, což bylo i pro naši školu nevýhodné.


To přeci ale logicky nedává smysl - jde o peníze na zástupy, tzn. potřeba finančních prostředků ani úvazků se nesnížila, právě naopak musí škola platit jak náhrady mzdy tak ještě odměnu zástupu... Proto jsem nevěřila, že by tam nebyl ke krácení ještě nějaký jiný důvod a domnívala se, že ten strach ředitelek bude spíše neoprávněný. :( Děkuji za Vaši zprávu.
lenka.mzdovka
 
Příspěvky: 6
Registrován: pát 02. úno 2024 9:09:22


Zpět na Pracovní smlouvy, dohody

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 43 návštevníků